İstanbul'un gökdelenlerinde Sapphire birinci oldu

İstanbul'un gökdelenlerinde Sapphire birinci oldu


''Türkiye'nin en yüksek binası'' rekorunu İş Kuleleri'nin elinden, karşısında yükselen Sapphire alacak.


İstanbul'da gökdelen savaşları 2009'da kızışacak. Halen, 181 metrelik yüksekliği ile "Türkiye'nin en yüksek binası" rekorunu İş Kuleleri'nin (Kule 1) elinden, onun hemen çapraz-karşısında yükselen Kiler Grubu'nun Sapphire'i alacak. İş Kuleleri-Kule-1, 52 katlı. Sapphire 2009'da tamamlandığında 57 kat olacak ve en yüksek bina rekorunu eline alacak. Ancak TOKİ'nin Seyrantepe'deki arazisi için açılan ihaleyi alan Ağaoğlu, buraya yapacağı kuleyle Sapphire'i geçebileceğinin sinyalini verdi.

Türkiye'nin iş ve ticaret merkezi İstanbul'un silüeti hızla değişiyor. Çok değil, daha 10 yıl önceye kadar sınırlı sayıda gökdelenin olduğu `megakent'te, bugün onlarca gökdelen; neredeyse bulutlara eş yüksekliğe ulaşıyor...
İstanbul'un ve Türkiye'nin en yüksek binası unvanı, yıllardır İş Kuleleri'nin elinde. Bu rekoru, Kiler Grubu'nun yaptığı Sapphire gelecek yıl devralacak. Peki, Sahhpire'i geçebilen de çıkacak mı? Bunun ilk sinyalleri bir süre önce geldi. TOKİ'nin Seyrantepe'deki arazisi için yaptığı ihaleyi Ağaoğlu Grubu almıştı. Toplam 46 bin metrekarelik arazinin net alanı 29 bin 640 metrekare olarak açıklanmıştı. Bu araziye, iki emsal veriliyor ve Ağaoğlu'da bu araziye toplamda 92 bin metrekarelik kapalı alana sahip tek kule yapacaklarını açıkladı. Ağaoğlu, bu kulenin İstanbul'un en yüksek binası olmak için yarışacağının sinyalini de "Çıkabileceğimiz kadar yükseğe çıkacağız..." şeklindeki açıklaması ile verdi.

Bu sözler, "Ağaoğlu'nun yapacağı kule, Sapphire'i de geçecek" şeklinde yorumlandı, ancak henüz projenin ayrıntıları netleşmedi... İstanbul'da 100 metrenin üzerinde çok sayıda gökdelen var... Bu binalar otelden ofise, konuttan alışveriş merkezine kadar değişik amaçlar için kullanılıyor.
Hattat'ta hızlı geliyor.

Kiler Grubu tarafından 4'üncü Levent'te başlanan Sapphire inşaatında toplam yüksekliğin yarısı aşıldı. Sapphire ile birlikte İş Kuleleri'ni geçecek başka iki kule daha var: Hattat Grubu tarafından Maslak'ta 200 metre yüksekliğinde yapılan Diamond of İstanbul. Kazak şirketi Landmarkk'ın ise Levent'te 250 metrelik iki gökdelenle yarışa katılacağı belirtiliyor. İstanbul'un dışında en yüksek bina ise Mersin'de... Plaza uzmanı olan Arthur and Miller Gayrimenkul danışmanlarından Ahmet Koz, "İstanbul'un en yüksek binaları olan bu plazalarda kiralık ofis katlarının metrekaresi 50 dolar sınırına yaklaşıyor. Aidat ve KDV dahil edildiğinde 50 dolara çıkılıyor" ifadesini kullanıyor. İşte, İstanbul'un uzunları:

Sapphire(261 metre):

İnşaatı gelecek yıl tamamlanacak Sapphire, 57 katlı olacak. İnşaatın yarısının kabası bitti. Araba ile evinize çıkma, 163 metre yüksekte golf oynama gibi İstanbul için yenilikleri de beraberinde getirecek Sapphire'i Kiler Holding inşa ediyor. Rezidans ve alışveriş merkezinden oluşan Sapphire, rakipleri içinde metrekaresi 12 bin dolar ile en yüksek fiyata sahip bulunuyor. Sapphire'de başlangıçta 6-10 bin dolar olan rezidans metrekare birim fiyatlarına geçen ay zam yapılmıştı. Böylece satılık rezidansların metrekaresi 12 dolar seviyelerine ulaştı. Sapphire, yerin altındaki katları ile birlikte toplam 64 kat olacak. 150 bin metrekare inşaat alan olan Sapphire'de 174 rezidans daire yer alacak. 163 metre yükseklikte bin 100 metrekarelik golf sahası bulunacak. Binanın en üst katında yapılacak seyir terası, İstanbullulara açık olacak. Sapphire'deki toplam 174 daireden yarıya yakınının satıldığı belirtiliyor. Kiler Grubu'nun, talep yoğunluğu sebebiyle metrekare birim fiyatlarını artırdığı belirtiliyor. Sapphire'de, daire fiyatları 700 bin dolar ile 5.5 milyon dolar aralığındaydı. Ancak yapılan zamla fiyatlar 6 milyon doları geçti. İş adamları finans dünyasının önde gelen isimleri ve sanatçıların özel ilgi gösterdiği Sapphire'de, sınırlı sayıda konutun satılığa çıkarılması yüzünden 'bekleme listesi' oluştuğu belirtiliyor.

Landmark Towers(250 Metre)

Levent'te Metrocity ve Kanyon'un yanındaki Renault arazisini alan gayrimenkul ve yatırım şirketi Landmarkk'ın 350 milyon dolarlık yatırım yapacağı ve her biri 250'şer metreden iki kuleli bir proje hayata geçireceği konuşuluyor. Projedeki dev kulelerin ilk 15 katları otel, sonraki katlar rezidans olacak.