İstanbul'da günde 395 aile yeni bir konuta yerleşti!

İstanbul'da günde 395 aile yeni bir konuta yerleşti!

Sıfır konuta yerleşen aile sayısı yüzde 41 artarken, günde 395 aile yeni bir konuta yerleşti. İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı.


4.2 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük perakende elektrik satış şirketi olan CLK Boğaziçi Elektrik tarafından bu yıl ikincisi açıklanan 'Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre yılın ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasında 72 bin 233 yeni konutta ilk defa oturum başladı. İlk 6 ayda her gün 395 aile sıfır eve yerleşti. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor.


GÜNDE 68 YABANCI AİLE 

6 aylık verileri değerlendiren CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, son yıllarda yabancı yerleşimci sayısının artmasıyla birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 24 bin 854’e ulaştığının altını çizdi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak yükseldiğine dikkat çeken Gümüşlü, “Nisan-Haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. İkinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” ifadelerini kullandı.


MAYISTA REKOR 

CLK Boğaziçi Elektrik Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre  Avrupa yakasında geçen yılın ilk altı ayında 51 bin 178 olan yeni konut sayısı bu yılın aynı döneminde yüzde 41.1 artarak 72 bin 233’e ulaştı.


Suriyeliler % 727 arttı

İstanbul’daki yabancı aboneler arasında Suriyelilerin aldığı pay dikkat çekiyor.  2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı. 


İkinci elde % 15 düşüş

2015’in ilk 6 ayında 182 bin 429 olan 2. el dairelere taşınma sayısı, 2016’nın aynı döneminde yüzde 15.1’lik düşüşle 154 bin 726 oldu. Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Bahçeşehir'deki yoğunluk dikkat çekti.


Akşam


Haber Milliyet'te şöyle yer aldı


İstanbul’un Avrupa yakasındaki yeni konutlara taşınma verilerini değerlendiren rapora göre, yılın ilk 6 ayında geçen yılın eş dönemine oranla yeni evlere geçenlerin İstanbul’un Avrupa yakasındaki yeni konutlara taşınma verilerini değerlendiren rapora göre, yılın ilk 6 ayında geçen yılın eş dönemine oranla yeni evlere geçenlerin sayısı yüzde 41 artışla 72 bin 233 oldu. İlk 6 ayda her gün 395 aile sıfır eve yerleşmiş oldu. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor. 


CLK Boğaziçi Elektrik’in anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi raporu, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bina yapım hızının da devam ettiğini ortaya koyuyor. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak için gayrimenkul sektöründe atılmaya başlanan yeni adımlar, yılın ikinci yarısında da bu trendin kesilmeden devam edeceğinin ilk işaretlerini veriyor. 


Her gün 68 yabancı aile


CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, raporu şöyle değerlendirdi:


“Raporumuz ile ortaya çıkan anlık rakamlar İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki gayrimenkul hareketlerinin fotoğrafını çekerken, yerli ve yabancı yatırımcılara emlakta yatırım trendlerini de ortaya koydu. Yeni verilerle sektörün enerjisinin hız kesmediğini görüyoruz.”


6 aylık verileri değerlendiren Gümüşlü, son yıllarda yabancı yerleşimci sayısının artmasıyla birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 24 bin 854’e ulaştığının altını çizdi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak yükseldiğine dikkat çeken Gümüşlü, “Nisan-Haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. Buradan bakıldığına ikinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” dedi. 


Suriyeli yerleşimci sayısı yüzde 727 arttı


İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında Suriyelilerin aldığı pay da dikkat çekmeye devam ediyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı.Milliyet
Haber Cumhuriyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İstanbul Avrupa Yakası’nda ilk 6 ayda 72 bin 233 yeni konutun kapısı ‘ilk defa’ açıldı. 4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından üç ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre, İstanbul Avrupa Yakası’nda geçen yılın aynı dönemine göre sıfır konuta yerleşen aile sayısında yüzde 41’lik artış gözlenirken, her gün 395 aile yeni konutlarda yaşamaya başladı.


Bu yıl ikincisi açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay dikkat çekiyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016’ın aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı.


