19 / 08 / 2022

İstanbul'da gökdelen devri sona eriyor!

İstanbul'da gökdelen devri sona eriyor!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İstanbul'da gökdelenlere karşı yapı formüllerinin ‘zemin +5’ olduğunu dile getirdi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında 22 ilçede 85 bin konutun projelendirildiğini söyledi.

Milliyet'te yer alan habere göre; bu projelerden en önemlisinin Esenler Projesi” olduğunu söyleyen Bulut, Esenler’de 50 bin konut üreteceklerini belirtti. 

İstanbul da gökdelen devri sona eriyor!

Rezerv konutlar 

Gökdelenlere karşı yapı formüllerinin “zemin +5” olduğunu belirten Bulut, “İstanbul’da, gökdelenlerin bu kadar olduğu bir yerde biz tamamen zemin +5’ten taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bulut, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda özetle şu şekilde konuştu:

“Esenler Projesi İstanbul için çok önemli, aşağı yukarı 10 milyon metrekareye yakın, askeriyeden alınmış bir alan, etrafında birçok ilçeyi barındırıyor. Bu rezerv konutlar dönüşüm için kullanılacak.

Esenler bölgesini güney ve kuzey rezerv alanı olarak ikiye ayırdık. Güneyde toplam 7 bin 29 konut üretiyoruz. Kuzeyde 34 bin 562 konut yapacağız, 2021’de gireceğiz.”

 ‘25 kattan 10’a indi’ 

Bulut konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Gaziosmanpaşa’da belediyenin bizden önce başlatmış olduğu proje vardı. Projeyi ilk incelediğimizde 25 kata varan bloklar vardı. 10’a indirdik ancak.

Bir başka kentsel dönüşümümüz Üsküdar Kirazlıtepe Çamlıca Camisi’nin etrafıyla ilgili. Bin 876 konut. Yine mevcuttaki konut sayısından daha az konut inşa ederek burada dönüşümü sağlıyoruz.”

194 bin bina riskli!