İstanbul'da kiralık ev bulmak neredeyse imkansız!

İstanbul'da kiralık ev bulmak neredeyse imkansız!

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber İstanbul'un birçok ilçesinde kiralık konut bulmak neredeyse imkansızlaştı. Durum böyle olunca kiralık ev fiyatları tavan yaptı. Koronavirüs salgını sebebiyle yaklaşık 2 sene birçok konut boşalmıştı. Fakat Eylül ayında yüz yüze eğitime geçilmesinin açıklanmasıyla birçok öğrenci ev arayışına girdi. Milliyet'te yer alan habere göre; İstanbul'da üniversite öğrencilerinin yer aldığı en fazla olduğu ilçelerden Fatih'te de hareketlenme başladı. Uzaktan eğitim sebebiyle pandemi dönemini memleketlerinde olan öğrenciler dönmeye başlarken buna yeni kayıt yaptıracak öğrenciler de dahil olacak. Fakat öğrenciler kiralık ev bulmanın zorluğu ile beraber fiyatların yükselmesi sebebiyle zorluk yaşıyor. Çünkü ilçede ev kiralarına neredeyse yüzde 35 zam yapıldı. 

İstanbul da kiralık ev bulmak neredeyse imkansız!

Öğrenciler buldukları evi kiralıyor

YKS sonuçlarının 4 Ağustos'ta açıklanmasıyla beraber  gayrimenkul piyasasında canlanma başladığını söyleyen Emlak Uzmanı Mehmet Keklik, "Arz  talep dengesi bozuldu. Daire yok. 16 yıllık emlakçıyım bu kadar dairenin azaldığını ilk defa gördüm. Normalde 20-25 kiralığım olurdu. Şu anda 5 tane, 4 tane, 3 tane oluyor. Şimdi öğrenciler de eskiden rahatlıkla seçebiliyorlardı daireleri. Şimdi öyle seçme hakları da kalmadı. Bulduğu daireye ucuz pahalı farketmez hemen tutuyorlar. Fiyatlar kesinlikle yüzde 35 arttı bu civarda. Anadolu'dan gelen öğrencilere tabii ki bu fiyatlar çok yüksek geliyor ama yapacak bir şey yok. Burası tıp fakültesine hitap ediyor. Tıp fakültesi öğrencileri de yurtlardan daha evleri tercih ediyorlar. Bir artı bir daireleri ben 3 bin liraya verdim, sıradan bir daireydi. Öğrenciler  tutuyorlar mecburlar çünkü başka seçenekleri yok. Şimdi fiyatlar pandemiden önce tabii ki düşüktü. Örnek vereyim üç artı bir 2 bin 200 liraydı şimdi 3 bin ve 4 bin arasına çıktı çünkü ev yok evler boşalmıyor. Evleri boşaltmıyorlar. Boşaltmadığı zaman da işte karaborsa gibi çocuklar bulduğu evlere mecburen tutuyorlar" dedi.

25 yıldır Koca Mustafa Paşa'da emlakçılık gerçekleşen İbrahim Şahin, elinde çok az sayıda daire olduğunu belirterek, "Fiyatlarımız son iki yılda yükselişte. Yüzde 35 zam geldi. Öğrenciler için 2 yıl önce bin 200 lira olan daire bugün 2 bin 500 bandına çıktı. Arz talep nedeniyle ciddi bir yükseliş var. Şu an elimde 2 tane kiralık daire var" şeklinde konuştu.

Emlak Uzmanı Dilek Yüksek Girikoğlu de"Okulların açılıyor olması ve bu bölgenin ulaşıma kolay olmasından dolayı fiyatlarımızda artış oldu. Bir artı bir daireler 2 bin liradan başlıyor. Ev bulmak çok sıkıntı" dedi.

İstanbul'da ev kiraları rekora koşuyor!