İstinye Park emlak fiyatlarını artırdı

İstinye Park emlak fiyatlarını artırdıYükselen lüks konut projeleri ve İstinye Park AVM'yle birlikte iyice prim yapan İstinye'de markalı konut projelerinde fiyatlar milyon doları buluyor.


Bundan birkaç yıl öncesine kadar kendi halinde küçük bir semt olan İstinye, son yıllarda peşi sıra açılan büyüklü küçüklü alışveriş merkezleri (AVM) ve yükselen lüks konut projeleriyle hızlı bir gelişim gösteriyor. Özellikle yakın zamanda hizmete giren İstinye Park'la birlikte bölgenin çehresi iyice değişmiş durumda.
Bay ve Seba İnşaatın da birçok lüks konut projesi bulunuyor. Bay İnşaat özellikle bölgede çok aktif. Şimdiye kadar dört konut projesi yapan firmanın halihazırda inşaatı devam eden diğer bir projesi ise Hillpark Suites. Seba İnşaat'ın Seba Dream Konutlar'ı bölgede inşaatı devam eden en büyük konut projeleri arasında bulunuyor.
İstinye Park'ın yapılmasının bölgeye talebi daha da artırdığını söyleyen Remax Park Tarabya Gayrimenkul Danışmanı Sinem Otuk, son bir yılda bölgedeki gayrimenkullerin yüzde 35 prim yaptığını belirtiyor.
Otuk'a göre sayıları hızla artan lüks konut projeleri de bölgenin prim yapmasının diğer bir nedeni. Otuk, "Son yıllarda depreme güvenli ve içinde her türlü aktivitenin yapılabildiği markalı konut projeleri de bölgeye prestij kattı. Eskiden Etiler-Ulus hattı tercih edilirken yeni projelerin yapılmasının ardından İstinye'ye yöneliş var" diyor. Otuk, özellikle İstinye Park'a yakın olan markalı konut projelerine yoğun bir ilgi olduğu belirtiyor.
Metrekaresi 4 bin dolara ev...
Örneğin Bay İnşaat'ın halihazırda inşaatı devam Hillpark Suites'te dairelerin m2 fiyatı 4 bin dolar civarında. İkinci el markalı projelerde m2 fiyatları ise 2 bin dolar civarında. Otuk'un söylediğine göre son dönemlerde yapılan sıfır lüks konut projelerinde kiralar 2-3 bin dolarken ikinci ellerde bin 500-3 bin YTL arasında bulunuyor.
İstinye'deki en gözde korulardan biri olan Muayyeş Korusu'nda eski tip, deniz manzaralı 3+1'den oluşan bir dairenin fiyatı 650 bin dolardan başlıyor. Kalay'ın söylediğine göre bölgede deniz gören 100-120 m2 büyüklüğündeki dairelerin fiyatı 400-500 bin dolar civarında. Bu tip dairelerin kiralık fiyatı ise bin 500-3 bin dolar arasında değişiyor. Mahalle aralarında 110-120 m2 büyüklüğündeki bir apartman dairesinin fiyatı 200 bin YTL civarında. Şehit Halil İbrahim Caddesi, Havuzlu Bostan Sokak talebin en fazla olduğu yerler.
İstinye'de boş arsa bulmak ise pek mümkün değil. Çoğu, inşaat firmaları tarafından kapatılmış durumda. Emlakçılar, "Arsaya talep çok fakat satılacak arsa yok" diyorlar. Gecekondu tarzında yapılan apartmandaki dairelerin fiyatları ise 50 bin YTL'den başlayıp 200 bin YTL'ye kadar çıkıyor.
Markalı konuta yatırım karlı
Otuk, bölgede yatırım yapmayı düşünenlere yaşları 2 ila 10 yıl arasında değişen ikinci el markalı konut projelerinden daire satın alabileceklerini belirtiyor. Bu nitelikteki dairelerin satılık fiyatı 250 bin YTL'den başlayıp 450 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Merkezi konumu, Boğaz hattında yer alması ve depreme dayanıklı bir zemini nedeniyle İstinye'nin her zaman prim yapacak yerler arasında bulunduğunu söyleyen Arif Topaloğlu ise her türlü gayrimenküle yatırımın karlı olabileceği görüşünde.
Yakın zamanda kentsel dönüşüm zor
İstinye, Sarıyer Belediyesi sınırları içinde bulunuyor. Büyük bir çoğunluğu kaçak yapılardan oluşan Sarıyer'in İstinye bölgesinde de aynı problemler mevcut. Kaçak yapılarla ilgili somut birtakım çalışmalarının olup olmadığını sorduğumuz Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün'ün söylediğine bakılırsa kısa vadede bu problemin çözülmesi pek mümkün görünmüyor. Tülin, "Meclis'ten vakıf arazilerinin takas yoluyla Hazine'ye devrini öngören kanunun çıkmasını bekliyoruz. Fakat bununla ilgili yasanın çıkması da yeterli olmayacak. Bölgede mülkiyet ve imar problemleri var. Onları da çözmemiz gerekiyor. Bütün bunlar yakın zamanda çözülebilecek problemler değil" diyor.

Kezban Gebetaş / Tekborsa