08 / 12 / 2022

İzmir Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı açıldı!

İzmir Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı açıldı!

Kent içi ulaşımın önemli arterlerinden biri olan Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı hizmete girdi. Açılış töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşma yaptı.Kent içi ulaşımın önemli arterlerinden biri olan Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı hizmete girdi. Açılış töreninde konuşan  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz kentimizi korumak, doğru iş yapmak, İzmir’de hormonlu büyümeyi değil sağlıklı büyümeyi gerçekleştirmek istiyoruz. 15 - 20 sene sonra hepimizin başına problem olacak, kentin geleceğini tıkayacak projelere o nedenle prim vermiyoruz” dedi.


Bornova ile Bayraklı’yı Altınyol üzerinden Konak ve Karşıyaka’ya kesintisiz bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı, törenle hizmete girdi.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli ulaşım projeleri arasında gösterilen kavşağın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz kocaoğlu’nun yanı sıra İzmir Milletvekilleri Özcan Purcu, Murat Bakan ve Mustafa Balbay,  CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, SODEM toplantısı nedeniyle İzmir’de bulunan Çanakkaleli Belediye Başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, vatandaşlar katıldı. Bisikletseverler de bisikletleriyle törene katılarak Başkan Kocaoğlu’na kavşakta bisiklet kullanıcıları için ayrılan özel bölüm nedeniyle teşekkür etti.


Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Nisan 2015 tarihinde temelini attığı ve yürüttüğü hummalı çalışmayla proje bitim tarihi olan 31 Mart 2016’dan yaklaşık 3 ay önce hizmete açılan kavşak 31.5  milyon liraya mal oldu.


ULAŞIM YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR


Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'de diğer büyük kentlere oranla trafik sıkıntısı yaşanmasa da önümüzdeki yıllarda artabilecek  trafik yükünü düşünerek çok sayıda yol, bulvar yaptıklarını ve bunlar içinde Homeros Bulvarı ile Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'nin de çok önemli yatırımlar olduğunu söyledi.  Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin hayata geçmesinde için birlikte çalıştıkları Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, eski Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla'ya teşekkür eden Başkan Kocaoğlu, “3 - 4 tane evin üst yapısı kaldı.  Bu da tamamlandığında, Manisa ve İstanbul istikametinden gelen sürücüler  Bornova,  Bayraklı ve  Karşıyaka ile buluşacak. Çevre yoluyla da kentin kuzeyine ulaşacaklar.  Homeros Bulvarı ise trafik sıkışlığının en yoğun olduğu Buca ilçemizi rahatlatacak bir yol. Şimdi bu yolu Otogar’a katar uzatıyoruz.  Derin tünel yapacağız. Buca ve Bornova garaj bölgesinde İzmir’in en geniş ve en uzun bulvarının kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Kamulaştırması 150 milyon liralık yatırımla bitecek. 2019 yılına kadar bu bölümde hizmete açılacak” dedi.


YENİ KENT MERKEZİNDE SIKINTI YOK


“Yeni kent merkezinde inşaat yapılamıyor” yönündeki söylentilere de yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Planlarda bir iptal söz konusuydu.  Geçtiğimiz ay meclisten geçirdiğimiz bir kararla yeni kent merkezinde yatırımcıların önü açılmıştır. Hiçbir problem yok.  Liman arkasında bir problem var onu da uzlaşarak halletmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.


KENTİ KORUMAK, DOĞRU İŞ YAPMAK…


Ankara 18. İdare Mahkemesi’nce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava üzerine ihalesi iptal edilen  Karşıyaka ve Göztepe statları ile ilgili de bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz kentimizi korumak, doğru iş yapmak; yarın dönülecek, 15 - 20 sene sonra hepimizin başına problem olacak,  kentin geleceğini tıkayacak projelere prim vermiyoruz. Biz Göztepe ve Karşıyaka Yalı da yapılan statların yanlış olduğunun ve alternatif yerlerde daha büyüklerinin yapılması gerektiğinin altını defalarca çizdik” dedi. 