İşyerleri artıyor


Konutta oturum bakımından 2015’in Ocak’ında 76 olan aylık başvurular binlerle ifade ediliyor. Sadece haziranda bin 736 Suriyeli aile konut aboneliği için başvuru yaparken, 163 Suriyeli de işyerlerine elektrik aboneliği talep etti. İşyeri abonelikleri bakımından da yine geçen ocakta 5 olan abonelik sayısı mayısta 196’ya ulaştı. Rakamların sürekli artması Suriyelilerin İstanbul’daki ticari hayata da uyum sağladığının önemli bir göstergesi.


25 bine dayandı


CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü’nün verdiği bilgiye göre, İstanbul Avrupa Yakası’nda 6 ayda yabancı ailelerin sayısı 24 bin 854’e ulaştı. Gümüşlü, “Nisan-Haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. Buradan bakıldığına ikinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” dedi.Cumhuriyet


Haber AA'da şu şekilde yer aldı


CLK Boğaziçi Elektrik'in üç ayda bir açıkladığı "Gayrimenkulün Enerjisi Raporu"na göre, şirketin teknolojiye yaptığı yatırımla anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan çalışması, İstanbul’un Avrupa Yakasındaki bina yapım hızını da gözler önüne seriyor. 


15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak için gayrimenkul sektöründe atılmaya başlanan yeni adımlar, yılın ikinci yarısında da bunun devam edeceğinin ilk işaretlerini verdi.


Rapora göre, yılın ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasında 72 bin 233 yeni konutta ilk defa oturum başladı. İlk 6 ayda her gün ortalama 395 aile sıfır eve yerleşti. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor.


Mayıs ayında sıfır eve taşınma rekoru

İstanbul'un Avrupa Yakasında geçen yılın ilk 6 ayında 51 bin 178 olan yeni konut sayısı bu yılın aynı döneminde yüzde 41,1 artarak 72 bin 233’e ulaştı. Geçen yıl ilk altı ayda her gün ortalama 279 abone yeni konutuna taşınırken, bu yılın aynı döneminde bu rakam ortalama 395’e yükseldi. 2016 yılının mayıs ayındaki 14 bin 467 sıfır konuta taşınma hareketi bir rekor olarak ölçüldü.


Yılın ilk 6 ayında en fazla yeni dairelere yerleşme hareketi İstanbul’un Avrupa Yakasının kentsel dönüşüm üssü olarak bina yıkım ve yapım faaliyetlerinin yoğunlaştığı Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşandı. Buralardaki sıfır binalara 25 bin 278 ailenin yerleşmesi dikkati çekti. Rakamlardaki artışa bakıldığında anılan bölgelerdeki kentsel dönüşüm faaliyetlerinin meyvelerini vermeye başladığı görülüyor.


Konutlardaki ikinci el satış ve kiralama hareketliliğini gösteren "eski tesise abonelik" başlığında ise düşüş devam etti. Buna göre 2015’in ilk 6 ayında var olan binalardaki dairelere taşınma sayısı 182 bin 429 olurken, 2016’nın aynı döneminde yüzde 15,1’lik düşüşle 154 bin 726 şeklinde gerçekleşti. Mayıs ayı 22 bin 102 taşınmayla bu alandaki en düşük hareketin yaşandığı dönem olarak göze çarptı.


İkinci el alım ve kiralık alanında içerisinde Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Bahçeşehir gibi önemli yerleşim bölgelerindeki hareket dikkati çekti.


Suriyeli yerleşimci sayısı geçen yıla göre yüzde 727 arttı

İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay da dikkati çekiyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakasında 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa Yakasındaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı.


AAHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


4.2 MİLYON abonesi bulunan CLK Boğaziçi Elektrik tarafından üç ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, İstanbul Avrupa Yakası'nda 2016'nın ilk 6 ayında 72 bin 233 konutun yeni yerleşimcileriyle buluştuğunu ortaya koydu. Geçen yılın aynı dönemine göre sıfır konuta yerleşen aile sayısında yüzde 41'lik artış gözlenirken, her gün yaklaşık 395 aile yeni konutlarda oturuma başlamış oldu. 


TRENDLERİ GÖSTERİYOR 

Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü "Raporumuz ile ortaya çıkan anlık rakamlar İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki gayrimenkul hareketlerinin fotoğrafını çekerken, yerli ve yabancı yatırımcılara emlakta yatırım trendlerini de ortaya koydu. Yeni verilerle sektörün enerjisinin hız kesmediğini görüyoruz" dedi.


StarHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


CLK Boğaziçi Elektrik'in teknolojiye yaptığı yatırımla anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki baş döndürücü bina yapım hızını da gözler önüne sermeye devam ediyor. 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak için ‘gayrimenkul sektöründe atılmaya başlanan yeni adımlar', yılın ikinci yarısında da bu trendin kesilmeden devam edeceğinin ilk işaretlerini verdi.


4.2 milyon abonesiyle Türkiye'nin en büyük perakende elektrik satış şirketi olan CLK Boğaziçi Elektrik tarafından bu yıl ikincisi açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'na göre yılın ilk yarısında İstanbul'un Avrupa yakasında 72 bin 233 yeni konutta ilk defa oturum başladı. İlk 6 ayda her gün 395 aile sıfır eve yerleşti. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor.


İSTANBUL'DA HER GÜN 68 YABANCI AİLE EVE YERLEŞTİ

CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, Türkiye'de ilk ve tek olarak açıkladıkları Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nun ilk çeyrek raporunun sektör temsilcilerini şaşırttığını ve her kesimden olumlu dönüş aldıklarını dile getirdi. Amaçlarının Türk ekonomisinin büyüme dinamosu olarak görülen gayrimenkul sektörünün ihtiyaç duyduğu verileri sunmak olduğunu hatırlatan Gümüşlü, “Raporumuz ile ortaya çıkan anlık rakamlar İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki gayrimenkul hareketlerinin fotoğrafını çekerken, yerli ve yabancı yatırımcılara emlakta yatırım trendlerini de ortaya koydu. Yeni verilerle sektörün enerjisinin hız kesmediğini görüyoruz” dedi.


6 aylık verileri değerlendiren İbrahim Gümüşlü, son yıllarda yabancı yerleşimci sayısının artmasıyla birlikte İstanbul'un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 24 bin 854'e ulaştığının altını çizdi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak yükseldiğine dikkat çeken Gümüşlü, “Nisan-Haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. Buradan bakıldığına ikinci 3 aylık dönemde İstanbul'un Avrupa Yakası'nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” ifadelerini kullandı.


MAYIS AYINDA SIFIR EV'E TAŞINMADA REKOR GELDİ

CLK Boğaziçi Elektrik Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'na göre İstanbul Avrupa yakasında geçen yılın ilk altı ayında 51 bin 178 olan yeni konut sayısı bu yılın aynı döneminde yüzde 41.1 artarak 72 bin 233'e ulaştı. Geçen yıl ilk altı ayda her gün 279 abone yeni konutuna taşınırken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 395'e yükseldi. 2016 yılının Mayıs ayındaki 14 bin 467 sıfır konuta taşınma hareketi bir rekor olarak ölçüldü.

Yılın ilk 6 ayında en fazla yeni dairelere yerleşme hareketi İstanbul'un Avrupa Yakası'nın kentsel dönüşüm üssü olarak bina yıkım ve yapım faaliyetlerinin yoğunlaştığı Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşandı. Buralardaki sıfır binalara 25 bin 278 ailenin yerleşmesi dikkat çekti. Rakamlardaki artışa bakıldığında anılan bölgelerdeki kentsel dönüşüm faaliyetlerinin meyvelerini vermeye başladığı göze çarpıyor.


İKİNCİ ELDE YÜZDE 15'LİK DÜŞÜŞ

Konutlardaki ikinci el satış ve kiralama hareketliliğin fotoğrafını çeken ‘eski tesise abonelik' başlığında ise düşüş devam etti. Buna göre 2015'in ilk 6 ayında 182 bin 429 olan var olan binalardaki dairelere taşınma sayısı, 2016'nın aynı döneminde yüzde 15.1'lik düşüşle 154 bin 726 oldu. Geçen Mayıs ayı 22 bin 102 taşınmayla bu alandaki en düşük hareketin yaşandığı dönem olarak göze çarptı. İkinci el alım ve kiralık alanında içerisinde Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Bahçeşehir gibi önemli yerleşim bölgelerindeki hareket dikkat çekti.


SURİYELİ YERLEŞİMCİ SAYISI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 727 ARTTI

İstanbul'daki yabancı abone aileler arasında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay da dikkat çekmeye devam ediyor. 2015'in ilk 6 ayında İstanbul'un Avrupa Yakası'nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117'ye ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367'ye ulaştı.


