08 / 12 / 2022

İstanbul'un hangi ilçelerinde arsa fiyatları arttı?

İstanbul'un hangi ilçelerinde arsa fiyatları arttı?

Koronavirüs salgını nedeniyle manzaralı ve müstakil evlere olan talebin artması nedeniyle Sarıyer, Beşiktaş ve Bakırköy'de bulunan arsaların fiyatlarında artış yaşandı. İstanbul'un en değerli ilçeleri belli oldu. Milliyet'te yer alan habere göre; koronavirüs salgını nedeniyle konut tercihlerin değişmesi nedeniyle birçok vatandaş arsa satın alıp evini kendisi inşa ediyor. Milliyet'te yer alan habere göre; bu bölgelerde ev fiyatları da artarken  "Beşiktaş'ın içinde çarşı olan bölgede metrekare fiyatları 10-12 bin lira civarında ama Beşiktaş ortalaması şu anda 25-26 bin lira. Bebek'te Ulus'ta 30-40-50 bin liraya kadar çıkıyor. Bakırköy'ün aynı merkezi Beşiktaş ile aynı özelliği taşıyor, yine metrekaresi 10-12 bin civarında. Yeşilyurt, Florya, Ataköy'e gittiğiniz zaman 15-25 bine çıkabiliyor. Zekeriyaköy'e, Kilyos'a gideyim, bir yalı alayım, villa alayım dediğiniz zaman iş değişiyor, metrekare fiyatları 20-25 bin civarında ancak bulabilirsiniz" dedi.

İstanbul un hangi ilçelerinde arsa fiyatları arttı?

Fiyatı yükselten mahalleler

Nizamettin Aşa konuşmasının devamında Beşiktaş dediğimiz zaman çarşı içi geliyor aklımıza, bu yanlış bir tanımlama. Beşiktaş'ın çarşı içindeki fiyatları normal bir ilçe veya ev fiyatını geçmiyor aslında, bugün metrekaresi 10-12 bin civarına gidiyor. Aslında fiyatı yükselten Beşiktaş ilçesinde bulunan Bebek, Etiler, Ulus, Akatlar gibi mahalleler. Bunlar elit tabakaya hitap eden lüks konutların yapıldığı Boğaz manzaralı, oldukça yüksek bedelli mülkler. Ulus'ta özellikle çok pahalı siteler var. Bebek'te zaten elit tabakanın yaşayabileceği bir ev en az 2-3 milyon dolardan başlıyor. Çok uzun zamandan beri Beşiktaş en pahalı ilçe" açıklamasında bulundu. 

İstanbul un hangi ilçelerinde arsa fiyatları arttı?

Koronavirüs nedeniyle talep arttı

Sarıyer'de yalıların ilgi çektiğini söyleyen Aşa,  "Şu anda hem pandemi dönemine yönelik, hem de depreme dayanıklı bir bölge, İstanbul'un en sağlam zemini bildiğimiz kadarıyla orası. Hem Boğaz manzarası, hem yalı, hem müstakil bahçeli evler, yeşillik, orman bunun içinde. Zekeriyaköy, Kilyos, Demirciköy gibi sayfiye alanları ki, müstakil bahçeli evlerin yoğun olduğu, sitelerin yoğun olduğu mahalleler. Bunlarda şu anda talep gördüğü için, önceden deprem dolayısıyla, son 1 yıldır da pandemiden dolayı talep oluştu. Bakırköy'de sahil kesiminde çok sayıda site yapıldı. O sitelerde yüksek bedelden, denize sıfır, ana cadde üzerinde, tamamen deniz manzaralı, bunlar yükseltiyor fiyatları" dedi. 

Konut ve arsada en çok hangi il kazandırdı?
Geri Dön