İzmir- Ankara Hızlı Tren projesinin ilk etabına 26 teklif geldi!

İzmir- Ankara Hızlı Tren projesinin ilk etabına 26 teklif geldi!İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi dev firmaların ilgisiyle karşı karşıya. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütelen projenin ilk etabı olan 169 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar kesimine 26 firmadan teklif geldi


Projeye, çin, İspanya, İtalya, Avusturya ve Rusya"dan dev firmalar teklif vermeye hazırlanıyor. Bu firmalar arasında Alarko- Makyol, Tekfen, Nurol, Moskovskiy Metrostroy, Yenigün, Doğuş İnşaat, Limak İnşaat, Taşyapı, Astaldi SPA, Sinohydro Co. Ltd., PORR Bau GmbH, Grandi Lavori Fincosit SPA, Constructora Sanjose. S.A isimleri dikkat çekiyor.

Proje tamamlandığında adeta  İzmir  Ankara"nın,  Ankara  da İzmir"in banliyösü haline gelecek. Mevcut Ankara-İzmir demiryolu 824 kilometre, seyahat süresi ise yaklaşık 13 saat. Proje tamamlandığında Ankara Afyonkarahisar arası 1.5 saate, Afyonkarahisar-İzmir arası ise 2 saate inecek. Böylece Ankara-İzmir arası da 3.5 saat olacak. Proje tamamlandığında bu hatta yılda 6 milyon yolcu taşınması öngörülüyor. Ankara-İzmir arasını 3.5 saate indirecek YHT projesinin 2015 yılında hizmet vermesi planlanıyor, yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Milliyet