İstanbul Akvaryum Kompleksi'nde son 48 saat!

İstanbul Akvaryum Kompleksi'nde son 48 saat!İstanbul, dünya çapında bir akvaryuma kavuşuyor... En büyük tematik akvaryumu olma özelliğini taşıyan Floryadaki İstanbul Akvaryum Kompleksi, cumartesi günü açılacak


Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen akvaryumun gezi güzergâhı bölümünde Karadenizden, Pasifike Yağmur Ormanlarından Atlantike kadar uzanan 16 tematik alan var. Örneğin Yağmur Ormanları bölümünde şemsiye açmak gerekiyor, çünkü suni yağmur yağıyor. Karadeniz bölümünde ise Nuhun Gemisi var. Ege bölümünde antik uygarlıkların izleri, Kızıldenizde mercanlar yer alıyor.

15 BİN CANLI VAR

iki kattan oluşan toplam 22 bin metrekarelik akvaryumda, interaktif oyunlar ve filmler de bulunuyor. Her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumda bin 500 çeşit toplam 15 bin deniz ve kara canlısı yer alacak. Canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürecek. Kompleksin yaklaşık 268 milyon TLlik toplam maliyetinin 138 milyon TLsini Büyükşehir Belediyesi, geri kalanı ise yüklenici firma karşıladı. Kompleksin açılışına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın da katılması bekleniyor.

DOKUN HEMEN ÖĞREN

Akvaryumun her bölümünde dokunmatik LCD ekranlı kiosklar bulunuyor. Ziyaretçiler, bu kiokslar aracılığıyla hayvanlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecek.

Cep sineması ve kafe de bulunuyor

İstanbul Akvaryum Kompeksinde eğlence mekanları da bulunuyor. 5 boyutlu cep sineması, kafe ve çocuk oyun alanları da yer alıyor. Dev akvaryumun tanıtımını, geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yapmıştı.
Habertürk