İzmir, İstanbul'a meydan okuyor!

İzmir, İstanbul'a meydan okuyor!

Sancak Grubu şirketlerinden Folkart Yapı'nın İzmir'deki projesinde evlerin ortalama metrekare fiyatı 4 bin 500 YTL. Bu rakam, Türkiye'nin en pahalı lokasyonu Büyükdere Caddesi ile başa baş.Sancak Ailesi'nin son kuşak temsilcileri tarafından kurulan Folkart Yapı'nın ilk konut projesi  İzmir  Narlıdere'de tanıtıldı. Satışına bugün başlanan ve 40 bin metrekare arsa üzerinde 168 daireden oluşan projede konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 500 YTL olarak açıklandı. Arazisi 1.5 yıl önce 26 milyon YTL'ye alınan ve metrekaresi de 650 YTL'ye malolan proje, bu fiyatlarla İstanbul'un en pahalı lokasyonu Büyükdere Caddesi ile yarışıyor. Geçtiğimiz aylarda Büyükdere Caddesi'ndeki Karayolları arazisi 800 milyon dolara satılmıştı. Bölgedeki lüks rezidans dairelerinin ortalama metrekare fiyatları ise 6 bin dolar.

MALİYETİ 3 KAT FAZLA
Folkart Narlıdere Evleri projesi satış fiyatı ile Türkiye'nin en pahalı projelerinden biri oldu. Folkart Genel Müdürü Mesut Sancak, projenin 110 milyon YTL'ye mal olacağını ve bölgedeki diğer lüks konut projelerinden 3 kat daha masraflı olduğunu kaydetti. Lüks konut sektöründe markalaşmak için İzmir'i seçtiklerini belirten Sancak, şöyle konuştu: ''Narlıdere Folkart Evleri'nde sadece mutfak için 50 bin YTL harcadık. Oysa aynı tip projelerde bir mutfağın maliyeti en fazla 5 bin YTL'dir. Mutfaklara 5 bin YTL'lik kahve makinesi ve 14 bin YTL'lik buzdolabı koyduk.''

KAPIYI PARMAK İZİ AÇIYOR
Narlıdere Folkart Evleri'nde dairelerin büyüklüğü 180 ve 480 metrekare arasında değişiyor. Her dairenin iki kapalı otoparka sahip olduğu proje akıllı ev teknolojisi ile donatılmış. Siteye giriş çıkışlarda yüz tanıma sistemi kullanılan projede, otoparklara OGS ile giriliyor, evlerin kapıları anahtar yerine parmak izi ile açılıyor ve perdeden aydınlatmaya kadar evdeki tüm aletler tek bir kumanda ile kontrol edilebiliyor. İnşaatına 1.5 ay önce başlanan projenin Nisan 2009'da teslim edilmesi planlanıyor.

Gayrimenkul sektörünün seçim sonrası dönemini değerlendiren Sancak, müteahhit meslektaşlarını eleştirdi. ''İnşaatçılar ağlamayı seviyor. Oysa rakamlar ortada, satış var. Ağlamaya gerek yok'' diyen Sancak, şu anda sektörün durumunun iyi olduğunu kaydetti. Gelecek 10 yıl içinde Türkiye'nin en büyük 3 inşaat şirketinden biri olmayı hedeflediklerini söyleyen Sancak, 5 sene içinde İzmir'e 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirtti. İzmir'deki ikinci projelerinin de Mavişehir'de inşa edeceklerini söyleyen Sancak, İzmir merkezli bir şirket olduklarını, ancak İstanbul ve Ankara'da da arazi arayışlarının sürdüğünü kaydetti.

(Sabah)