İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 42'si tamam!

İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 42'si tamam!

İSTANBUL Yeni Havalimanı inşaatında yolun yarısına gelindi. 23 bin kişinin inşaatında 3 vardiya halinde çalıştığı havalimanının yüzde 42’si tamamlandı. Çalışan sayısının artırılacağı açıklanan havalimanında 30 bin kişi çalışacak.


Bu yıl ağır kış şartlarında 19 gün tamamen kapatılan ve çalışanlarına izin verilen inşaatta bu süreyi toparlamak için çalışmalar da hız kazandı. Mart ayından itibaren inşaatta çalışan sayısının artırılacağı açıklanan havalimanında haziran ayında 30 bin kişi çalışacak. Sağlanacak 7 bin kişilik ek istihdamın önemine işaret eden İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, “İnşaat çalışmaları haziran ayı ile birlikte zirve yapacak. Kira sözleşmelerinde de son çalışmalar yapılıyor. Bu konuda da imzalar atılmak üzere” dedi. 


225 BİN KİŞİ OLACAK

Havalimanındaki son gelişmeleri ve İYH’nin Türkiye ekonomisine yapacağı katkıları analiz eden raporu açıklamak için bir toplantı düzenleyen Hüseyin Keskin, havalimanının sadece inşaatıyla değil, tüm yapısıyla doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye önemli katkıları olduğunu vurguladı. Rapor, bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlandı. Hüseyin Keskin rapora göre, havalimanının, 2025 yılına kadar 225 bin kişiye istihdam yaratacağını söyledi. İlave hane halkı gelirinin ise 4.4 milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülürken, Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının ise milli gelirin yüzde 4.9 seviyesine kadar çıkabileceği düşünülüyor. Keskin, “Bunlar en iyi senaryo olarak ortaya çıkan veriler. Ancak en kötü senaryoda bile, biz buna ‘ayrışan dünya senaryosu’ dedik, milli gelirin yüzde 4.22 seviyesine gelecek. En kötü senaryoda bile katkısı çok ciddi” dedi. EDAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kasım Han’n verdiği bilgiye göre, yüzde 4.9’luk oranın, 2025 yılında milli gelir içinde 73 milyar lira olması hesaplanıyor. Yine verilen bilgiye göre, havalimanında 100’e yakın havayolu şirketine 350’nin üzerinde destinasyona uçuş imkânı sağlaması bekleniyor. İyimser senaryoya göre 2025 yılı itibariyle 35.5 milyon iç hatlar, 84.9 milyon dış hatlar olmak üzere toplam 120 milyonu aşan yolcuya hizmet verilmesi öngörülüyor. 2025 yılında yolcu trafik beklentisi 120 milyon yolcu iken, yolcuların yüzde 69’unun dış hat, yüzde 31’inin ise iç hatlarda seyahat etmesi bekleniyor.


PROJEDEN ÇEKİLEN YOK

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı projesinin ilk fazını 2018’in ilk çeyreğinde devreye sokmayı hedeflediklerini belirterek, “Dünyanın prestij projesi olan 3. Havalimanı projesinde yer almak adına herkesin yarıştığı bir ortamda, kimsenin çekilmesi söz konusu değil” dedi. Projede, Hollandalı bir firmanın desteğini çektiği yönündeki iddianın sorulması üzerine Arslan, bahsi geçen firma dahil tüm firmaların işine devam ettiğini ve 2018’in ilk çeyreğinde projenin birinci fazını devreye sokmayı hedeflediklerini söyledi.


Hürriyet


Haber Akşam'da şu şekilde yer aldı


10.25 milyar euro yatırımla hayata geçirilen İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) inşaatında yolun yarısı göründü. 23 bin kişinin inşaatında 3 vardiya halinde çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 42'si tamamlandı. Bu yıl ağır kış şartlarında 19 gün tamamen kapatılan ve çalışanlarına izin verilen inşaatta arayı kapatmak için çalışmalar da hız kazandı. Marttan itibaren inşaatta çalışan sayısının artırılacağı açıklanan havalimanında haziranda 30 bin kişi çalışacak. Bu da 7 bin kişilik ek istihdam anlamına geliyor. 2018'in ilk çeyreğinde birinci fazı hizmete sunulması planlanan havalimanının 2025 yılında tamamlanması öngörülüyor. 


