İstanbul Üniversitesi kampuslara alışveriş merkezleri yaptıracak

İstanbul Üniversitesi kampuslara alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi, gelirlerini artırmak için üç kampusunda yap-işlet-devret modeliyle dışarıdan halkın da girebileceği alışveriş merkezleri yaptıracak.


Üniversite otoparkları paralı hale getirilecek, kütüphaneler gelir getirecek şekilden yeniden yapılandırılacak.


İstanbul Üniversitesi, gelir sıkıntısından kurtulmak amacıyla kampuslarını ticarete açma kararı aldı. Bu kapsamda Beyazıt, Bahçeköy ve Avcılar kampuslarında yap-işlet-devret modeliyle öğrenci ve öğretim üyelerinin yanı sıra bölge halkına da hizmet verecek alışveriş merkezleri kurulacak. Faaliyet raporuna göre rektörlük binası uluslararası kongre merkezi haline dönüştürülerek bilim ve iş dünyasına açılacak.


Üniversiteye reklam panosu: Reklam panolarıyla da gelir elde etmeye çalışacak üniversite otoparkları gerekli teknik altyapı ile yeniden düzenlenerek ücretli olacak. Üniversitenin medya iletişim araçlarının reklam amaçlı kullanılması için çalışma yapılacak. Sosyal tesislerinin etkin bir şekilde yönetimi için projeler geliştirecek olan İstanbul Üniversitesi, yeni sosyal tesisler inşa ettirecek. Kaynak üretmeye yönelik araştırma çalışmalarını arttırmak amacıyla YÖK, Maliye Bakanlığı, Hazineı, DPT, TÜBİTAK ve TBMM ile ilişkilerini geliştirecek adımlar atan üniversite, iş ve sanat dünyasıyla da işbirliğine gidecek.


Bilimden kaynak sağlanacak: Kütüphanelerin teknik altyapısı yeniden düzenlenerek, kaynak getiren bir üyelik sistemi oluşturulacak. Kurulacak Teknopark ve KOSGEB birimleri aracılığıyla endüstriye hizmet vererek gelir sağlanacak. Üniversiteye bağlı enstitülerde çağa uyum sağlayan, son gelişme ve trendleri dikkate alan diploma ve/veya sertifika esaslı eğitim programlarının "Sürekli Eğitim Merkezi" aracılığıyla açılması sağlanacak. 
(Kaynak: Şenol Coşkuner / Hürriyet)