İzmir Opera binasının temeli 25 Eylül'de atılacak!

İzmir Opera binasının temeli 25 Eylül'de atılacak! İzmir Opera binasının temeli 25 Eylül'de atılacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ’Türkiye’nin opera sanatına özel’ ilk yapısının temelini 25 Eylül Salı günü atıyor.İzmir Opera binasının yapımını; Sydney, Londra, Berlin, Kopenhag, Moskova ve Şangay’daki opera ve tiyatro binaları gibi dünya çapında eserlere imza atan Avusturyalı Waagner-Biro’nun da yer aldığı konsorsiyum gerçekleştirecek.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, ’Ulusal Mimari Yarışması’ ile belirlediği projesini, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa’daki sayılı örnekler arasında yer alacak yeni opera binası için geri sayıma başladı. 

Türkiye Cumhuriyet tarihindeki ’opera sanatına özel’ ilk yapım olarak tarihe geçecek binanın temel atma töreni, 25 Eylül Salı günü saat 18.00’da yapılacak. Karşıyaka Mavişehir’de yer alacak Opera Binası, İzmir Büyükşehir Belediyesinin 25 bin metrekarelik arazisi üzerinde inşa edilecek. 

Temel atma töreni öncesi hazırlıklarına büyük bir titizlikle devam edilen binada yerin 22,5 metre derinliğinde zemin iyileştirme işlemlerine devam ediliyor. 130 kişiyle aralıksız devam eden bu çalışmalarda iki diyafram aleti, iki ground makinesi, dört vinç, üç kazıcılı iş makinesi ve altı kamyon kullanılıyor.