28 / 05 / 2022

İstanbul için otopark tapusu önerisi!

İstanbul için otopark tapusu önerisi!

Trafiği yoğun ilçelerdeki birçok projede boş kalan otopark alanları bulunduğuna dikkat çeken İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, ‘otopark irtifak tapusu’ projesini Bakan Mehmet Özhaseki’ye iletti.Otomobil sayısının her geçen gün giderek arttığı İstanbul’da ‘otopark tapusu’ fikri tartışılıyor. Tapulu araba park yerinin hem kolaylık, hem de yatırım olanağı sağlayacağı savunuluyor.


Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi tebrik ziyaretinde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği   (İnder) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir rapor sundu. 


Rapordaki maddelerden biri de İstanbul’un eski ve yoğun trafikli ilçelerine ilişkin ‘otopark tapusu’... Avrupa ve Amerika’da benzer sistemlerin uygulandığını belirten Durbakayım, sistemi şöyle anlatıyor:


“İstanbul’da birçok projede atıl otopark alanları bulunuyor. Dairesinden ayrı bir otopark irtifak tapusuna sahip olan daire maliki, bunu isterse satabilir isterse başkasına kiralayabilir. Veya kat irtifakı ayrı olan bir projeden daire almak isterse otoparksız satın alma alternatifinden faydalanabilir. Projede boş kalan otopark alanları aynı binada veya yakın çevredeki ihtiyaç sahiplerine satılabilir.” 


San Francisco’da var


Bu şekilde yeni bir yatırım modeli de oluşabileceğini kaydeden Durbakayım, yatırım ve işletim alternatifleri oluşturulabileceğini dile getirdi. Durbakayım, “Bu yöntem ile hem daire sahibine, hem de devlete yeni bir gelir kapısı açılabilir. 


Diğer taraftan bina ihtiyacı dışında yapılacak otoparkların da belli bir yüzdesinin (ayrı bir kat olabilir) ilgili belediyeye kıymetlendirme veya imar artışı bedeli olarak verilebilmesi durumunda söz konusu belediyeye bu otopark yerlerini satarak veya kiralayarak kaynak sağlayabilir” diye konuştu. 


Dünyadan çeşitli örnekler veren Durbakayım, San Francisco örneğinde olduğu gibi binaların zemin üstündeki katlarının otopark olarak yapılmasına ve bu alanların emsal inşaat hakkına dahil edilebileceğini, ayrıca trafiğin çok yoğun olduğu alanlarda ise Portekiz’de olduğu gibi parkların ve yolların altlarına da otopark yapılarak genel kullanıma açılarak soruna kısmi çözümler getirilebileceğini söyledi. 


‘Eski yapılara uygulanabilir’


Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, önerinin mevcut otopark alanı bulunmayan eski binalar için uygulanabilir olduğunu söyledi. Şişli, Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi hem trafiğin hem de eski yapıların yoğun olduğu merkezlerde otapark alanları oluşturulabileceğini anlatan Çetinsaya, otoparkı olmayan binaların da buradan satın alma veya kiralamaya gidebileceğini belirtti. 


Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Şimşek ise, “Otopark sorunu, ev alımında çok önemli. Konut geliştiricileri, İstanbul’da yeni yaptıkları projelerde otopark konusunu ciddi biçimde ele almalılar. İnder’in çözüm önerisi, yeni bir ekonomik değer yaratmak için üzerinde düşünülüp tartışılabilir bir konu olarak dikkat çekiyor” dedi.


Milliyet