İstanbul'da yeni eve taşınma oranı yüzde 41 arttı!

İstanbul'da yeni eve taşınma oranı yüzde 41 arttı!

4.2 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük perakende elektrik satış şirketi olan CLK Boğaziçi Elektrik tarafından her üç ayda bir açıklanan ‘Gayrimenkulün Enerjisi’ raporuna göre yılın ilk yarısında, ortalama her gün 395 aile yeni yapılan konutlara yerleşti.


İstanbul’un Avrupa yakasındaki yeni konutlara taşınma verilerini değerlendiren rapora göre, yılın ilk 6 ayında geçen yılın eş dönemine oranla yeni evlere geçenlerin sayısı yüzde 41 artışla 72 bin 233 oldu. İlk 6 ayda her gün 395 aile sıfır eve yerleşmiş oldu. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor. 


CLK Boğaziçi Elektrik’in anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi raporu, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bina yapım hızının da devam ettiğini ortaya koyuyor. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak için gayrimenkul sektöründe atılmaya başlanan yeni adımlar, yılın ikinci yarısında da bu trendin kesilmeden devam edeceğinin ilk işaretlerini veriyor. 


Her gün 68 yabancı aile


CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, raporu şöyle değerlendirdi:


“Raporumuz ile ortaya çıkan anlık rakamlar İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki gayrimenkul hareketlerinin fotoğrafını çekerken, yerli ve yabancı yatırımcılara emlakta yatırım trendlerini de ortaya koydu. Yeni verilerle sektörün enerjisinin hız kesmediğini görüyoruz.”


6 aylık verileri değerlendiren Gümüşlü, son yıllarda yabancı yerleşimci sayısının artmasıyla birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 24 bin 854’e ulaştığının altını çizdi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak yükseldiğine dikkat çeken Gümüşlü, “Nisan-Haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. Buradan bakıldığına ikinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” dedi. 


Suriyeli yerleşimci sayısı yüzde 727 arttı


İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında Suriyelilerin aldığı pay da dikkat çekmeye devam ediyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı. Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı.

 

MilliyetHaber Takvim gazetesinde şu şekilde yer aldı;


CLK Boğaziçi Elektrik'in "Gayrimenkulün Enerjisi Raporu"na göre, İstanbul'un Avrupa Yakasında bu yılın ilk 6 ayında 72 bin 233 yeni konutta ilk defa oturum başladı. 2015'in ilk 6 ayında İstanbul'un Avrupa yakasında 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016'nın aynı döneminde 7 bin 117'ye ulaştı. İlk 6 ayda her gün ortalama 395 aile sıfır eve yerleşti. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı bina anlamına geliyor.Takvim