İstanbul, depreme ortak akılla hazırlanacak!

İstanbul, depreme ortak akılla hazırlanacak!

Van depremi, İstanbulda deprem çalışmalarını hızlandırdı. Büyükşehir Belediye Meclisi Deprem Dönüşüm ve Bilinçlendirme Komisyonu kuruldu. AK Parti ve CHPli üyelerden oluşan komisyon haftaya göreve başlayacakİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde kenti depreme hazırlayacak olan Deprem Dönüşüm ve Bilinçlendirme Komisyonu kuruldu. 19 kişiden oluşan komisyonda 7si AK Partili, 4ü CHPli belediye başkanı, 2si Ak Parti, 2si CHP olmak üzere 4 büyükşehir belediyesi imar komisyonu üyesi ve iki partiden 4 deprem doğal afet komisyonu üyesi yer alıyor. Deprem komisyonuna, Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan ve CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan başkanlık edecek. Depremle ilgili çalışmaların gelecek hafta başlayacağını belirten Turan, Kurulan komisyon adeta İstanbulun ortak aklı olacak dedi.

Süper yetki kavgası

Süper yetkili müdürlük olarak kamuoyuna yansıyan Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğünün yetkilerinin yönetmelikle değiştirilmesi krize yol açtı. Yönetmeliğin Ak Parti oylarıyla Belediye Meclisinden geçmesi CHPlileri kızdırdı. Yetkilerin artırılmasına karşı çıkan CHPliler, Komisyon daha çalışmalarına başlamadan ve çalışmalarını tamamlamadan, böyle bir müdürlüğün kurulması, görev ve yetkilerinin belirlenmesi yanlış diyerek, bu karara ret oyu verdi.

Henüz kanun yok

Oylama öncesi grubu adına söz alan CHPli Meclis Üyesi Fikret Konya, Siz kanun daha netleşmeden bir müdürlüğü yetkilendiriyorsunuz. 1.5 ay sonra kanun çıktığında konuyu yeniden ele almak durumundasınız. Sözkonu müdürlük ileride çok önemli görev yapacak. Destek de verilmesi lazım. Ama süreç doğru değil. Bu komisyonunun çalışmalarının sonucunun beklenmesi gerekirdi. Zamanlama yanlış. İşin 3 temel ayağı var. Hukuk, finans ve uygulama. Bu konuların netleşmesi lazımdı. Depremle siyaset aynı düşünülemez. Depremde herkesin aynı noktada buluşması gerekiyor dedi.

Fatma Aksu / HÜRRİYET