İstanbul Trakya'yı vuracak

İstanbul Trakya'yı vuracak

Prof. Dr. Veysi Özek, İstanbul'un plansız büyümesinin Trakya'ydaki doğal yaşamı olumsuz etkileyeceğini ve bundan öncelikle tarım arazilerinin zarar göreceğini söyledi.Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veyis Özek, İstanbul'daki düzensiz büyümenin Edirne'yi de etkileyeceğini belirterek, ''Korkumuz odur ki gittikçe Trakya'yı da içine alan 'metropol genişlemesi' Edirne'ye de sirayet edebilir'' dedi.

Özek, yaptığı açıklamada, İstanbul gibi düzensiz büyüyen şehirlerin az gelişmiş ya da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü belirterek, böylesi büyümelerin çevre illeri de etkilediğini söyledi.

İstanbul gibi altyapısını tamamlamadan büyük göçlerle sıkışan metropollerde büyük sıkıntılar yaşandığını ve bu sıkıntıların metropolü yaşanılmaz kılarak çevre illere de sirayet ettiğini kaydeden Özek, şöyle dedi: ''Pakistan'ın Karaçisi, Hindistan'ın Yeni Delhisi gibi bizim de İstanbulumuz, gelişmekte olan ülkelerin icat ettiği bir metropol modeli.

Hazırlıksız yakalanılan yoğun göç dalgaları domino taşı gibi birbirini iter bir etkiyle sıkıştıkça kenarlara dağılıyor. Kocaeli bunun en iyi örneği. Kocaeli neredeyse İstanbul'un bir mahallesi gibi birleşti. Korkumuz odur ki, gittikçe Trakya'yı da içine alan 'metropol genişlemesi' Edirne'ye de sirayet edebilir. Edirne, Kocaeli'den sonra İstanbul'un kahrını çekeceğe benziyor.''

-''TOPRAKLARI SANAYİYE KURBAN ETTİK''-

Özek, İstanbul'un yoğunluğunun, Trakya'ya kaydığını bildirerek, şöyle devam etti: ''İstanbul sıkışınca önce sağına Kocaeli'ye kaçtı, sonra baktı ki solda boşluk var, Trakya'ya da kaçışlar başladı. Güzelim verimli toprakları sanayiye amansız şekilde kurban ettik. Çorlu-Çerkezköy hattı ağır sanayiyle tarımdaki verimi ve tarımsal alanları hep olumsuz etkiledi. Trakya sanki İstanbul'un yükünü hafifletmek için düşünülüyor gibi geliyor. Edirne de bundan payını olumsuz bir şekilde alacaktır.''  Türkiye'de otoyolun geçtiği şehirlerin bu kaderi paylaştığını anlatan Özek, ''Edirne'nin çehresi kötü değişeceğe benziyor. Umarım bir Kocaeli örneği yaşanmaz. Avrupa otoyol kenarlarını büyük panolarla döşeyerek en azından araçların seslerini kesmeye uğraşırken, biz de otoyollar bir cazibe kuşağı oluşturuyorlar'' dedi.