29 / 05 / 2022

İzmir Basmane Çukuru, Cennet Çukuru oluyor!

İzmir Basmane Çukuru, Cennet Çukuru oluyor!

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu, “Kent içinde kalan arsaların değerlerindeki artışlar nedeniyle, kentler dikey yönde yükselmek zorunda kalıyor. Bu nedenle, özellikle büyük şehirlerde yüksek yapıların her geçen gün daha fazla yapıldığına şahit oluyoruz. Bu yapılar, ölçekleriyle ve ihtiyaçlarıyla kentin altyapısına büyük miktarda yük getirmenin yanı sıra içe dönük mekanlarıyla da modern dünyada yalnızlaşan bireylere, kendine dönük yaşam alanları sunmaları nedeniyle de ciddi eleştiriler alıyor. Biz de bu eleştiriler ışığında, Basmane Çukuru olarak bilinen alanda, ‘yüksek yapılar kente ve kentliye nasıl daha fazla kamusal katkı sağlayabilir, kente ne sunabilir’ soruları üzerinden, dikey mahalle ve kamusal mekan örgütlenmesini araştırdık, tartıştık ve tasarladık” dedi.


YEŞIL ALAN ÖZLEMI


Öğrencilerin, dört ay boyunca proje üzerinde çalıştığını aktaran Kutucu, “Öğrenciler, alan incelemeleri yapıp Basmane’de yaşayanlarla görüşerek beklentiler, ihtiyaçlar ve sorunları yerinde belirledi. Birbiriyle ilişkili dikey bahçelere ve kamusal kullanımlara sahip bloklardan oluşan, sürdürülebilir yaşamı destekleyen, toprağa ve yeşile olan hasrete cevap arayan, komşuluk ilişkilerini güçlendirecek ortak sosyal alanları, bahçeler, oyun avluları, yürüyüş ve bisiklet yolları olan, çevreci enerji kaynaklarını kullanan ve çevreyi kirletmeyen yepyeni dikey kent tasarımları çıktı. Kentlerin daha yaşanılır ve fonksiyonel hale gelmesi açısından böyle projeler önemli. Öğrencilerin önerilerine projelere baktığımızda ise yenilikçi çözümlerle en fazla alanın, yeşile ve sosyal alanlara ayrıldığını gördük” diye konuştu.


Mimarlık Fakültesi dördüncü sınıf tasarım stüdyo dersi kapsamında geliştirilen Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu koordinatörlüğündeki çalışmaları ise öğretim görevlileri Doç. Dr. Deniz Özkut, Emre Arca, Gökhan Çelikağ, Hande Odaman ve Melis Varkal yürüttü. Öğretim görevlileri Aydan Volkan, Özlem Arslan, Berk Ekici, Mauricio Morales Beltran ve Andrew Charleston da öğrencilere destek verdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu, “Tüm projeler, 25 Ocak -2 Şubat tarihleri arasında,  İzmir  Mimarlar Odası Mimarlık Merkezi’nde ziyaret edilebilir” diyerek sergiye davet etti.


Yeni Gün


Haber Akşam Ege Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


TMSF'nin elindeki Dünya Ticaret Merkezi arsası 80 milyon $'lık teklifle Folkart'ın da içinde bulunduğu konsorsiyuma satıldı. Basmane bu ihaleyle 1999'dan beri süre gelen utanç çukurundan kurtuluyor. 


AÇILAN davalar nedeniyle 1999'dan bu yana tek bir çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası TMSF'nin İstanbul'daki merkezinde yapılan ihaleyle satıldı. İhaleyi 80 milyon dolarlık (yaklaşık 242 milyon TL) teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürtı Tank Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazandı. İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklamayı Folkart Yönetim Kumlu Başkanı Mesut Sancak yaptı. 


KÜLTÜR SANAT ZENGİNLİĞİ YAŞANACAK 

Sancak, İzmir'in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane Çukuru meselesinin nihayet çözülüyor olması sevindirici bir gelişmedir. 17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından "utanç çukuru" diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Gönül isterdi ki asıl proje sahibi olan Güçbirliği Holding ve EGS bu işi gerçekleştirebilseydi. Ama bu maalesef mümkün olmadı. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır" diye konuştu. Proje İzmirlilerin yapacağı anket sonucunda şekillenecek. 


 9 BİN KİŞİYE İSTİHDAM 

Alana 750 milyon TL'lik yatırım yapacaklarım ve projeyle birlikte 9 bin ki sinin istihdam edileceğim ifade eden Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, trafik yükünün oluşmaması için de "Büyükşehir Belediyesi ile de işbirliği sağlanarak kavşak, alt geçit, üst geçit ve otopark düzenlemelerinin yapılması da gündeme gelecek" açıklamalarında bulundu.


Akşam Ege