Çukurova Balkon

`İzmir Körfezi'ne çamurdan dev bir ada kuralım'

`İzmir Körfezi'ne çamurdan dev bir ada kuralım' `İzmir Körfezi'ne çamurdan dev bir ada kuralım'

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, daha önce Körfez ile ilgili hazırladığı projelere bir yenisini daha ekledi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Demirtaş, Körfez'e bir ada kurulmasını önerdi.  İzmir  Körfezi'nde kanal açma ve tarama çalışmalarının yapılmasının şart olduğunu dile getiren Demirtaş, bu taramalar sonucu ortaya çıkacak çamur ve dökü malzemesiyle İnciraltı-Çiğli arasında yapımı planlanan tüpgeçit ve viyadük geçişi projesine entegre olacak bir ada oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Adanın, Körfez'in dip akıntılarını engellemeyecek ve doğal döngüye zarar vermeyecek şekilde inşa edilmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, "Ayrıca burada İzmir'le bütünleşecek simge bir yapı inşa edilmelidir. Uluslararası bir yarışmayla yeni bir simge yapının projesi belirlenebilir" dedi.

Dalgakıran örneği

Demirtaş, dün yaptığı yazılı açıklamayla, oda olarak Körfez'e yönelik hazırladıkları projeler hakkında bilgiler verdi. Körfez'in kirlilikten kurtulması ve İzmir'in, denizle barışmasını sağlayacak her projeyi desteklediklerini kaydeden Demirtaş, "Körfez'i bir yandan kurtarıp gerekli taramaları yaparken, diğer yandan da cazibe merkezleri yaratabiliriz" diye konuştu. Kruvaziyer limanı, İnciraltı'nda ada, dalgakıran gibi projelerle Körfez'in yepyeni bir yapıya kavuşabileceğini kaydeden Demirtaş, şu bilgileri verdi:
"Özellikle EXPO sürecinde, bu yöndeki projelerimizi kamuoyu ile paylaştık. Projelerin takipçisi olduk. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'nün, Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine yaptığı çalışmayı da medyadan izliyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre, ilk bakışta Körfez'in geleceğiyle ilgili yapılması gerekenler, bizim söylemlerimizle örtüşüyor. Körfez'de, Yenikale geçişinden başlayan ve limanda son bulan 11 kilometre uzunluğunda, 250 metre genişliğinde ve 14 metre derinliğinde su kanalı oluşturulması gerekiyor. Maltepe Deresi'nin denize döküldüğü alana marina inşa edilebilir. İnciraltı ve Çiğli arasındaki 6 kilometrelik mesafe, tünel ve viyadüklerle bağlanmalı. Bu projeyi, Ulaştırma Bakanlığı'na sunduk. Böylece İzmir'de ulaşım sıkıntısı tamamen biter. Ada ile İnciraltı arasındaki 3 bin 180 metre mesafeye tünel olacak. Adadan Çiğli'ye vidayüklerle geçilecek. Adada rekreasyon alanları ve plajlar oluşturulacak. EXPO sürecinde önerdiğiniz DNA Kulesi gibi simge bir yapıda da ısrar ediyoruz."

Yeni Asır