25 / 06 / 2022

İstanbul'un ilk Azeri restoranı Quzu 3 milyon dolara Etiler'de açılacak!

İstanbul'un ilk Azeri restoranı Quzu 3 milyon dolara Etiler'de açılacak!

Tam 3 milyon dolara mal olan İstanbul’un ilk Azeri restoranı, Quzu önümüzdeki hafta Etiler’de hizmet vermeye başlıyor. Azeri işadamı Elşan İbrahimov'un açacağı restoran 3 milyon dolara mal oldu...İstanbul’da gıda sektöründe yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Sadece bizim ünlü işadamları değil, yabancılar da İstanbul’da gıda işine giriyor. Etiler’in hemen girişindeki iki katlı binada İstanbul’un ilk Azeri mutfağını servis eden restoran açılıyor. Azeri mutfağından çok çakmam ama açılmadan önce restoranın sahibi Elşan İbrahimov, test yemeğine davet etti. İlk Azeri yemekleri deneyimlemem çok eğlenceli geçti. Daha önce adını hiç duymadığım meyvelerden hazırlanan içecekler, yemekler masaya geldikçe hem Azerilerin yemek kültürünü keşfettim hem de ilginç ritüellerini öğrendikçe bu mutfağı çok sevdim. Mekanın kocaman bir bahçesi var. Meğer sadece restoran olarak değil, kafe ve bar olarak da hizmet verecekmiş. Ayda birkaç kez de özel partilere ev sahipliği yapacakmış.


Etler Azerbaycan’dan

Adından anlaşıldığı üzere et konusunda çok iddialılar. Özellikle de kuzu eti konusunda. Etler Azerbaycan’dan özel olarak getiriliyormuş. İbrahimov; “Et konusunda çok iyiyiz. Çünkü bu eti başka yerde yeme şansınız yok, burası sadece Azeri restoranı değil, İstanbulluların sosyalleşeceği önemli bir adres olacak” diyor.

Elşan İbrahimov, gayrimenkul işiyle uğraşan Elibra Grup’un da sahibi aynı zamanda. Yemeğe olan merakı ve yakın çevresinin ısrarı üzerine İstanbul’da Azeri restoranı açmaya karar vermiş. Bu yatırım için de 3 milyon doları gözden çıkarmış. Ben Quzu’yu daha açılmadan denedim, çok sevdim. Merakla açılmasını bekliyorum.


Ersin Süzer/Milliyet Cadde