KAYNAKLARI FULL BASACAĞIZ 

Havalimanındaki son gelişmeleri ve İYH'nin Türkiye ekonomisine yapacağı katkıları analiz eden raporu açıklamak için bir toplantı düzenleyen İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, inşaatın tam gaz devam ettiğini belirterek, "Havalar ısındıkça 7 bin kişi ilave istihdamla 30 bine çıkacağız. Kaynakları full basacağız" dedi. İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan ‘İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi’ raporuna göre, havalimanının, 2025 yılına kadar 225 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor. 


120 milyonu aşan yolcu 

EDAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kasım Han'a göre, yüzde 4.9'luk oranın, 2025'te milli gelir içinde 73 milyar lira olması hesaplanıyor. İyimser senaryoya göre 2025 itibarıyla 35.5 milyon iç hatlar, 84.9 milyon dış hatlar olmak üzere toplam 120 milyonu aşan yolcuya hizmet verilmesi öngörülüyor. 


Kimse çekilmedi

Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, "Dünyanın prestij projesi olan 3. Havalimanı'nda yer almak adına herkesin yarıştığı bir ortamda, kimsenin çekilmesi söz konusu değil" dedi. İstanbul 3. Havalimanı projesinden, Hollandalı bir firmanın desteğini çektiği yönündeki iddialara yanıt veren Arslan, bahsi geçen firma dahil tüm firmaların işine devam ettiğini, projede tüm işlerin planlandığı gibi yürüdüğünü ifade etti.


Ekonomiye ciddi katkı sağlayacak

Rapora göre, ilave hane halkı gelirinin ise 4.4 milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülürken, Türkiye ekonomisine katkısının ise milli gelirin yüzde 4.9 seviyesine kadar çıkabileceği düşünülüyor. Keskin, "Bunlar en iyi senaryo. Ancak en kötü senaryoda bile, biz buna 'ayrışan dünya senaryosu' dedik, milli gelirin yüzde 4.22 seviyesine gelecek. En kötüde bile katkısı çok ciddi" dedi. 


Akşam


Haber Star'da şu şekilde yer aldı


10.25 milyar Euro yatırımla hayata geçirilen İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) inşaatında yolun yarısı göründü. 23 bin kişinin inşaatında 3 vardiya halinde çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı’nın yüzde 42’si tamamlandı. Bu yıl ağır kış şartlarında 19 gün tamamen kapatılan ve çalışanlarına izin verilen inşaatta bu süreyi toparlamak için çalışmalar da hız kazandı. Mart ayından itibaren inşaatta çalışan sayısının artırılacağı açıklayan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanında haziran ayında 30 bin kişi çalışacağını söyledi. Bu da 7 bin kişilik ek istihdam anlamına geliyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde birinci fazı hizmete sunulması planlanan havalimanının tüm yatırımlarıyla 2025 yılında tamamlanması öngörülüyor. İstanbul Yeni Havalimanı, aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin tek kalemde yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini de taşıyor.


EKONOMİYE KATKI

Havalimanındaki son gelişmeleri ve İYH’nin Türkiye ekonomisine yapacağı katkıları analiz eden raporu açıklamak için bir toplantı düzenleyen İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanının sadece inşaatıyla değil, tüm yapısıyla doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye önemli katkıları olduğunu vurguladı. Rapor, bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlandı. Hüseyin Keskin rapora göre, havalimanının, 2025 yılına kadar 225 bin kişiye istihdam yaratacağını söyledi. Türkiye’nin ulusal ekenomisine katkısının ise milli gelirin yüzde 4.9 seviyesine kadar çıkabileceği düşünülüyor. Keskin,“En kötü senaryoda bile, biz buna ‘ayrışan dünya senaryosu’ dedik, milli gelirin yüzde 4.22 seviyesine gelecek. En kötü senaryoda bile katkısı çok ciddi” dedi. EDAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kasım Han’n verdiği bilgiye göre, yüzde 4.9’luk oranın, 2025 yılında milli gelir içinde 73 milyar lira olması hesaplanıyor. 


Star