“NE YAPTI?” DİYENLERE CEVABIMIZ ÇOK


Karşıyaka Belediyesi’nin Karşıyaka Yalı Stadı için 2750 metrekare, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de Göztepe Stadı için 1400 metrekare araziyi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis ettiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Pazartesi günü de İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde, Alsancak Stadı’ndaki 4 bin metrekare arazimizi, hiçbir maddi talepte bulunmadan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis ediyoruz. Bunlar Karşıyaka Belediyesi'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin tapulu malıdır. Hazine malı değildir. ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar spora, spor alt yapısına ne yatırım yaptı, ne iş yaptı?’ diye soruluyor. ‘Hiçbir proje gerçekleştirilmedi’ deniyor. Halkapınar Kapalı Spor Salonu, UNIVERSİAD çerçevesinde Büyükşehir tarafından her kuruşu ödenerek gerçekleştirilmiştir.  Yapıldığı tarihte Türkiye’nin seyirci kapasitesi en büyük spor salonudur. Büyükşehir yapmış, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne 49 yıllığına tahsis etmiştir. Mavişehir’deki Karşıyaka Spor Salonu; İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yine UNIVERSİAD çerçevesinde 2005 yılında tamamlanmış,  Karşıyaka Belediyesi'ne teslim edilmiştir. Beldelerimize 25 tane kapalı spor salonu kazandırılmış, ilçe belediyelerine teslim edilmiştir. Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'na buz sporları salonu yaptık. Şu anda İzmir hem buz hokeyinde hem artistik buz pateninde başarıdan başarıya koşuyor. Sahalar, okullara verdiğimiz destekler bunları bir tarafa bırakıyorum. Bornova’da Kamil Başkan’la başladığımız,  Olgun Başkan’la sürdürdüğümüz stadımız bitiyor.  ‘Kardeşim ne yaptı?’ diyenlere Bornova Doğanlar Stadı cevaptır.  Tire Belediye Başkanı Tayfur Çicek ile yine 13 bin 500 kişilik stadın temelini attık. Stat bizim işimiz olmamasına rağmen, kentin nerede ne ihtiyacı varsa oradayız;  yapmayı planlıyoruz,  hayata geçiriyoruz.”


AVM PROJELERİNE KİM İZİN VERDİ?


Büyükşehir Belediyesi’nin zaman zaman AVM planları yaptığı yönünde kamuoyunda söylentiler geliştirildiğini de değinen Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve mensubu olduğu siyasi partinin AVM’lere bakış açısının herkes tarafından bilindiğinin altını çizdi. İki dönem İzmir Milletvekilli yapan, CHP Parti Meclis Üyesi Mehmet Ali Susam’ın AVM yasasının çıkmaması için yoğun çaba gösterdiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bugün o yasa çıkmamıştır. Çıkmayacaktır. Bugün İzmir’de  AVM projesi olarak kentin içerisinde yapılan bütün projelerin planları ya 1999 senesinden önce yahut da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  TOKİ gibi plan yetkisi olan kurumlar tarafından yapılmıştır.  Bunun böyle bilinmesinde çok büyük fayda var” dedi.


HALK OTOBÜSLERİNE TEŞVİK UYGULAMASI YENİDEN DÜZENLENMELİ


Konuşmasında, hükümetin halk otobüslerine ayda 1000 TL. teşvik verilmesi uygulamasının acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğinin de altını çizen Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


“İzmir’de halk otobüsü yok.  Ankara  ve İstanbul’da görüştüğümüz ulaşımcılar,  belediye mensupları ‘İyi ki halk otobüsünüz yok.  Biz burada perişanız diyorlar’. Teşvik uygulamasının belediye otobüslerini, belediye şirketlerini ve dolmuşları da kapsayacak şekilde ve ‘araba başı değil taşıdığı yolcuya göre’ bir sisteme bağlanması gerekmektedir. Araba başına verilecek paranın hiçbir geçerli nedeni yoktur.  Havada kalacaktır.  Suyu taşıyanla testiyi kıran bir olacaktır.  Belediyelerin ve ulaşımda çalışan meslektaşların zarar görmemesi, vatandaşın daha iyi hizmetle taşınması için acilen bu yasanın düzenlenmesi gerekiyor.”


