İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm başlıyor!

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm başlıyor!İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçede hayata geçecek kentsel dönüşüm projeleri ile görsel kirliliğin ortadan kaldırılacağını dile getirdi.


İzmir'e bağlı Konak'ta kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Milliyet'te yer alan habere göre; kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklama yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, projelerle İzmir'in görsel kirliliğin ortadan kaldırılacağını dile getirdi.

Konak’ın tarihe geçmek istediğini söyleyen Batur, “Ben Narlıdere’de büyüdüm. ‘Rasim’in oğlan gelip bizim evleri yıkacak’ dediler. Şimdi ise dua ediyorlar. Bu kolay bir iş değil. İkna çok önemli. Kente mimar gözüyle bakıyorum. Narlıdere’de yüzde 100 uzlaşı ile yaptık. Konak’ta hemşerilerimize referans olarak Narlıdere’yi gösteriyorum. Kararlıyız. Herkesi ikna ederek bu işi çözeceğiz. Gültepe, Beştepeler planını hazırladık. Gürçeşme planları hazırlanıyor. Gültepe’de 14 mahalle var. Burada 300 hektarlık alanda kentsel dönüşüm yapılacak şekilde imar planı hazırladık. 1 metrekare yeşil alan varken 13 metrekareye yükselecek bir planlama. Sosyal tesis alanı 90 hektara çıktı. Kat yüksekliği en fazla 10 kat. Büyükşehir’den geçti. Parselasyon planı yapıyoruz. İmar haklarının tespit edilmesi için çalışma yapıyoruz. Ekim’e kadar sürecek. Amacımız Konak’ta da iz bırakmak. Konak’ın tarihine geçmek istiyoruz. Onun için de kentsel dönüşümü çok önemsiyorum” şeklinde konuştu. 

İzmir Konak

9 projenin açılışı yapılmadı

Pandemide çok sayıda projeyi hayata geçirmelerine rağmen 9 projenin açılışının yapılmadığını söyleyen Batur, “Açılışını yapmadığımız 9 proje var. Kentsel dönüşüm bölgelerde sosyal yaşamı harekete geçireceğimiz mekansal çalışmalara başladık. 1. Kadriye’de sosyal tesis yapıyoruz. İçinde Pazar yeri, semt merkezi, spor tesisleri… Komplike bir tesis. Toros’taki sosyal tesisi tamamladık. Pazar yerlerini kapalı alanlara almaya çalışıyoruz. Açacağımız kreşler var. Aydın Erten Rekreasyon alanının 25 Mayıs’ta ihalesi var. Çocuklara dönük bilim merkezi yapıyoruz. Temelini attık. Roman Kültür merkezini açtık. Kemer İstasyonu’nun TCDD’den tahsisini aldık. Burada restorasyon çalışması yaptıktan sonra gençlik destek merkezi yaptık. Madde bağımlılığı ilgili sıkıntılı olan gençlerin bu işe yakalanmadan meslek sahibi olmaları için kurs yerleri açtık. Pandemiden sonra başlayacağız. Büyükşehir Belediyemiz ile kurtuluş müzesi yapıyoruz. İkiçeşmelik’te. Harika bir bina! Durmadan çalışıyoruz. Kahramanlar’a Pazar yeri yaptık. Engelsiz yaşam köyü. En fazla haz aldığım proje” dedi. Mali konularda problem yaşamadıklarını söyleyen Batur, depremde hasar gören bina yerine yapılacak yeni binanın inşaatı için kredi kullandıklarını belirtti.

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için planlamalar hız kesmiyor!