Çukurova Balkon

İşte dünyanın en hızlı büyüyen 10 pazarı

İşte dünyanın en hızlı büyüyen 10 pazarı İşte dünyanın en hızlı büyüyen 10 pazarı

Building, İngiltere dışında iş sahası olabilecek en heyecan verici ekonomiye sahip coğrafyalar hakkında bilinmesi gerekenleri sunuyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!Dünyanın inşaat pazarında en hızlı büyüyen 10 ülkesi Davis Langdon tarafından sıralandı.

1. Çin
Rakamlarla: Çin, 2007 yılında inşaat sektörüne 313 milyar Euro harcadı ve bunu 2007-2010 yılları arasında %8,5 oranında arttırmayı düşünüyor. Bu da Çin'i dünyanın bu işe en çok para yatıran ve en hızlı büyüyen ülkesi yapıyor.

Kimler burada?
Davis Langdon'un da içinde olduğu Atkins, Buro Happold, Barton Willmore ve Gleeds gibi İngiliz firmaları burada iş yapıyor. Esas yerli aktörler ise Çin Hükümeti İnşaat ve Mühendislik Şirketi gibi genellikle devlet sahipli olduğu girişimciler -yüklenici, müteahhit- olarak beliriyor.

Ne inşa ediyorlar?
Çin inşaat pazarı, Hong Kong'daki Davis Langdon & Seah (DLS)'tan alınan tablolara göre son 10 yıldır yaklaşık %18 oranında bir büyüme yaşıyor. Ancak, orta krallıkta şu an görünen tabloda pazara iki güç hakim: Pekin Olimpiyatları ve 12 Mayıs depreminin yıktığı kentlerden olan Beichuan'ın yeniden inşası.

Dış çevrelere göre ise, Çin'de inşaat Pekin'de şaşırtıcı bir biçimde yükselen ya da Şangay'daki ufuk çizgisini yaklaşan binalardan ibaret.

DLS'e ve Çin Yıllık İstatistikleri'ne göre, 2006 yılında inşaat pazarının toplam değeri 4.155 milyar RMB (313 milyar Euro) olup bina inşaatı hesapları bunun 2.499 milyar RMB (180 milyar Euro)'sunu oluşturuyordu.

Burada iş yapmak nasıldır?
Çin'in bürokrasi konusundaki dillere destanlığı, Hong Kong'da risk almış birçok İngiliz firması için belki süpriz değildir. Bu nedenle, daha çok mühendisler, danışman, mimarlar burada bulunma eğiliminde.

Neden gidilmeli?
Heyecan verici projeler için gidilmeli. Çin'in gelişmekte olan kent merkezlerine yüzlerce havaalanı tasarlama hazırlığında olan Atkins ve Arup, Çin'deki en başarılı dış satınalmaları gerçekleştiriyor. Aurup ise, 234 metre yüksekliğindeki CCTV Kulesi, Olimpik Stadyumu, Su Sporları Merkezi ve Donghtan'daki Ekolojik Kent ile tasarım işinde ilk sıraları kaptı.

Neden uzak durulmalı?
Mevzuat yığınından uzak durulmalı. Çünkü, yükleniciler dört kategoriye (özel, bir, iki, üç şeklinde) ayrılıyorlar, sadece "özel" lisansına sahip olunarak prestijli projelerin ihalelerine katılarak fiyat verebilmek mümkün. Tekliflere alıcı tarafından karar verilmiyor. Değer biçme işlemi, içlerinden bir kısmının endüstriyel anlamda özel bilgi birikimine sahip olan en az beş üyeden oluşan bir komisyonca gerçekleştiriliyor.

Bu beş isim, yerel bir inşaat komitesi tarafından onaylanmış bir listeden dönemsel olarak seçiliyor. Eğer bir ihalede başarılı olmak istiyorsanız, her müdehalenizin bir "yerel tasarım enstitüsü"nce incelendiği gerçeği ile karşı karşıya geliyorsunuz.

Atkins'in Pekin bürosu genel müdürü Jeff Lui, "Eğer başarılı olmak istiyorsanız, kendinizi uzun süreli olarak oraya bağlayın," tavsiyesinde bulunuyor.

İpucu
Pekin'de hiç kimseye olimpik mekanların dev beyaz filler (vaktiyle işe yarayan fakat şimdi dert olan bir şey) olduğunu söylemeyin. Eğer birilerinin olimpiyatlar bittikten sonra Herzog & De Meuron'un stadyumu ve Arup'un Su Küpü yüzme havuzu ile ilgili planları varsa şu anda bunu gizli tutuyorlar.

2. Hindistan
Rakamlarla: Hindistan, 2007 yılında inşaat sektörüne 46,8 milyar Euro harcadı ve 2007-2010 yılları arasında bunun %8 oranında artış göstermesi bekleniyor.

Kimler burada?
Arup, Davis Langdon, Gleeds, Laing O'Rourke, Lend Lease ve Mott MacDonald gibi birçok büyük İngiliz ismi burada.

Neler inşa ediliyor?
Gleeds'in yönetici ortaklarından Stuart Senior, "Hindistan'da herşey mevcut. Altyapı daha iyi olabilir, yollar ve raylı sistemin yenilenmeye ihtiyacı var, tüm büyük kentlerde metro inşaatları sürüyor ve bazı semtlerdeki gecekondu mahallelerinde yer değiştirmeye gidilerek inşaatlar yapılıyor. Sadece Mumbai'de 20 milyon insan gecekondu mahallelerinde yaşıyor, bu büyük bir sayı. Alışveriş merkezleri, hastane, ofis ve oteller de çok yüksek bir inşaat oranı sergiliyor."

Burada iş yapmak nasıldır?
"Ödemelerin yapılması başlıbaşına üzerinde durulması gereken bir konu. Orada işe yarayacak formal ya da informal yollar geliştirerek paranızı aldığınıza emin olun."

Neden gidilmeli?
Büyümenin yön değiştiren seyri, İngilizce'nin yaygın olarak kullanıldığı gerçeği ve Hintliler ile İngilizler arasındaki temelleri geçmişe dayanan bağ nedeniyle gidilmelidir. Aynı zamanda Hindistan, kredi darlığından İngiltere ve Amerika'da görülenden daha az etkilenecektir.

Neden uzak durulmalı?
"Eğer burada çalışmak istiyorsanız, Hindistan'ın ne kadar konforlu bir yer olabileceği gerçeğine alışın. Kaldırımların üzerinde yatan insanlar, sokakları yıkayan kanalizasyon suları vb. Bu herkese göre değildir."

İpucu
"İş toplantılarında yapılan esprilere dikkat edin. İngilizler bazı önemsiz şeyleri şaka ile karışık söyleme eğilimindelerdir ama bu sözler harfi harfine ciddiye alınabilir."

3. Rusya
Rakamlarla: 2007 yılında inşaat sektöründe 45 milyar Euro harcayan Rusya, 2010 yılına kadar olan üç yıl içerisinde harcamaları %7,8 oranında arttırmayı planlıyor.

Kimler burada?
Foster + Partners, Aukett Fitzroy Robinson, RMJM, HOK ve Swanke Hayden Connell gibi mimarlar, Davis Langdon, EC Harris, Arup, Mott MacDonald, WSP ve Waterman Group gibi danışmanlık firmaları burada.