İzmir Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu'na yenileme kararı!

İzmir Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu'na yenileme kararı! İzmir Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu'na yenileme kararı!

İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi, Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu’nun yenilenmesi kapsamında belediyeye ait 1406 metrekarenin stat ve otopark tesislerinin yapılabilmesi için muvafakat verdi.AK Parti’nin araziyle ilgili devir işleminin yapılmaması ve teleferik tesislerinin bakıma alınmasıyla ilgili eleştirilerine bağımsız meclis üyesi AK Parti eski Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar’ın yaptığı konuşmayla yanıt vermesi toplantıya damgasını vurdu.


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılmadığı meclis toplantısını Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan yönetti.  İzmir  Valiliği Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nün Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu’nun yenilenmesi kapsamında, belediyeye ait 1406 metrekarelik hissenin kamulaştırma bedeli ödenmeksizin Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz devriyle ilgili talebi uygun görülmediği için projelerin belediyeye iletilmesinden sonra değerlendirmek kaydıyla söz konusu alana sadece stat ve otopark yapılması konusunda muvafakat verilmesiyle ilgili önerge tartışma yarattı. Hukuk Komisyonu stat alanı içinde üçüncü bir şahsa ait pay olduğu, Kamu İdaresine ait Taşınmazların Tahsis ve Devri Hakkındaki Yönetmeliğe göre dosya kapsamında devir tahsisin mümkün olmadığı üçüncü şahısla ilgili şartların giderilmesinden sonra Meclis tarafından değerlendirebileceği yönünde olumsuz rapor verdi. İmar-Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor-Ulaşım-Çevre ve Sağlık komisyonları ise olumlu rapor verdi 


AK PARTİ YOK HÜKMÜNDE DEDİ AMA OLUMLU OY VERDİ

AK Parti Grup Sözcüsü Hakkı Durmaz, kendisinin de bulunduğu Hukuk Komisyonu’nun üçüncü şahsa ait hisse nedeniyle olumsuz rapor verdiğini belirterek, "Ancak Başkan Aziz Kocaoğlu komisyona önergeyi gönderirken üst yazıda belediye hissesinin devrinin uygun görülmediğini, kesinleşmiş imar planı ve projesi olmadığını, bunlar belediyeye geldikten sonra değerlendirme yapılacağını yazmış. Gençlik Spor İl Müdürlüğü bedelsiz devir istiyor. İnşaat izni istemiyor. Olmayan bir talep için yanıt veriyoruz. Günü kurtarmak için, kamuoyuna şirin gözükmek için böyle bir karar alınmaya çalışılıyor. Açıkça Göztepe stadının yapılamasına karşı olduklarını söylemelerini beklerdik. Biz stadın mevcut yerine yapılmasından yanayız. Açıkça söylüyoruz. Alacağımız karar yok hükmündedir. Ancak biz de AK Parti olarak olumlu oy kullanacağız. Ama bu karar talebi karşılamaz" dedi.


ÖNERGEDE PROJELERİN VERİLMEİS ŞARTI VAR

Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise verdiği yanıtta Kamu İdaresine ait Taşınmazların Tahsis ve Devri Hakkındaki Yönetmelik’te iki kamu kurumu arasındaki devirlerde arazide üçüncü şahsa ait  hisse olmaması şartının yanı sıra kamu kurumlarının projelerini göndermesi koşulu da olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’ne stat projesi gelmediğini belirten Aydoğan, "Bu Meclis hisseyi vermek niyetinde. Şartların uygun olmasını istiyor. Hukukçular yönetmeliğe uygun olmasını istiyor. Biz verme taraftarı olduğumuz için projeleri istiyoruz. Üçüncü şahısla ilgili durumu Bakanlık çözer. Biz stat ve otopark olarak verebiliriz. Bu kanunun gereğidir. Proje gelince arsanın devrine yine bu Meclis’te karar vereceğiz" dedi.


TELEFERİK TARTIŞMASI

AK Partili üye Çağlar Haspolat ise, sıcak hava ve aşırı yüklenme nedeniyle halatlarda meydana gelen uzama nedeniyle bakıma alınan Balçova Teleferiği ile ilgili hem soru sordu, hem de eleştiride bulundu. Haspolat "10 gün çalışıyor 10 gün kapalı. Teleferik teleferik olmasın! Teleferik tadilat olmadı ki! Komple yeniden yapıldı" dedi.  Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "Otur yerine, abuk subuk konuşma!" diye çıkış yapınca, Haspolat'la aralarında gerginlik yaşandı. Meclis Başkan Vekili Aydoğan "Teleferik dünya standartlarında yapıldı. Tellerde sıcak hava, yoğun çalışmasından dolayı genleşme olmuş. Bu normaldir. Revizyonlar yapılır. Eylül ayında programlanmış bakımı vardı. Ancak, sıcak ve yoğun ilgi nedeniyle daha evvel yapılması gerekti. Bu da Avrupa standartlarında olduğu için gerekiyor" dedi.


