İVA Yapı’ya suç duyurusu!

İVA Yapı’ya suç duyurusu! İVA Yapı’ya suç duyurusu!

Kağıthane’de çöken binanın altından İVA Yapı çıktı. Şirketin 20 dönümlük yapı alanında istinat duvarı yıkılınca 4 katlı bina çöktü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı firma hakkında suç duyurusunda bulundu.Kağıthane'de çöken binanın altından çıkan İVA Yapı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da harekete geçti. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; bakanlık, iki yıl önce İVA Flats projesinin inşaatına başlayan ve yarım bırakan firma ile ilgili suç duyurusunda bulundu. 

''Firmanın suçu varsa, gereğini yapacağız''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yarım kalan projenin istinat duvarı ve zemini için tespit çalışmaları başlattıklarını söyledi. Kurum, "Bakanlığımız geoteknik ve risk analiz raporu hazırlıyor. Sonuç çerçevesinde tespitler yapılıp müdahale edeceğiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'müz de söz konusu inşaat firması hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturmasının neticesine göre firmanın suçu varsa, gereğini yapacağız" açıklamasında bulundu.

''Kimse mağdur olmayacak''

20 dönümlük arsa alanı üzerinde iki yıl önce inşaatına başlanan projede hak sahiplerinin müteahhitle sözleşmelerinin olduğunu kaydeden Bakan Kurum, "Vatandaşımızın müteahhitle sözleşmesi var. Ancak firma projeyi tamamlayamadığı için bir sorun yaşanıyor. Durum netleşince hem konut alanları hem de hak sahiplerini mağdur etmemek için bu süreci birlikte yöneteceğiz. Kimse mağdur olmayacak" diye konuştu.

68 binada 600 riskli konut

6306 Sayılı Yasa'da yapılan değişikliği de hatırlatan Bakan Kurum, "Bundan sonra hem mali hem teknik yeterliliğe sahip firmalar kentsel dönüşüme girebilecek" dedi. Kurum, 68 binada 600 riskli konutu tespit edip kentsel dönüşüm başlatacaklarını açıkladı. 

TEK TARAFLI FESİH HAKKI GELİYOR

Bakan Kurum, "Türkiyede kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşla müteahhitlerin sözleşmesi olduğu halde iki tarafta da yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için tek taraflı fesih hakkı getirmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

SAHİBİ ORTADA YOK

İVA Yapı'nın projesi İVA Flats'ın inşaat çalışmalarına 4 yıl önce başlandı. Firmanın sahibi Serdar İnce, Kağıthane'de Yahya Kemal Sokak'ta bulunan yaklaşık 20 dönüm arazi üzerindeki projeyi inşa etmek için arsa sahipleriyle kat karşılığı anlaştı. İddialara göre, iki yıl önce inşaatına başlanan projenin temel kazısı açıldı ancak firma inşaatı tamamlayamadan iflas etti. Şirket mağdurları, iki senedir ortada olmayan yetkililerden ve sözünde durmayan firma sahibinden şikâyet ediyor.

Kağıthane’de çöken binadan İVA Yapı çıktı!

Kağıthane'de kentsel dönüşüm başlayacak!