04 / 02 / 2023

İstanbul'da dükkan fiyatı 1 milyon dolardan başlıyor

İstanbul'da dükkan fiyatı 1 milyon dolardan başlıyor

Yeni projelerle birlikte gelişme kaydeden İstanbul'un merkezi bölgelerinde bugün dükkan fiyatları hızla artıyor. Beyoğlu, Bakırköy, Mecidiyeköy, Nişantaşı ve Bağdat caddesi gibi bölgelerde bugün satılık dükkan fiyatları 1 milyon dolardan başlıyor. Kiralar 


 


İstanbul'un en ünlü semtlerinde konut fiyatları hızla artarken bölgedeki dükkan fiyatları da buna paralel olarak yükseliyor. Bakırköy, Mecidiyeköy, Beyoğlu ve Kadıköy gibi bölgeler İstanbul'un çekim merkezini oluştururken bu semtlerde dükkan fiyatları ise girişimcileri zor durumda bırakıyor.


Bugün dükkan fiyatlarının 1 milyon dolardan başladığı bölgelerde kiralarda oldukça yüksek. Bu semtlerdeki gayrimenkullerin zemin katlarını kiralamak isteyen girişimciler 2 bin dolardan başlayan fiyatlarla karşılaşırken Bağdat Caddesi' nde kiralık fiyatlar 70 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bu bölgelerdeki gayrimenkullere yabancı yatırımcılardan da yoğun ilgi olduğunu söyleyen emlakçılar ise "Kiralar son bir kaç yıldır çok uçtu. Fiyatlar hızla artıyor. Satılık dükkan bulmak çok zor. Özellikle dünyaca ünlü markaların İstanbul'a gelmesiyle birlikte dükkan fiyatları da etkilendi" diyor.


5 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR


Bugün dükkan kiralarının en çok arttığı bölgelerin başında Nişantaşı geliyor. 1920'li yılların konaklar semti Nişantaşı, özellikle yaz aylarında hareketli günler yaşıyor. Kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra dünyaca ünlü markaların bulunduğu Nişantaşı'nda gayrimenkul fiyatları her geçen gün artıyor. Bu da, Nişantaşı'nı İstanbul'da gelir seviyesi yüksek kesimin çekim merkezi haline getiriyor. Bölgede en çok pirim yapan gayrimenkuller zemin katlardaki dükkanlar oluyor.


Fiyatlar binanın üst katlarına çıkıldıkça düşerken, kafeteryaların kiraları 5 bin dolardan başlıyor. Dünyanın önde gelen markalarının yer aldığı mağazaların yanı sıra, organize edilen açık hava partileri, peş peşe açılan kafeterya ve eğlence mekanlarıyla Abdi ipekçi Caddesi İstanbuI'un yeni çekim merkezlerinden biri haline geliyor. Bölgedeki konutların restorasyon edilmesiyle birlikte ise fiyatlar iki katı artıyor.


3 MİLYON İSTANBULLU GELİYOR


Yılda 2 milyon turistin, hafta sonları da 3 milyona yakın İstanbullunun alışveriş, gezi ve eğlence amacıyla akın ettiği Beyoğlu, artık yabancı yatırımcıların da gözdesi oldu. Fransız Sokağı'ndan İstiklal Caddesi'ne, Cihangir'den Galata'ya kadar Beyoğlu, gayrimenkulde altın çağını yaşamaya başladı. Son sekiz ayda yoğun talep yüzünden fiyatların ikiye katladığı Beyoğlu'na yatırım yapan yabancılar arasında İngiliz, Yunan, Fransız ve Yeni Zellandahlar ön plana çıkıyor.


Bu da, bölgedeki gayrimenkul fiyatların önemli oranda etkiliyor. Talep, özellikle bölgedeki eski Rum Apartmanlarında yoğunlaşıyor. 5 ile 6 kat arasın değişen bu binalar, satın almarak, revize ediliyor. Yeni projelerin peş peşe devreye girmesi, Bakırköy'de deprem korkusu yüzünden gerileyen emlak fiyatlarının yeniden hareketlenmesine neden oldu. Galeria, Town Center, Carousel, Atrium gibi büyük alışveriş merkezlerinin de bulunduğu bölgede, en fazla prim, merkezi yerlerde bulunan dükkan ve mağazalarda yaşanıyor. Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda, 100 metrekarelik bir dükkan kirası bin doları bulurken, bu kiralar bazı lokanta ve mağazalarda 20 bin dolarlara kadar çıkabiliyor.


Beyoğlu'nda cadde üzerinde dükkan bulmak mümkün değil


Beyoğlu'nda cadde üzerindeki binaların zemin ve giriş katlan, Fransız Sokağı'nda olduğu gibi lüks restoran, mağaza, cafe ve barlara dönüştürülüyor. Üst katları ise ofis ve büro kullanımına uygun hale getiriliyor. Sokak aralarında da aynı yenileme çalışmaları hızla sürüyor. Bölge, 1940'lı yılların görünümüne yeniden kavuşuyor. Yabancı yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiği bölgede cadde üzerinde sanlık dükkan bulmak neredeyse mümkün değil. Beyoğlu'nda gayrimenkul piyasasında yaşanan bu canlanmadan, Cihangir ve Galata'da nasibini alıyor.


Kiralar yüzde 100 arttı


Tekstil sektöründe İstanbul'un en önemli merkezlerinden biri olan Osmanbey'de dükkan kiraları son iki yıl içerisinde yüzde yüze varan oranda arttı. Yerli tekstil markalan tarafından büyük ilgi gören Osmanbey'de bugün kira fiyatları bin 500 dolardan başlıyor. 40 bin dolara da kiralık dükkanın bulunduğu bölgede satılık zemin kat dükkanlar ise 4 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Girişimciler tarafından restoran ve kafe olarak da kullanılan Osmanbey'deki dükkanlar için emlakçılar şöyle konuşuyor:


"Bu bölgedeki dükkanların kira fiyatları çok fazla olduğundan uzun vadeli düşünen işletmeciler kredi kullanarak dükkan satın alıyor. Bu sebeple satm almalar bu bölgede daha ağırlıklı durumda."


Bağdat Caddesi'nde 70 bin dolara kiralık dükkan var- Mecidiyeköy: Son 5-6 aydır fiyatların hızla yükseldiği bölgede satılık dükkan fiyatları 300 bin dolardan başlıyor. Dük¬kan kiralan ise bölgede bin 500 dolardan başlıyor.


- Bakırköy: Girişimciler tarafından daha çok kiralanan Bakırköy'deki dükkanların fiyatları bugün bin dolardan başlıyor. Satılık dükkanlarında 1 milyon dolardan başladığı bölge yoğun ilgi görüyor.


- Osmanbey: Tekstil sektörü açısından çok önemli bir merkez olan Osmanbey'de bugün dükkan kiralan bin 500 dolardan başlıyor. Satılık dükkanlar ise 1.5 milyon dolardan alıcı buluyor.


- Beyoğlu: Yabancı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gören bölgede kiralar 5 bin dolardan satılık dükkan fiyatları ise 1.5 milyon dolardan alıcı buluyor.


- Nişantaşı: İstanbullular tarafından yoğun ilgi gören bölge¬de dünyaca ünlü markalarında mağazalan var. Bölgede kiralık 5 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişiyor.


- Bağdat Caddesi: Özellikle pazar günleri yoğun ilgi gören bölge istanbul'un en pahalı dükkan kiralarına sahip. Cadde üzerinde 10 bin dolardan başlayan kiralar 70 bin dolara kadar çıkabiliyor. (Hürriyet)
Geri Dön