Konutta oturum bakımından 2015'in Ocak ayında 76 olan aylık başvurular ise artık binlerle ifade ediliyor. İkinci 3'ncü çeyrek sonuçlarına bakıldığında sadece haziran ayında 1.736 aile konut aboneliği için başvuru yaparken, 163 Suriyeli de işyerlerine elektrik aboneliği talep etti. Öte yandan işyeri abonelikleri bakımından da yine geçen yıl Ocak ayında 5 olan abonelik sayısı Mayıs ayında bir rekor kırarak 196'ya ulaştı. Rakamların sürekli olarak artması Suriyelilerin artık İstanbul'daki ticari hayata da uyum sağladığının önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.


2016'NIN İLK 6 AYINDA NELER OLDU?

– İstanbul'un Avrupa Yakası'nda geçen yılın 6 ayına göre yüzde 41 artışla 72 bin 233 konutun kapısı ilk defa açıldı. Her gün ortalama 395 aile ilk defa biten dairelerin içerisine girdi.

– Bu her gün yapımı tamamlanan 50 dairelik 8 binanın oturumcusuyla ilk defa buluşması anlamına geliyor.

– İkinci el konuta giriş sayısı geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 15.1'lik düşüşle 154 bin 726'ya geriledi.

– Sıfır konutlara geçiş anlamında kentsel dönüşümde öne çıkan Bağcılar ve Küçükçekmece gibi ilçelerin liderliği Avcılar bölgesinden alması dikkat çekti.

– Toplam gayrimenkul hareketlerinde ise Beylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt ve Başakşehir gibi gayrimenkulde yeni projelerin boy gösterdiği Avcılar bölgesi öne çıktı.

– 4.2 milyon abone içerisinde yabancı ailelerin sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 33.5 artarak 24 bin 854'e ulaştı.

– İkinci 3 aylık dönemde her gün 68 yeni yabancı uyruklu aile abone oldu.

– Suriye vatandaşı ailelerin abonelikleri geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 727 artış gösterdi.

– Mevcut rakamlara göre İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Suriyeli ailelerin abonelikleri 10 bin 367'ye ulaştı.

– Yerleşimleri kendi adlarına olan Suriyeli ailelerin 9 bin 498 konut ve 869 ticarethane abonelikleri bulunuyor.


Sözcü
Haber Karar Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İstanbul Avrupa Yakası’nda ilk 6 ayda 72 bin 233 konut yeni sahipleriyle buluştu. Her gün yaklaşık 395 aile sıfır konutlarda oturmaya başlarken, yabancı ailelerin sayısı da 25 bine yaklaştı. Aslan payını ilk yarıda, konutta elektrik aboneliği yüzde 727 artışla 7 bin 117’ye ulaşan Suriyeliler aldı.


Türkiye’de ilk yarıda 631 bine yaklaşan konut satışlarında Suriyelilerin payı her geçen gün artıyor. İstanbul’da ağırlıklı Avrupa Yakası’nı tercih eden mültecilerin sayısı, oturumcu ve işletmeci olarak 10 bini aştı. Yine ilk 6 ayda yeni bir konuta taşınan ve evine elektrik bağlatan Avrupa Yakası’ndaki Suriyeliler yüzde 727 artışla 7 bin 117’ye ulaştı.


Türkiye’de 4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik’in anlık izlediği elektrik abonelikleri ve ikamet değişiklikleriyle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre, yılın ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasında 72 bin 233 yeni konutta ilk defa oturum başladı.


6 AYDA 25 BİN YABANCI

CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, raporun sektör temsilcilerini şaşırttığını ve her kesimden olumlu dönüş aldıklarını söyledi. Gümüşlü, “Yeni verilerle sektörün enerjisinin hız kesmediğini görüyoruz” dedi. İbrahim Gümüşlü, son yıllarda yabancı yerleşimci sayısının artmasıyla birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 24 bin 854’e ulaştığının altını çizdi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak yükseldiğine dikkat çeken Gümüşlü, “Nisan-Haziran arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. İkinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” ifadelerini kullandı. Rapora göre, İstanbul Avrupa yakasında geçen yılın ilk altı ayında 51 bin 178 olan yeni konut sayısı bu yılın aynı döneminde yüzde 41.1 artarak 72 bin 233’e ulaştı. Geçen yıl ilk altı ayda her gün 279 abone yeni konutuna taşınırken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 395’e yükseldi. 2016 yılı mayıs ayındaki 14 bin 467 sıfır konuta taşınma hareketi bir rekor olarak ölçüldü.


