İzmir Torbalı'da inşaat sektörü hız kesmiyor!

İzmir Torbalı'da inşaat sektörü hız kesmiyor!

Milliyet Ege Gazetesi köşe yazarı olan Erdal İzgi bugünkü yazısında İzmir Torbalı'daki yatırımları, projeleri ve inşaat sektörünü anlattı. İzgi, Torbalı TOKİ Konutları'na 15 bin başvuru geldiğini belirtti.


Hızlı büyümenin riskleri, zararları vardır. Altyapı yetersiz, zayıfsa... Sınır tanımaz büyüme ve gelişmenin geleceği, endişedir. Planlı, programlı olmakta yarar vardır. 


İzmir'in Torbalı ilçesi  TOKİ  tarafından pilot bölge seçildi. Yoklama anketi yaptırıldı, bir ayda 15 bin başvuru geldi. Konutlar nerede yapılacak... İmarı, tipi ne olacak daha belli değil... Şimdiden spekülasyonlara yol açtı. 


Şehir merkezinin yanı başındaki Torbalı, en hızlı gelişen bölge. Her yönüyle aldı başını gidiyor. Göç yükü, istihdam gücü bir anda tepeye vurdu. 10 yıl önce 60 bin olan nüfusu 170 binlere dayandı, gün içinde gelenlerle 200 bini aşıyor. İlçenin nüfus artışı, ülke oranının üzerinde. İnşaat ve sanayi sektörü durmuyor. 

700'ü aşkın fabrika var. İhracatı parmak ısırtıyor. Mazlum memleketimin 63 vilayetini geride bıraktı. Aydın, Balıkesir, Malatya, Samsun'u solladı. Hedef; 1 milyar Dolar ihracat. Bugün 774 milyonu gerçekleşti. 25 farklı sektörden, 100 ülkeye mal gidiyor. Dolayısıyla... İşsizlik oranı düşük. 200 yataklı hastane, yeni özel okullar yapılıyor. Sermaye, yatırım yerleri arıyor. Fiyatları da yerinden oynatıyor. 

 

Torbalı, Menderes Havzası üzerine kurulu. Tarımı çok değerli, önemli. Ancak üstteki büyüme... Altyapı hizmetlerini çok geride bırakıyor. Bu gidiş... Güvenlik, sosyal yaşam ve özellikle bereketli topraklar için tehlike. Örneğin... İlçede mezarlık yeri kalmadı. Elektrikler sık sık kesiliyor. Ulaşımda raylı sistem geldi ama... İlçeyi ikiye böldü, sıkıntı doğurdu. Çarşı-pazar düzenine alışık küçük esnaf zora sürüklendi. 


Büyümeye paralel kent planlaması, trafik, kanal, su, sosyal donatıların yeniden masaya yatırılması lazım. TOKİ'nin konduracağı binlerce konutun yanı sıra... Olimpik stat, üniversite de isteniyor. Ayrancılar mahallesi nüfus 30 bini aşınca, "Biz de ilçe olalım" hareketini başlattı. 


Yönetici büyüklerimiz sanmasınlar ki, akıl veriyoruz. Öyle niyet, hele becerimiz yoktur. Atalarımızın sözü dilimize dolandı. Acele ile menzil alınmaz... Terazi var, tartı var, her şeyin bir vakti var! 
Erdal İZGİ/Milliyet Ege