İzmir Göztepe'deki kafeteryalara 200'er bin TL'lik şok!

İzmir Göztepe'deki kafeteryalara 200'er bin TL'lik şok! İzmir Göztepe'deki kafeteryalara 200'er bin TL'lik şok!

Göztepe sahil kesiminin en yoğun uğrak yerlerinden kafeteryalar için Milli Emlak Müdürlüğü'nün en az 200 bin TL olmak üzere işgaliye kirası istemesi, işletmecilere şok yaşattı.İzmir Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Göztepe semti bölgesindeki kafeterya sahipleri geçen ay içerisinde ellerine ulaşan Milli Emlak Müdürlüğü’nden gelen ödeme emriyle (ecrimisil), büyük şok yaşadı. Yaklaşık 20 işletme sahibinden, hazineye ait bir alanı işgal ettikleri bu nedenle de, 5 yıl geriye dönük şekilde kendilerine ödeme yapılmasını istedi. Bunun için de metrekare olarak yapılan hesaplamalar sonrasında işletme sahiplerinden 200 ile 250 bin TL arasında kiralar istendi.


HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTILAR


Ödeme emrinin ardından Milli Emlak Müdürlüğü’ne giden işletme sahipleri, sonradan doldurulan bu alanın hazineye ait olduğunu, bu nedenle de istenilen ücretlerini ödenmesi gerektiği anlatıldı. Büyükşehir belediyesi yetkilileri ise, işletme sahiplerine ödeme yapmaları gerektiğini kendilerinin de aynı bölgedeki izelman otoparkları için görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. Bu gelişmeler sonrasında 20 işletme sahibi, aylık olarak belediyeye 2 bin TL işgaliye adı altında ödeme yaptıklarını bu nedenle de kendilerinden para istenmesinin kanunsuz olduğunu gerekçe gösterip hukuk mücadelesi başlattı. Bu bölgedeki işletme ruhsat sahiplerinden Sami Yaparsoy, kendilerinden iki kez ödeme yapılmasınını istenmesinin anayasaya bile aykırı olduğunu bunun belediye ile Milli Emlak Müdürlüğünü kendi aralarında çözmesi gerektiğini anlattı.


Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri ise, bu bölgenin imarlı plana uygun olarak doldurulmadığını, ayrıca belediyeye de devrinin yapılmadığını bu nedenle de, kendilerinin bu ücretleri isteme haklarının olduğunu bunları da araştırmalar sonrasında ortaya çıkardıklarını söyledi. Müdürlük yetkilileri ayrıca, işletme sahiplerinin sorunlarını belediyeyle görüşmeleri gerektiğini, belediyenin bu tür ücretler almaması gerektiğini de kaydetti.


Hürriyet