İKİNCİ ELDE %15.1 DÜŞÜŞ

Konutlardaki ikinci el satış ve kiralamayı yansıta ‘eski tesise abonelik’ başlığında düşüş sürdü. Buna göre 2015’in ilk 6 ayında 182 bin 429 olan var olan binalardaki dairelere taşınma sayısı, 2016’nın aynı döneminde yüzde 15.1’lik düşüşle 154 bin 726 oldu. Geçen Mayıs ayı 22 bin 102 taşınmayla bu alandaki en düşük hareketin yaşandığı dönem olarak göze çarptı. İkinci el alım ve kiralık alanında içerisinde Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Bahçeşehir gibi önemli yerleşim bölgelerindeki hareket dikkat çekti.


YENİ EVLERE GÜNDE 365 AİLE TAŞINIYOR

  * Avrupa Yakası’nda 6 ayda yüzde 41 artışla 72 bin 233 konutun kapısı ilk defa açıldı.


  * Her gün ortalama 395 aile ilk defa biten dairelerin içerisine girdi.


   * Bu, her gün biten 50 dairelik 8 binanın oturumcusu ile buluşmasını ifade ediyor.


   * İkinci el konuta yerleşm, ilk 6 ayda yüzde 15.1 düşüşle 154 bin 726’ya geriledi.


  * Sıfır konutlara geçişte Bağcılar ve Küçükçekmece liderliği Avcılar bölgesinden aldı.


  * Gayrimenkul hareketinde Beylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt, Başakşehir öne çıktı.


  * Yabancı ailelerin sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 33.5 artarak 24 bin 854’e ulaştı.


  * İkinci 3 aylık dönemde her gün 68 yeni yabancı uyruklu aile abone oldu.


  * İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Suriyeli ailelerin abonelikleri 10 bin 367’ye ulaştı.


  * Suriyeli ailelerin, kendi üstüne 9 bin 498 konut ve 869 ticarethane abonelikleri var.


KÜÇÜKÇEKMECE’DE DÖNÜŞÜM HAREKETİ

Gayrimenkul Enerjisi Raporu’na göre, yılın ilk 6 ayında en fazla yeni dairelere yerleşme hareketi İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kentsel dönüşüm üssü olarak bina yıkım ve yapım faaliyetlerinin yoğunlaştığı Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşandı. Buralardaki sıfır binalara 25 bin 278 ailenin yerleşmesi dikkat çekti. Rakamlardaki artışa bakıldığında anılan bölgelerdeki kentsel dönüşüm faaliyetlerinin meyvelerini vermeye başladığı göze çarpıyor.


SURİYELİNİN KONUTA ELEKTRİK ABONELİĞİNDE YÜZDE 727 ARTIŞ

İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay dikkat çekiyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı.


Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı. Sadece haziran ayında 1.736 aile konut aboneliği için başvuru yaparken, 163 Suriyeli de işyerlerine elektrik aboneliği talep etti. Öte yandan işyeri abonelikleri bakımından da yine geçen yıl Ocak ayında 5 olan abonelik sayısı Mayıs ayında bir rekor kırarak 196’ya ulaştı. Rakamların sürekli olarak artması Suriyelilerin artık İstanbul’daki ticari hayata da uyum sağladığının önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü,  “Nisan-Haziran döneminde yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı” dedi.
Karar


Haber Dünya Gazetesi'nde şöyle yer aldı


 İstanbul Avrupa Yakası’nda 4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından üç ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bu yılın ilk 6 ayında yeni eve taşınmalar artarken, ikinci el evlere taşınmalar azaldı. Rapora göre Avrupa Yakası’nda 2016’nın ilk 6 ayında 72 bin 233 konutun yeni yerleşimcileriyle buluşurken, geçen yılın aynı dönemine göre sıfır konuta yerleşen aile sayısında yüzde 41’lik artış gözlendi. Böylece her gün yaklaşık 395 aile yeni konutlarda oturuma başlamış oldu. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor. CLK Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımla anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki baş döndürücü bina yapım hızını da gözler önüne sermeye devam ediyor. 


