İstanbul Alışveriş Caddeleri raporunun 2'ncisi yayınlandı!

İstanbul Alışveriş Caddeleri raporunun 2'ncisi yayınlandı!Cushman & Wakefield'ın yayınladığı ve Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan 'İstanbul Alışveriş Caddeleri' raporunun ikincisine göre, 2013 yılındaki yüzde 5'lik boşluk oranı bu yıl yüzde 10'a yükseldi.


En yüksek yeni kiralama hacmi İstiklal Caddesi'nde gerçekleşirken, mağaza adedi bazında Nişantaşı ilk sırayı aldı. Kentsel yenilemenin yön verdiği Bağdat Caddesi'nden ise son 1 yılda 6’sı lüks ve toplam 11’i yabancı olmak üzere 49 marka çıktı. 3 ana caddede toplam marka sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 7 düşerek 656 oldu.


Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Cushman & Wakefield'ın ikincisini yayınladığı ve Avrupa yakasında İstiklal Caddesi ve Rumeli, Teşvikiye, Vali Konağı ve Abdi İpekçi'yi kapsayan Nişantaşı Bölgesi ile Anadolu yakasındaki Bağdat Caddesi olmak üzere İstanbul'un 3 ana alışveriş caddesini inceleyen 'İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu', 2013 yılındaki yüzde 5’lik boşluk oranının bu yıl yüzde 10’a yükseldiğini, sektörde 'kentsel yenilemelerin' önemli yansımaları olduğunu ortaya koydu. 


İstiklal'de boşluk oranı % 9'a düştü  

Araştırma, İstiklal Caddesi'nin hazır giyim ve yeme-içme markaları için çekiciliğini devam ettirdiğini gösteriyor. 55.500 metrekare alanda toplam 267 mağaza stoğuna sahip olan İstiklal Caddesi’nde işlem sayısı bazında yeni kiralama oranında yüzde 60'lık artış ve boşluk oranının yüzde 11'den yüzde 9’a düşmesiyle birlikte aynı markanın tek cadde üzerinde birden çok mağaza açması ile amiral mağaza ve konsept mağaza açma eğiliminde de artış görüldü. Özellikle yerel perakendecilerin agresif büyüme stratejilerini devam ettirdiği caddenin özellikle Tünel ve Galata gibi yeni yükselen bölgeleri, caddedeki varlıklarını güçlendirmeyi hedefleyen  markalar için çekici hale geldi. 


Nişantaşı bölgesinde kiralama hacminin alan bazında %50’si Abdi İpekçi'de gerçekleşti

Vali Konağı, Rumeli, Teşvikiye ve Abdi İpekçi caddelerinden oluşan Nişantaşı'nda toplam stok 395 mağaza ile 56.300 m2 civarında. Mağaza adedi açısından ilk sırada olan Nişantaşı'nda hem yerel, hem uluslararası 70 lüks marka konumlanıyor. Ayrıca toplamda 70 uluslararası markanın Nişantaşı’nda mağazası bulunuyor.   Araştırmaya göre son 1 yılda 49 işlemin gerçekleştiği Nişantaşı'nda, değişimlerin yeni kiralama işlemlerinin sayı bazında yüzde 80'ini mağazalaşmamış yerel markaların yeni girişleri şeklinde gerçekleşmiş olsa da alan bazında %50’si Abdi İpekçi’de yeni markalarla ve yer değişimleriyle gerçekleşti.  Yenileme projelerinden kaynaklanan yeni perakende alanlarıyla birlikte Nişantaşı'nda boşluk oranı 1 yılda yüzde 4’ten yüzde 5’e çıktı.  