RANTA DEĞİL SAĞLIKLI BÜYÜMEYE YATIRIM YAPIYORUZ


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentine ve kentlisine layık olmak için İzmir’in dört bir tarafında yatırımlarını sürdürdüğünü dile getiren Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:


“Biz İzmir’de hormonlu büyümeyi değil sağlıklı büyümeyi gerçekleştirmek için; rant değil,  kentin geleceği için; arsalar alındıktan sonra imar değişiklikleri yapıp yoğunluk arttırarak değil, geleceği doğru planlayarak kentimizi kalkındırmaya çalışıyoruz. TÜİK 2014 yılı arıtma sonuçlarını yayınladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kişi başı Avrupa standartlarında arıtma oranımızla Türkiye’de ilk sırada yer alıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ankara’dan tam 11 kat, İstanbul’dan da 2 kat fazla  daha temiz çevre, daha temiz su ve  toprak için yatırım yapıyor.”


Törende konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ise Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin ardından bu kavşağın sadece Bornova ve Bayraklı’yı değil, İzmir trafiğini rahatlatacağını söyleyerek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve kavşağın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.


Yenigün


Haber Hürriyet'te şöyle yer aldı;

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Altınyol’dan Bornova ve Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü kavşağını, projenin temeli atılırken açıklanan tarihten üç ay önce açtı. Bazı kesimlerin AVM’lerle ilgili belediyeyi suçladığını söyleyen Kocaoğlu, "Bugün kentteki tüm AVM projelerinin planları ya 1999 yılı öncesinden ya da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  TOKİ  gibi gibi plan yetkisi olan kurumlar tarafından yapılmıştır" dedi.

Altınyol’dan Bornova ile Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı hizmete girdi. Törene CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay, Murat Bakan, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, ilçe belediye başkanları, bisikletçiler ve vatandaşlar katıldı. Kavşağın açılış kurdelesini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları birlikte kesti. Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Nisan 2015 tarihinde temelini attığı ve yürüttüğü ve sözleşmesindeki proje bitim tarihi olan 31 Mart 2016’dan yaklaşık 3 ay önce hizmete açılan kavşak 31.5 milyon liraya mal oldu. Özellikle büyük projelerdeki tarih sarkmaları yüzünden eleştirilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törende projeyi gerçekleştiren şirkete de işi üç ay önce tamamladığı için teşekkür etti. Belediye’nin bir çok yol, bulvar yaptığını belirten Kocaoğlu, "Ancak Bornova ve Bayraklı sınırları içindeki Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ile Buca’daki Homeros Bulvarı İzmir’i kurtaracaktır. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi Ankara asfaltına hem de Bornova’da kilitlenmiş Atatürk Caddesine alternatiftir. Üç-dört ev kamulaştırması kaldı. Alındığında Manisa-İstanbul yönünden gelen sürücüler Bornova, Karşıyaka, Altınyol ile buluşacaktır. Homeros Bulvarı Buca’da trafik sıkışıklığı rahatlatacak yoldur. Buca’da 2.5 km iki tünelle Gültepe ve askeri bölgenin altından Altındağ ve garaja çevre yoluna viyadükle geçilecek. Aksilik olmazsa 2019 yılına kadar bu bulvar da hizmete açılacaktır" dedi.


Hürriyet 


Haber Sabah'ta şöyle yer aldı;

Altınyol'dan Bornova ile Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı açıklandığı tarihten 3 ay önce hizmete girdi. Kavşağın açılış kurdelesini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları birlikte kesti. Büyükşehir Belediyesi'nin 11 Nisan 2015 tarihinde temelini attığı ve yürüttüğü ve sözleşmesindeki proje bitim tarihi olan 31 Mart 2016'dan yaklaşık 3 ay önce hizmete açılan kavşak 31.5 milyon liraya mal oldu.  


Sabah
Geri Dön