Mayıs ayında taşınma rekoru kırıldı 


2016 yılının Mayıs ayındaki 14 bin 467 sıfır konuta taşınma hareketi bir rekor olarak ölçüldü. Yılın ilk 6 ayında en fazla yeni dairelere yerleşme hareketi İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kentsel dönüşüm üssü olarak bina yıkım ve yapım faaliyetlerinin yoğunlaştığı Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşandı. Buralardaki sıfır binalara 25 bin 278 ailenin yerleşmesi dikkat çekti. Rakamlardaki artışa bakıldığında anılan bölgelerdeki kentsel dönüşüm faaliyetlerinin meyvelerini vermeye başladığı göze çarpıyor. 


İkinci elde yüzde 15’lik düşüş 


Konutlardaki ikinci el satış ve kiralama hareketliliğin fotoğrafını çeken ‘eski tesise abonelik’ başlığında ise düşüş devam etti. Buna göre 2015’in ilk 6 ayında 182 bin 429 olan var olan binalardaki dairelere taşınma sayısı, 2016’nın aynı döneminde yüzde 15.1’lik düşüşle 154 bin 726 oldu. Geçen mayıs ayı 22 bin 102 taşınmayla bu alandaki en düşük hareketin yaşandığı dönem olarak göze çarptı. İkinci el alım ve kiralık alanında içerisinde Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Bahçeşehir gibi önemli yerleşim bölgelerindeki hareket dikkat çekti. 


CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, Türkiye’de ilk ve tek olarak açıkladıkları Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nun ilk çeyrek raporunun sektör temsilcilerini şaşırttığını ve her kesimden olumlu dönüş aldıklarını dile getirdi. Amaçlarının Türk ekonomisinin büyüme dinamosu olarak görülen gayrimenkul sektörünün ihtiyaç duyduğu verileri sunmak olduğunu hatırlatan Gümüşlü, “Raporumuz ile ortaya çıkan anlık rakamlar İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki gayrimenkul hareketlerinin fotoğrafını çekerken, yerli ve yabancı yatırımcılara emlakta yatırım trendlerini de ortaya koydu. Yeni verilerle sektörün enerjisinin hız kesmediğini görüyoruz” dedi.


İstanbul’da her gün 68 yabancı aile eve yerleşti


6 aylık verileri değerlendiren İbrahim Gümüşlü, son yıllarda yabancı yerleşimci sayısının artmasıyla birlikte İstanbul’un Avrupa Yakası'nda yabancı elektrik abonesinin sayısının 24 bin 854’e ulaştığının altını çizdi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak yükseldiğine dikkat çeken Gümüşlü, “Nisan-haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. Buradan bakıldığına ikinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” ifadelerini kullandı. İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay da dikkat çekmeye devam ediyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı.


2016’nın ilk 6 ayında neler oldu?


- İstanbul’un Avrupa Yakası’nda geçen yılın 6 ayına göre yüzde 41 artışla 72 bin 233 konutun kapısı ilk defa açıldı. Her gün ortalama 395 aile ilk defa biten dairelerin içerisine girdi. 


- Bu her gün yapımı tamamlanan 50 dairelik 8 binanın oturumcusuyla ilk defa buluşması anlamına geliyor. 


- İkinci el konuta giriş sayısı geçen yılın ilk 6 ayına göre %15.1’lik düşüşle 154 bin 726’ya geriledi. 


- Sıfır konutlara geçiş anlamında kentsel dönüşümde öne çıkan Bağcılar ve Küçükçekmece gibi ilçelerin liderliği Avcılar bölgesinden alması dikkat çekti. 


- Toplam gayrimenkul hareketlerinde ise Beylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt ve Başakşehir gibi gayrimenkulde yeni projelerin boy gösterdiği Avcılar bölgesi öne çıktı. 


- 4.2 milyon abone içerisinde yabancı ailelerin sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 33.5 artarak 24 bin 854’e ulaştı.


-İkinci 3 aylık dönemde her gün 68 yeni yabancı uyruklu aile abone oldu. 


- Suriye vatandaşı ailelerin abonelikleri geçen yılın ilk 6 ayına göre %727 artış gösterdi. 


- Mevcut rakamlara göre İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Suriyeli ailelerin abonelikleri 10 bin 367’ye ulaştı.


- Yerleşimleri kendi adlarına olan Suriyeli ailelerin 9 bin 498 konut ve 869 ticarethane abonelikleri bulunuyor.


Dünya