Bağdat Caddesi'nden 1 yılda 49 marka çıktı

Araştırmaya göre Bağdat Caddesi'nde şu anda toplam stok 365 mağazada 75.000 m2 civarında ve rakamlar geçtiğimiz yılın altında seyrediyor. Kentsel yenileme ve istenilen kira bedelleri ile piyasa seviyesi arasında büyük farklar oluşması gerekçe gösterilerek son 1 yılda 49 adet marka Bağdat Caddesi’nden çıktı. Yenileme projeleri, 49 markanın üçte birinin mevcut mağazalarından çıkmasına neden oldu ve bunların sadece 5'i Bağdat Caddesi üzerinde yeni bir mağazaya geçerek yer değiştirdi. Ayrıca araştırma; Anadolu yakasında üst sınıflara hitap eden AVM’lerin ve AVM projelerin, Bağdat Caddesi’nden lüks markaların çıkışının devam etmesi eğilimini 2015 yılında daha belirginleştirdiğini ortaya koydu.


Eğilimin lokomotifi kentsel yenileme

2014 yılına göre Bağdat Caddesi'ndeki boşluk oranının yüzde 9’dan yüzde 14’e çıktığını kaydeden Cushman& Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, sektördeki eğilim ve dinamiklerin ana lokomotifinin kentsel yenileme projeleri olduğunu kaydetti. Gönden, " Şu anda en büyük etkinin Bağdat Caddesi’nde yaşandığını ve azımsanmayacak sayıda ulusal ve uluslararası markaların caddeden çıktığını söyleyebiliriz. Artan boşluk oranları, ayrıca uluslararası ve lüks marka varlığındaki düşüş orta vadede kira değerlerinde düzenlemelere neden olabilir fakat şu anda böyle bir eğilim gözlenmemektedir. Nihai sonuçlar ve bunların ana caddeler üstündeki sürdürülebilir etkileri ancak yenileme projeleri tamamlandıktan sonra gözlemlenebilir. Bu nedenle yaşanmakta olan çok sayıda değişimden dolayı mevcut analizin geçici olduğu, uzun vadede genel bir eğilim haline gelmeyebileceği kabul edilmelidir " değerlendirmesinde bulundu.

Kentsel yenileme projeleri ile daha kaliteli perakende alan stoğunun piyasaya gireceğini ve gelecekte bunun olumlu etkilerinin görülebileceğini ifade eden Gönden, yerel perakendecilerin ikincil alışveriş caddelerde agresif şekilde büyümeye devam edeceğini sözlerine ekledi. İkincil alışveriş caddeler araştırmada, Avrupa yakasında Bakırköy, Beşiktaş, Karaköy; Anadolu yakasında Kadıköy Bahariye Caddesi ve Ümraniye Alemdağ Caddesi olarak belirtiliyor. Bu noktalar; Mavi, Koton, LCW gibi markaların mağaza açmasıyla birlikte hızla gelişiyor. 


Haber Dünya Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Cushman & Wakefield'ın yayınladığı 'İstanbul Alışveriş Caddeleri' raporuna göre üç ünlü caddede, 2013'te yüzde 5'lik boşluk oranı bu yıl yüzde 10'a yükseldi. En yüksek yeni kiralama hacmi İstiklal Caddesi'nde gerçekleşirken, mağaza adedi bazında Nişantaşı ilk sırayı aldı. Kentsel yenilemenin yön verdiği Bağdat Caddesi'nden ise son 1 yılda 6'sı lüks ve toplam 11'i yabancı olmak üzere 49 marka çıktı. 3 ana caddede toplam marka sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 7 düşerek 656 oldu. 


Dünya Haber, Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


DÜNYANIN önde gelen gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Cushman&VVakefield'ın ikincisini yayınladığı İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu açıklandı. 


Avrupa Yakası'nda İstiklal Caddesi ve Rumeli, Teşvikiye, Vali Konağı ve Abdi İpekçi'yi kapsayan Nişantaşı Bölgesi ile Anadolu Yakası'ndaki Bağdat Caddesi olmak üzere İstanbul'un 3 ana alışveriş caddesini inceleyen rapora göre; en yüksek yeni kiralama hacmi İstiklal Caddesi'nde gerçekleşirken, mağaza adedi bazında Nişantaşı ilk sırayı yılda 6'sı lüks ve toplam 11 'i yabancı olmak üzere 49 marka çıktı. 3 ana caddede toplam marka sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 7 düşerek 656 oldu. 