ÇAKAR: GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETMELİĞE AYKIRI DEVİR TALEBİNDE BULUNDU

Bağımsız Meclis üyesi ve AK Parti Grubu eski Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ise çarpıcı bir konuşma yaparak eski partisinin stat arazisi hissesi ve teleferik konusundaki eleştirilerine çarpıcı tespitlerle yanıt verdi. Stattaki belediye hissesini üçüncü şahsın hissesi olduğunu bildiği halde bedelsiz devrini isteyenin İzmir Valiliği Gençlik Spor İl Müdürlüğü olduğunu belirten Çakar "Peki Valilik İl Müdürlüğü bu maddenin bu tahsise engel olduğunu bilmiyor mu? Sorumlu Bakanlık, Valilik, İl Müdürlüğüdür. Eğer gerçekten samimi, iyi niyetle Göztepe’ye stat kazandırma amacındaysalar acele kamulaştırma kararı ile üçüncü şahsa ait 150 metrekarelik alan için kamulaştırma kararı alırlar. Böylece yönetmeliği aykırılık oluşmasına müsaade etmezler. Evet, bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi ve buradaki meclis üyesi arkadaşların Göztepe’ye tesis kazandırmak için almaya çalıştığımız karar mevcut yönetmeliğe göre hukuka aykırı bir karardır. Bunun sorumlusu ne Büyükşehir Belediyesi ne de bu meclistir. Bunun sorumlusu bunu daha önceden tespite edip acele kamulaştırma kararı almamış olan kuruluştur. Göztepe stadyumunun yapılması yönünde yasal engel vardır. Bunu kaldıracak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi değil yatırımcı kuruluştur. Üçüncü şahsın payını hızlı kamulaştırmayla alıp tahsis talebini bundan sonra belediyeye yapmalıdır. İşlem eksik ve yanlış yapılmıştır. Sorumlusu bunu yapan kuruluştur" dedi. Çakar, belediyenin iyiniyetli muvafakat önergesine hukuka aykırılığı nedeniyle katılmadığını, bu nedenle Hukuk Komisyonu doğrultusunda olumsuz oy kullanacağını açıkladı. 


"ELEŞTİRMEK YERİNE HER ÖNERGEDE BAŞKANLIK GÖRÜŞÜ İSTESEK"

Çakar, AK Parti sözcüsü Hakkı Durmaz’ın Kocaoğlu’nun önergeye eklediği üst yazıyla ilgili eleştirisiyle ilgilide çarpıcı açıklamalar yaptı. Belediyelere gelen taleplerle ilgili belediye başkanlarının kendi başlarına karar vermediklerini ilgisine göre hukukçulara, planlama dairesine, bütçeyle ilgili bürokratlara danıştıklarını, buna göre önergeleri meclislere gönderdiklerini belirten Çakar, "Önergenin başında, içinde hukuken var olan engellerin söylenmesinin başkanlık makamının önergeyi hukukçularla görüştüğünü, meclisi bilgilendirerek sevk ettiğini gösterir. Bunu eleştirmek , ’başkanlık başında buna karşıymış’ gibi eleştirmek yerine keşke her önergede başkanlığın, bürokratların görüşünün komisyonları bilgilendirecek görüşünün olmasını tercih etsek. Bunu takdirle karşılamak lazım" dedi. Haddimiz olamayarak takdirle karşılamak lazım" dedi. Çakar’ın bu sözlerine AK Parti Grubu Sözcüsü Hakkı Durmaz ve grup üyeleri sessiz kaldı.


TELEFERİK ELEŞTİRİSİNE KONAK TÜNELİ YANITI

Çakar, teleferiğin bakıma alınmasıyla ilgili ise AK Partileri kızdıran bir örnek verdi. Türkiye’nin dört bir yanında yapılan yatırımlarda zaman zaman eksik yapılanlar olduğunu belirterek " Örnek olarak söylüyorum. Konak Tüneli açıldığı günden bugüne bakımdadır. Tek şerit olarak çalışmaktadır. Demek ki orada da şartlar bunu gerektirmiş. İhtiyaç hasıl olmuş bu şekilde yapmışlar" dedi. AK Partili Haspolat, Çakar’a kızıp "Hiç geçmiyor musun oradan" dedi. Çakar’da ise "Yapandan Allar Razı olsun. Sürekli kullanıyorum. Örnek olsun diye söyledim. İhtiyaç hasıl olmuş bakım yapılıyor. Teleferikte de aynı durum söz konusu olmuştur" dedi. Konuşmaların ardından imar komisyonu raporu doğrultusunda belediye hissesinin stat ve otopark yapılabilmesi muvaffakiyeti verilmesine oy çokluğuyla karar verildi. Bağımsız üye Çakar, ret oyu kullandı.


Hürriyet Ege