İzmir Osmanlı Türk evleri ilgi bekliyor!

İzmir Osmanlı Türk evleri ilgi bekliyor!İzmir’de kapıları ve avlulukları ay yıldızlı, 1850 ile 1890 yılları arasında inşa edilmiş eski Osmanlı Türk evleri ilgi bekliyor. Evlerin onarım maliyetlerinin yüksek olması zorluyor.


İzmir’de kapıları ve avlulukları ay yıldızlı, 1850 ile 1890 yılları arasında inşa edilmiş eski Osmanlı Türk evleri ilgi bekliyor.


Zaman içinde el değiştiren bu evlerin onarım maliyetleri yüksek olması nedeniyle sahiplerinin çoğu satmak zorunda kaldı. 


Evlerin bu günkü sahipleri de aynı sıkıntıdan ötürü bu evleri onaramadı. Basman’e semti 952 sokakta eski Osmanlı Türk evlerinden birinde ailesi ve yakınları ile birlikte yaşayan ve kapısına ay yıldızlı Türk Bayrağı da asan Hüseyin Özüdoğru emekli maaşı ile evlerinin restorasyonun yapmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bu güne kadar semtimizde bu tarihi değeri olan evlerin bir çoğu bakımsızlıktan yıkılıp gitti. Devletin yerel yönetimlerin mutlaka bu konulara el uzatıp bu değerlerin kaybolmasına yok edilmesine izin vermemesi sahip çıkması lazım" dedi.


Hürriyet Yerel