Habertürk


Haber Hürriyet'te şöyle yer aldı:


Cadde mağazaları kan kaybetti


Alışveriş caddelerindeki mağazalarda boşluk oranları kentsel dönüşümün etkisiyle yüzde 10’u buldu.


Gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield’ın yayınladığı ve Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan ‘İstanbul Alışveriş Caddeleri’ raporunun ikincisine göre, 2013 yılındaki yüzde 5’lik boşluk oranı bu yıl yüzde 10’a yükseldi. En yüksek yeni kiralama hacmi İstiklal Caddesi’nde gerçekleşirken, mağaza adedi bazında Nişantaşı ilk sırayı aldı. Kentsel yenilemenin yön verdiği Bağdat Caddesi’nden ise son 1 yılda 6’sı lüks ve toplam 11’i yabancı olmak üzere 49 marka çıktı. 3 ana caddede toplam marka sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 7 düşerek 656 oldu.


Avrupa yakasında İstiklal Caddesi ve Rumeli, Teşvikiye, Vali Konağı ve Abdi İpekçi’yi kapsayan Nişantaşı Bölgesi ile Anadolu yakasındaki Bağdat Caddesi olmak üzere İstanbul’un 3 ana alışveriş caddesini inceleyen ‘İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu’ sektörde ‘kentsel yenilemelerin’ önemli yansımaları olduğunu ortaya koydu. Araştırma, İstiklal Caddesi’nin hazır giyim ve yeme-içme markaları için çekiciliğini devam ettirdiğini gösteriyor. Mağaza adedi açısından ilk sırada olan Nişantaşı’nda 70 lüks marka konumlanıyor. Bağdat Caddesi’nde şu anda toplam stok 365 mağazada.


HürriyetBu haber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Cushman&Wakefield’ın raporuna göre, kentsel yenileme ve yükselen kiralar yüzünden Bağdat Caddesi’nden son 1 yılda 6’sı lüks, 11’i yabancı olmak üzere toplam 49 marka çıktı.


Cushman&Wakefield’ın yayınladığı ve Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan ‘İstanbul Alışveriş Caddeleri’ raporunun ikincisine göre, 2013 yılındaki yüzde 5’lik boşluk oranı bu yıl yüzde 10’a yükseldi. En yüksek yeni kiralama hacmi İstiklal Caddesi’nde gerçekleşirken, mağaza adedi bazında Nişantaşı ilk sırayı aldı.


Kentsel yenilemenin yön verdiği Bağdat Caddesi’nden ise son 1 yılda 6’sı lüks ve toplam 11’i yabancı olmak üzere 49 marka çıktı. 3 ana caddede toplam marka sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 7 düşerek 656 oldu.


Araştırmaya göre Bağdat Caddesi’nde şu anda toplam stok 365 mağazada 75 bin metrekare civarında ve rakamlar geçtiğimiz yılın altında seyrediyor. Kentsel yenileme ve istenilen kira bedelleri ile piyasa seviyesi arasında büyük farklar oluşması gerekçe gösterilerek son 1 yılda 49 adet marka Bağdat Caddesi’nden çıktı.


Konsolidasyon eğilimi


2014 yılına göre Bağdat Caddesi’ndeki boşluk oranının yüzde 9’dan yüzde 14’e çıktığını kaydeden Cushman& Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, sektördeki eğilim ve dinamiklerin ana lokomotifinin kentsel yenileme projeleri olduğunu kaydetti. Gönden şöyle devam etti:


“Mağaza boyutları açısından yeni kiralamanın ana lokomotifi 200 metrekareden küçük ölçekli işlemler oldu. 50 metrekareden küçük işlem sayısı bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 katına çıkmıştır. Bu, daha küçük, markalaşmamış mağazaların el değiştirdiğine işaret etmektedir. 3 ana caddede toplam marka sayısı bir önceki yıla göre yüzde 7 düşüş göstererek 656 oldu. Son 1 yılda 67 marka gelirken, 113 marka çıktı. Aradaki fark, perakende pazarının konsolidasyon eğilimine işaret etmektedir.”


