05 / 07 / 2022

İzmir Mavişehir’de ruhsat iptalleri başladı!

İzmir Mavişehir’de ruhsat iptalleri başladı!

İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin Kasım 2015'te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Mavişehir Bostanlı Toplu Konut Alanı imar planları iptalinin ardından, ilk inşaat ruhsatı iptal kararı çıktı.İzmir’de imar planı kaosunu 12 yıldır aşamayan Karşıyaka ilçesindeki Mavişehir’de,  İzmir  2. İdare Mahkemesi’nin Kasım 2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Mavişehir Bostanlı Toplu Konut Alanı imar planları iptalinin ardından, ilk inşaat ruhsatı iptal kararı çıktı. Henüz inşaata fiilen başlanmayan ruhsat için verilen karardan sonra gözler inşaatı süren veya bitmiş yapıların ne olacağına çevrildi.


Mavişehir’de revizyona uğrayan, onaylanmayan planlar hariç, 2003 yılından bugüne kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı toplam 5 imar planının mahkeme kararıyla durduruldu veya iptal edildi. En son İzmir 2. İdare Mahkemesi 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı imar planlarını Kasım 2015 tarihinde iptal etti. Planlar yürürlükteyken alınan inşaat ruhsatlarının ne olacağı tartışma konusu oldu. 


İzmir 4. İdare Mahkemesi’nden çıkan yeni bir karar, bu tartışmalara kısmen nokta koydu. Mahkeme, Şemikler Mahallesi’nde 170 bağımsız bölüm ve 44 bin 132 metreke yüzölçümde olacak yapı için Katal İnşaat’ın 23 Ağustos 2013 tarihinde aldığı ruhsatı, dayanağı olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mavişehir Bostanlı Toplu Konut alanınına ilişkin planlar iptal olduğu gerekçesiyle, dayanağı kalmadığı için iptal etti. İnşata başlamamış olan, ruhsatı alan firmanın projeden vazgeçeceği öne sürüldü.


İnşaatına başlanmamış olan bu ruhsatın ardından, iptal olan imar planının dayanak olduğu inşaatı süren veya tamamlanmış binaların ne olacağı merak konusu oldu. İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği imar planı iptal kararı, temyiz incelmesi için Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nda görüşelecek. Ancak, Karşıyaka Belediyesi, hukuk gereği plan iptal kararı gereklerine uygun hareket ederek, plansız kalan bölgede yeni ruhsat vermeyecek. Devam eden inşaatları da durduracak, geldiği seviyeleri tespit edecek.


Karşıyaka Belediyesi’nin, iptal planlara göre ruhsat alan, inşaatı süren yapıların ruhsatını iptal edip etmeyeceği ve inşaatı tamamlanmış binalarla ilgili ne yapacağı konusunda ise belirsizlik var. Karşıyaka Belediyesi ya ruhsata uygun yapılmış ve yapı kullanma izni alan binalar için plan iptal olduğu için ruhsatı da iptal edecek ya da Danıştay’ın emsal "kazanılmış hak" kararlarını dikkate alacak. Belediye’nin bu tavrı bölgedeki AVM, özel okul gibi tesisleri etkileyecek.


Öte yandan bölgenin planıyla ilgili ana karar Toplu Konut Alanı İlanı ile ilgili dava sürecinde Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nca verilecek. Bu karar bağlayıcı ve yön gösterici olacak. Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nun İzmir 2. İdare Mahkemesi’nce verilen kararı kesin olarak ortadan kaldırması durumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan planlar yeniden geçerli olacak. Yerel mahkeme kararı yerinde bulunursa ise bölgenin plan yetkisi İzmir Büyükşehir (1/5000) ve Karşıyaka Belediyesi’ne (1/1000) geçecek. Yeni yapılacak planlarda mevcut binalarla ilgili plan koşulları değerlendirilebilinecek.


Hürriyet Yerel


Bu haber Sabah Egeli'de şöyle yer aldı:


İzmir 4. İdare Mahkemesi, bir inşaat firmasının 2013'te aldığı ruhsatı, dayanağı artık ortadan kalktığı gerekçesiyle iptal etti

İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin, 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı imar planlarını Kasım 2015'te iptal etmesinin ardından; planlar yürürlükteyken alınan inşaat ruhsatlarının ne olacağı tartışılırken, İzmir 4. İdare Mahkemesi'nden çıkan karar, bu tartışmalara kısmen nokta koydu. Mahkeme, Şemikler Mahallesi'nde 170 bağımsız bölüm ve 44 bin 132 metrekare yüzölçümdeki yapı için bir firmanın 23 Ağustos 2013 tarihinde aldığı ruhsatı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mavişehir Bostanlı Toplu Konut alanınına ilişkin planlar iptal edildiğinden, dayanağı kalmadığı gerekçesiyle iptal etti. Firmanın inşaatına başlamadığı projeden vazgeçeceği öne sürüldü. İmar planı iptal kararı, temyiz incelmesi için Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'nda görüşelecek. Ancak, Karşıyaka Belediyesi, hukuk gereği plan iptal kararı gereklerine uygun hareket ederek, plansız kalan bölgede yeni ruhsat vermeyecek. 
Haber Ege Telgraf Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


İmar planı kaosunu 12 yıldır aşamayan Mavişehir'de, ilk inşaat ruhsatı iptali kararı çıktı. Henüz inşaata fiilen başlanmayan ruhsat kararından sonra diğerlerinin ne olacağı merak konusu oldu 


TARTIŞMA KONUSU 

Son olarak İzmir 2. İdare Mahkemesi 2012 yılında bakanlığın yaptığı imar planlarını Kasım 2015 tarihinde iptal etti. Planlar yürürlükteyken alınan inşaat ruhsatlarının ne olacağı tartışma konusu oldu. İzmir 4. İdare Mahkemesi'nden çıkan yeni bir karar, bu tartışmalara kısmen nokta koydu. 


DAYANAK OLDU 

İnşaatına başlanmamış olan bu ruhsatın ardından, iptal olan imar planının dayanak olduğu inşaatı süren veya tamamlanmış binaların ne olacağı merak konusu oldu. İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği imar planı iptal kararı, temyiz incelmesi için Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'nda görüşülecek. Ege Telgraf
Haber Haber Ekspres Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


İzmir'de imar planı kaosunu 12 yıldır aşamayan Karşıyaka ilçesindeki Mavişehir'de, İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin Kasım 2015 talihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlıgı'nın Mavişehir Bostanlı Toplu Konut Alanı imar planlan iptalinin ardından, ilk inşaat ruhsatı iptali kararı çıktı. Henüz inşaata fiilen başlanmayan ruhsat için verilen karardan sonra gözler inşaatı süren veya bitmiş yapıların ne olacağına çevrildi. Mavişehir'de revizyona uğrayan, onaylanmayan planlar hariç, 2003 yılından bugüne kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve izmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı toplam 5 imar planının mahkeme kararıyla durduruldu veya iptal edildi. En son İzmir 2. İdare Mahkemesi 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlıgı'nın yaptığı imar planlarını Kasım 2015 tarihinde iptal etti. Planlar yürürlükteyken alınan inşaat ruhsatlarının ne olacağı tartışma konusu oldu. İzmir 4. İdare Mahkemesi'nden çıkan yeni bir karar, bu tartışmalara kısmen nokta koydu. Mahkeme, Şemikler Mahallesi'nde 170 bağımsız bölüm ve 44 bin 132 metreke yüzölçümde olacak yapı için Katal İnşaat'm 23 Ağustos 2013 tarihinde aldığı ruhsatı, dayanağı olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mavişehir Bostanlı Toplu Konut alanımna ilişkin planlar iptal olduğu gerekçesiyle, dayanağı kalmadığı için iptal etti. İnşata başlamamış olan, ruhsatı alan firmanın projeden vazgeçeceği öne sürüldü. İnşaatına başlanmamış olan bu ruhsatın ardından, iptal olan imar planının dayanak olduğu inşaatı süren veya tamamlanmış binaların ne olacağı merak konusu oldu. İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği imar planı iptal kararı, temyiz incelmesi için Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulunda görüşelecek. Ancak, Karşıyaka Belediyesi, hukuk gereği plan iptal kararı gereklerine uygun hareket ederek, plansız kalan bölgede yeni ruhsat vermeyecek. Devam eden inşaatları da durduracak, geldiği seviyeleri tespit edecek. 


Danıştay'ın son kararı beklenecek 

Karşıyaka Belediyesi'nin, iptal planlara göre ruhsat alan, inşaaü süren yapıların ruhsatını iptal edip etmeyeceği ve inşaatı tamamlanmış binalarla ilgili ne yapacağı konusunda ise belirsizlik var. Karşıyaka Belediyesi ya ruhsata uygun yapılmış ve yapı kullanma izni alan binalar için plan iptal olduğu için ruhsatı da iptal edecek ya da Danıştay'ın emsal 'kazanılmış hak' kararlarını dikkate alacak. Belediye'nin bu tavrı bölgedeki AVM, özel okul gibi tesisleri etkileyecek. 


Haber Ekspres