İsveçliler Taşucu`nu keşfetti

İsveçliler Taşucu`nu keşfettiToros Dağları'nın yeşili ile Akdeniz'in mavisinin kucaklaştığı noktada bulunan Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinde, Alman, Hollandalı, İngiliz ve KKTC'li Türk vatandaşlardan sonra İsveçli turistlerin de son yıllarda mülk edinmeye başladığı
Silifke ilçe merkezine 11 kilometre, Mersin il merkezine ise 95 kilometre mesafedeki belde, temiz denizi, altın sarısı kumsalı, tarihi ve doğal güzellikleri, zengin kültürü ve temiz havasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 10 bin 466 nüfuslu Taşucu beldesinde mülk edinmek isteyenler ise genelde Kum Mahallesi'nde yoğunluk oluşturuyor.


Yörede son yıllarda mülk edinmeye başlayan İsveçli turistler, denizi, tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra konut fiyatlarının ucuz olmasının bu yöreye ilgilerinde etken olduğunu bildirdiler.


Taşucu Belediye Başkanı Ali Şahin de İsveç'in Göteborg kentinden 20 kişilik grup halinde gelerek mülk edinen aileleri evlerinde ziyaret ederek, bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sordu.


Şahin, beldede 80 civarında Alman, 10 civarında Hollandalı ve 50-60 civarında KKTC'li ailenin mülk edindiğini belirterek, "İsveçli turistlerin de burada mülk edinmeye başlaması bizi mutlu ediyor" dedi.


-"70-100 BİN YTL'YE DUBLEKS KONUT"-


Şahin, turistlerin yörede 70 ile 100 bin YTL arasında değişen fiyatlarla dubleks konut alabildiklerine işaret ederek, "Turistler, bu fiyatla, bu güzellikte başka bir beldede yaşama şanslarının bulunamayacağını belirtiyorlar" dedi.


Turistlerin, konut almalarının mobilya sektöründen, mahalle bakkalına kadar yöredeki tüm halkı olumlu etkilediğini, yöre ekonomisini canlandırdığını anlatan Şahin, bu nedenle mülk edinen turistlere her türlü kolaylığı ve misafirperveriliği gösterdiklerini ifade etti.


Şahin, "Beldede yaşayan yabancı vatandaşların belediye ve diğer resmi kurumlardaki işlemlerini hızlandırmak amacıyla başlattığımız tercümanlık uygulamasının olumlu sonuçlarını da almaya başladık" diye konuştu.


Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra sahildeki 2 katlı yapılaşma, yaşamın kolaylığı ve Türkiye'nin KKTC'ye açılan kapısı olmasının Taşucu'nun tercih edilmesindeki önemli etkenler olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:


"Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay'ın yöremizde ve beldemizde incelemelerde bulunması yöre turizmini canlandırdı. Turizmle ilgili yapılan tanıtım çalışmalarının yanı sıra Boğsak mevkisinin turizm bölgesi ilan edilmesi, yöremizdeki turizm potansiyelini artırdı. Bunlara bağlı olarak bölgemize yabancıların ilgisi de her geçen gün artmaya başladı. Yaklaşık 13 yıl önce Almanya'nın Bergkamen kenti ile başlattığımız kardeş kent ilişkilerinin de beldemize olumlu katkıları oluyor."


TAHSİN ÇELİK