İstanbul'un merkezinde kaçış başladı! Kiralar uçtu, şehir içi göç arttı!

İstanbul'un merkezinde kaçış başladı! Kiralar uçtu, şehir içi göç arttı!

Ev kiralarındaki yükseliş, Nisan ayında yeni bir rekora imza atarken şehir içi göç dalgasının da hızlandığı görüldü. Yaşadığı merkezden daha uygun fiyatlı çeper ilçelere taşınanlar ve merkezde kendi konutunu daha yüksek kiraya vererek çeperlerde oturmayı seçenler bulunuyor. Ev kiralarındaki yükseliş, Nisan ayında yeni bir rekora imza atarken şehir içi göç dalgasının da hızlandığı görüldü. Yaşadığı merkezden daha uygun fiyatlı çeper ilçelere taşınanlar ve merkezde kendi konutunu daha yüksek kiraya vererek çeperlerde oturmayı seçenler bulunuyor. 

İstanbul un merkezinde kaçış başladı! Kiralar uçtu, şehir içi göç arttı! 

Türkiye'de ev kiralarında son bir senede yüzde 120 yükseliş olduğu belirlendi. Ev kiralarının bir senede iki kattan fazla yükselmesinde yeni konut üretiminin yükselen maliyetler sebebiyle düşmesi, talepteki fazlalık ve yatırımcıların konuta yönelmesi gibi sebepler dikkat çekiyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, arz eksikliğine ek olarak yüksek enflasyon ortamında yatırım arayışı, kentsel dönüşüm ve göçlerin de fiyat artışlarını etkilediğine dikkat çekti. 

Fiyat yükselişlerinin öncelikle sene sonuna kadar süreceği öngörüsünün gündemde olduğunun altını çizen Maya, inşaat maliyetlerinin artışını vurgulayarak "Yani yeni inşaatların gündeme alınması yavaş ilerliyor. Nüfusumuz artıyor, yabancılar da buna dahil. Bazı bölgelerde fiyatların aşırı arttığını değerleme yaparken görüyoruz, aynı zamanda talepteki çok yoğun artışı da fark ediyoruz" şeklinde konuştu. 

İstanbul un merkezinde kaçış başladı! Kiralar uçtu, şehir içi göç arttı!

Megakent İstanbul'un çeper ilçelerindeki yeni konutlar için ruhsat sayısında daha fazla yükseliş olduğunun altını çizen Maya, "Uygun fiyata konut yapmak için böyle ilçelere daha fazla talep var. Yeni ruhsatlar inşaata dönmeye başladıkça piyasa daha stabil hale gelecektir" diyerek "Yeni konutta olduğu gibi kiralamalarda da Silivri, Kurtköy, Pendik gibi ilçelerde hareketin daha fazla olduğunu görüyoruz" açıklamasında bulundu.