Çukurova Balkon

İşte yeni projelerin vazgeçilmez unsuru

İşte yeni projelerin vazgeçilmez unsuru İşte yeni projelerin vazgeçilmez unsuru

Bahçeşehir ve Kemerburgaz'la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda konut projelerinin vazgeçilmez unsuru oldu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İrili ufaklı yüzlerce projede yer alan bu dev boyutlu yapay göletlerde, sandal sefaları yapılırken, yüzülüp, balık tutulabiliyor..

Ördek, pelikan gibi hayvanlar beslenerek, doğal bir ortam yaratılmaya çalışılıyor. Uygulamaya konulan projeler arasında en büyük gölete Sinpaş'ın Samandıra'da gerçekleştirdiği Lagün projesi sahip bulunuyor. Bunu, aynı kuruluşun Halkalı'daki Bosphorus City ve Bursa'daki Ottomanors projeleri izliyor. Bahçeşehir, Kemerburgaz'daki Kemer Country, İstanbul İstanbul, Merit Life Göl Konakları, Göktürk Evleri, İdealist Kent ve Pelican Hill de en büyük gölet alanına sahip projeler arasında yer alıyor.

İstanbul'un merkezinde yaşanan arsa sıkıntısının şehir dışına kaydırdığı konut projelerini cazip hale getirmek için uygulamaya konulan yapay göller, hızla yaygınlaşıyor. İlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz'la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda peş peşe geliştirilen konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. İrili ufaklı yüzlerce projede yer alan bu dev boyutlu yapay göletlerde, sandal sefaları yapılırken, yüzülüp, balık tutulabiliyor. Ördek, pelikan gibi hayvanlar beslenerek, doğal bir ortam yaratılıyor.

Yüzde 20'ye varan fark

Yapay göller, projelerde mimarlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Maliyetinin yüksek olması da projelerdeki yapay göl modasını etkilemiyor. Projelerinde yapay göl tercih eden firmaların maliyeti ortalama yüzde 5 oranında artıyor. Yapay göllerin metrekare maliyeti de 500 YTL ile 700 YTL arasında değişiyor. Bu farkı da göletin derinliği, peyzaj, suyun akıntılı olması, şelale gibi faktörler etkiliyor. Projelerin peyzajında önemli rol oynayan göletlerin, farklı yerleşim ve plan kurgusuna sahip konutlardan da görülebilmesine özen gösteriliyor. Ancak bazı projelerde göl manzarası olan konutlardan yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen şerefiye talep edilebiliyor. Bu şerefiye farkını da, göletin konumu, duruşu, kaçıncı kattan izlendiği, uzaklık gibi faktörler oluşturuyor.

Ekosisteim oluşuyor

Göletli projelerde, sudan kaynaklanan bakteri, kurbağa, sinek gibi unsurların üremesini engellemek için de bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Göletlerin temizliği de proje özelliğine göre değişiyor. Bazı projelerde su bitkileri, balıklar ve faydalı bakterilerle doğal su temizlemesi sağlanarak, kendi içinde bir ekosistem oluşturulurken, bazı projelerde arıtma ve otomatik temizleme sistemleri kuruluyor. Düzenli olarak bakım ve ilaçlama yapılması gerekiyor. Kurbağalar için larvayla beslenen ördeklerle önlem alınabiliyor. Yapay göllerin yer aldığı projeler, su tasarrufuna da özen gösteriyor. Mevcut yer altı sularının gölet suyu olarak kullanımı, yağmur suyunun depolanması gibi yöntemlerle su kullanımı en aza indiriliyor. Bu şekilde yazın buharlaşan suyun, karşılanması öngörülüyor. 

29 bin metrekare

İstanbul'da gerçekleştirilen göletli projeler arasında Sinpaş GYO, ön plana çıkıyor. Sinpaş'ın Samandıra'da gerçekleştirdiği Lagün projesinde 178 bin metrekare yerleşim alanında, 29 bin metrekare gölet alanı bulunuyor. Uygulamaya yeni konulan Bosphorus City projesinde ise 26 bin metrekarelik gölet alanıyla İstanbul Boğazı Halkalı'ya taşınıyor. Bursa'da yer alan Ottomanors projesinde ise 27 bin metrekare gölet alanı bulunuyor. Bu projeleri Bahçeşehir, 22 bin, Kemerburgaz'daki Kemer Country'nin 20 bin, İstanbul İstanbul Projesi'ndeki 15 bin, Merit Life Göl Konakları ve Göktürk Evleri'ndeki 9 bin metrekarelik göletler takip ediyor. Hektaş İnşaat'ın İdealist Kent'te 6 bin 500, KKG Grup'un Pelican Hill Malikaneleri'nde 2 bin, Eren Talu'nun F2 Evleri'nde 5 bin, Aktürk Yapı'nın Rapsodi Evleri'nde toplam 4 bin 225, Buket-Akyapı'nın Laleşehir Konakları'ında toplam 650 metrekarelik gölet yer alıyor. Bunların dışında Dumankaya'nın Minimal, Mimart Yapı'nın Armina Evleri, A.Yıldırım'ın MilleniumPark, Dap Yapı'nın Şelale Premium, Alyans İnşaat'ın Taşoluk Bahçeli Konakları, Ant Yapı'nın Antrium Residence projelerinde de göletler dikkat çekiyor.