İzmir Bayraklı'da dönüşüm kendiliğinden olacak!

İzmir Bayraklı'da dönüşüm kendiliğinden olacak!İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çay ve Tepekule mahallelerinin bir bölümünü ilgilendiren nazım imar planını mecliste kabul etti. Başkan Karabağ, ''Vatandaş, müteahhitle doğrudan konuşacak. İki mahallede dönüşüm kendiliğinden olacak" dedi.


Bayraklı Belediyesi, vatandaşların müteahhitlerle kolayca anlaşabilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Çay ve Tepekule mahallelerinin bir bölümünü ilgilendiren 1/5.000 ölçekli ilave nâzım imar planını mecliste kabul etti. Bayraklı Belediyesi'nce nâzım imar planı doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı ise önümüzdeki aylarda meclise sunulacak, daha sonra onay için Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na iletilecek ve süreç resmen başlayacak.


 Büyükşehir, prensipte kabul etti 


Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bu iki mahallemizin bazı noktalarında yüksekliği maksimum 10 kata kadar çıkardık. Bayraklı'da dönüşüm kendiliğinden olacak" dedi. Gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı bölgelerden Bayraklı'da, kentsel dönüşümün kendiliğinden gerçekleşmesi için sona gelindi. Bayraklı Belediye Meclisi, geçtiğimiz Temmuz ayında Tepekule ve Çay mahallelerini ilgilendiren 1/1000 ölçekli imar planlarını meclisinde kabul edip  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu planları prensipte kabul etti ancak 1/5000 ölçekli nâzım imar planı hazırlanması geru bildirdi ve harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi, 1/5000 ölçekli ilave Nâzım İmar Planlarını geçtiğimiz günlerde meclisten geçirdi. Bayraklı Belediyesi, önümüzdeki meclis toplantısında hazırladığı 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planlarını yeniden mecliste görüşerek onaylanması için Büyükşehir'e gönderecek. Kabul edilmesinin ardından da Tepekule ve Çay Mahalleri'nin bir bölümünde kentsel dönüşüm anlamında önemli hamlelerin gelmesi bekleniyor. 


'10 kata yükselecek' 


Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bu iki mahallede dönüşümün kendiliğinden gerçekleşeceğini belirterek, "Arkadaşlarımız Büyükşehir'le sürekli  görüşüyor. Planlarımız kabul gördü. 1/5.000'likler Büyükşehir'den geçti. Şimdi 1/1000'likleri meclisimizden geçirip göndereceğiz. Parselleri birleştiriyoruz, zeminde yayılan inşaat alanı dikeyde toplanacak. Bazı noktalarda binalar maksimum 10 kata kadar yükselecek. Belediyelerin yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm uzlaşmasında sıkıntı yaşanıyor" dedi. 


'İnşaat hareketlenecek' 


Başkan Hasan Karabağ, "Vatandaş, 'Oğlum, kızım var bunlara birer daire verin, imar planlarını biraz daha iyileştirin. Ben de müteahhitle anlaşayım' diyor. Biz de bu kapsamda bir çalışma yürüttük. Planların Büyükşehirden geçmesi ile birlikte vatandaşla müteahhitler kendi aralarında anlaşacak" dedi. İnşaat sektörüne de bir hareket geleceğini vurgulayan Karabağ, "Başından beri, dönüşümün ancak bu yolla olacağını savunuyorum. Zaman, haklılığımızı ortaya koyacaktır. Şu anda vatandaşlarımız memnun. Aldığımız kararlarla Bayraklı'nın önünü aşmış olacağız" diye konuştu.


Milliyet Ege