İzmir'de jet hızıyla dev dönüşüm başlıyor!

İzmir'de jet hızıyla dev dönüşüm başlıyor!

Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğünde deprem sonrasında kentsel dönüşüm başlıyor. İlk etapta inşa edilecek konutların teslimi Ağustos'ta yapılacak. 


30 Ekim 2020’de meydana gelen  depremle sarsılan İzmir’de yerinde ve rezerv alanda ilk etapta hayata geçirilecek  Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; 1.841 konut ve 208 dükkanın resmi temel atma töreni bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle, depremde yıkılan ve ağır hasar gören 7 ayrı konut alanında 1.444 konut ve 208 dükkan yapımı ile rezerv alanda yer alan 397 adet konutun yapımı Ağustos'ta tamamlanacak.

İzmir’de yaklaşık 3 bin 500’ü rezerv alanda 1500’ü yerinde 5 bin konut yapılacak. Diğer konutlarda da temel atma mart ayına kadar tamamlanacak. Tüm konutların teslimi 1 yıl içerisnde yapılacak.

İzmir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de gazetecilerle yaptığı toplantıda, çalışmaların detaylarını paylaştı. Bakan Kurum, “İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış oluyoruz” açıklamasında bulundu. 

3 milyar TL yatırım 

Bölgede yerinde dönüştürülecek deprem konutları için tüm inşaat faaliyetleri, finansman ve ekipman gücünün desteğiyle normal projelere göre 3 kat hızlı ilerliyor. 

Kurum, “Yeni konutlarımızı yapmak için  TOKİ  başkanlığımız eliyle, çok hızlı bir şekilde deprem dönüşüm çalışmalarımızı başlatarak, projelerimizi hazırladık, 2 ay içinde de temellerimizi attık. Bugün ise resmi temel atma törenini gerçekleştireceğiz. En kısa sürede, ağustos ayı itibarıyla da ilk konutlarımızı teslim edeceğiz. 1 ay önce de Elazığ’da 8 bin konutumuzun teslimini yapmıştık” dedi.

Bugün temeli atılacak konutlar için 800 milyon lira yatırım yapılacağını belirten Kurum, “Deprem ve selden etkilenen İzmir’e afet kaynaklı toplam yatırımımız 2.5 - 3 milyar lira olacak” ifadelerini kullandı.  İzmir  Şehir Hastanesi arkasında yer alan 3 milyon 750 bin metrekarelik rezerv alanda 3 bin 500 konut için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Kurum, rezerv konut sayısının artacağını açıkladı.

İzmir

8 bin rezerv konut 

Kurum, “Bu alan 8 bin konut yapmaya müsait. Konut sayısını artırarak, İzmir’in kentsel dönüşümünü hızlandıracağız. Burası şehrin adeta yeni bir uydu kenti olacak” şeklinde konuştu.

Bölgede bina yükseklikleri zemin artı 7 ya da 8 kat iken, dönüşüm sonrası bu yükseklikler zemin artı 5 kat olacak. Murat Kurum, İzmir’de dönüşüm projelerinde yatay mimari uygulanacağına dikkat çekerken, tüm alanlarda mahalle kültürünü yaşatacak şekilde çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. 

İzmir

Yıkım çalışmaları ilerliyor 

İzmir genelinde kentsel dönüşümde; Karabağlar, Buca, Karşıyaka, Kemalpaşa, Menemen ve Narlıdere ilçeleri sınırları içerisinde toplam 8 adet riskli alan bulunuyor. Yine Bayraklı, Kemalpaşa ilçeleri sınırları içerisinde toplam 9 adet rezerv yapı alanı yer alıyor. Şu ana kadar İzmir’de, yaklaşık 20 bin binada, 50 bin bağımsız birimde riskli yapı tespiti yapıldı. Bunlardan 42 bin bağımsız birim yıkıldı.
 

Murat Kurum: Türkiye'ye örnek bir dönüşümü de güzel İzmir'imizde yapıyor olacağız!