Tünel ve Galata gözde


Araştırma, İstiklal Caddesi’nin hazır giyim ve yeme-içme markaları için çekiciliğini devam ettirdiğini gösteriyor. 55 bin 500 metrekare alanda toplam 267 mağaza stoğuna sahip olan İstiklal Caddesi’nde işlem sayısı bazında yeni kiralama oranında yüzde 60’lık artış ve boşluk oranının yüzde 11’den yüzde 9’a düşmesiyle birlikte aynı markanın tek cadde üzerinde birden çok mağaza açması ile amiral mağaza ve konsept mağaza açma eğiliminde de artış görüldü. Özellikle yerel perakendecilerin agresif büyüme stratejilerini devam ettirdiği caddenin özellikle Tünel ve Galata gibi yeni yükselen bölgeleri, caddedeki varlıklarını güçlendirmeyi hedefleyen markalar için çekici hale geldi.Vatan

Haber Posta Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...

Gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield'ın raporuna göre; alışveriş caddelerinde yer alan 2013'teki yüzde 5'lik boşluk oranı bu yıl yüzde 10'a yükseldi. En yüksek yeni kiralama hacmi istiklal Caddesi'nde gerçekleşti, mağaza adedi bazmda Nişantaşı ilk sırayı aldı. Kentsel yenilemenin yön verdiği Bağdat Caddesi'nden ise 1 yılda 6'sı lüks, 11'i yabancı olmak üzere 49 marka çıktı. 3 ana caddede toplam marka sayısı yüzde 7 düşerek 656 oldu. 

Posta


Haber Bugün Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

Cushman&Wakefield'ın yayınladığı rapora göre en yüksek yeni kiralama hacmi İstiklal Caddesi'nde gerçekleşti. Caddelerdeki doluluk oranları ise azaldı Cushman&Wakefield'ın ikincisini yayınladığı rapor caddelerin genel ekonomik durumunu ortaya koydu. İstiklal Caddesi, Nişantaşı Bölgesi ve Bağdat Caddesi olmak üzere İstanbul'un 3 ana alışveriş caddesinde boşluk oranı yüzde 5'ten bu yıl yüzde 10'a yükseldi. Son 1 yılda 112 mağâzada yaklaşık 18 bin metrekare yeni kiralama yapıldı. 55 bin 500 metrekare alanda toplam 267 mağaza stoğuna sahip olan İstiklal Caddesi'nde işlem sayısı bazında yeni kiralama oranında yüzde 60'lık artış gözlendi. Bağdat Caddesi'nin geleceğinin ise kentsel dönüşümle şekilleneceğine dikkat çekildi. 

Bugün 


Haber Sözcü Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


GAYRİMENKUL danışmanlık şirketlei Cushman & Wakefield'ın ikincisini yayınladığı 'İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu' yayınlandı. Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan rapora göre 2013 yılındaki yüzde 5'lik boşluk oranı bu yıl yüzde 10'a yükseldi.


Araştırmaya göre, Bağdat Caddesi'nde boşluk oranı yüzde 9'dan yüzde 14'e, Nişantaşı'nda yüzde 4'ten yüzde 5'e çıkarken, İstiklal Caddesi'nde boşluk oram yüzde ll'den yüzde 9'a düştü. Raporda, Bağdat Caddesi'nde ticari alanlarındaki boşluk oranının artmasının nedeni olarak kentsel dönüşüm ve yüksek kira bedelleri gösterildi. Bağdat Caddesi'nden 1 yılda 49 marka çıkarken, bunlardan sadece 5'i cadde üzerinde yeni bir mağazaya geçti. Araştırma; Anadolu Yakası'nda üst sınıflara hitap eden AVM'lerin ve Bağdat Caddesi'nden lüks markaların çıkışına yol açtığım da ortaya koydu. 


Sözcü