26 / 06 / 2022

İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm başlıyor!

İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm başlıyor!

İzmir Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ilçede hayata geçecek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Onur Çakır bugünkü köşe yazısında söz konusu çalışmaları kaleme aldı.İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm için çalışmalar başladı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ilçede devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Onur Çakır bugünkü köşe yazısında çalışmaları kaleme aldı. İşte Çakır'ın o köşe yazısı...

Görev süresinin pandemi öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Başkan seçildikten sonra ilk olarak kurumu tanımak, ekonomik yapıyı görmem gerekti. Yeni kaynaklar elde ettik. Çöp taşeronunu gönderdik. Belediyeyi ait kafeleri kendimiz işletmek için kiracıları çıkardık. Açılan davaların hepsini kazandık. En önemlisi mali disiplindi. Onu sağladık. 12 icra dosyamız vardı, hepsini temizledik. Piyasaya geriye dönük bir borcumuz yok. Vadesi gelmeyen borç var sadece. Vergi ve sigorta borçlarımızı yapılandırdık. İlk 9 ayda 10 milyonluk yatırım yaptık. 6 milyon lira değerindeki kamyoneti belediyeye kazandırdık. 2 milyon 800 bin liraya Rumlardan kalan evi kamulaştırdık” dedi.

Pandemi sürecini yatırımlarla fırsata dönüştürdüklerini anlatan Başkan Arda, “Porta kafe projemiz bitmek üzere. 16 kadının üretim yapacağı bir mutfak atölyesi olacak. Festival Kafeyi bünyemize kattık. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ile bir anlaşma yaptık. 5 katlı Gençlik Merkezi projemiz var. Migros’un olduğu yere de 100. Yıl Sanat Merkezi projesini yapacağız” diye açıkladı.

İzmir Gaziemir de kentsel dönüşüm başlıyor!

Gaziemir metrosunu ilk kendisinin dile getirdiğini de belirten Başkan Halil Arda, “Şu anda güzergah tespiti yapıyorlar. Sevgi Mahallesi Atatürk Kültür Merkezi’nin oradan Abdülhamit Yavuz Caddesi ve Abdullah Arda Meydanı, Yeni Fuar’ın altından  İzmir  merkeze bağlanan toplamda 28 kilometrelik bir hat” dedi.

Aktepe-Emrez bölgesinin kentsel dönüşüm alanı olduğunu ancak uzun süredir burada sıkıntı yaşandığını dile getiren Başkan Halil Arda, “300 konutluk bina yapımının startını Büyükşehir Belediyemiz veriyor. Yıl sonuna kadar temel atılacak. İZBETON oraya girdikten sonra müteahhitler de oraya girecek” diye açıkladı. Başkan Arda, Sarnıç’ta 2B arazi sorunun çözümü için yoğun çaba harcadığını vurguladı, “En büyük isteğim görev süremin sonuna kadar bu sorunun bitmesi. Sarnıç’ın girişinde yaşanan trafik sıkışıklığı da Büyükşehir’in hamlesi ile tarihe karışacak” dedi. 

İzmir Gaziemir'e kentsel dönüşüm müjdesi!