İzmir’deki yapıların yüzde 50'si riskli!

İzmir’deki yapıların yüzde 50'si riskli!


AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'de kent merkezinden geçen aktif fay hatlarının bulunduğunu belirtti ve "İzmir’deki yapıların yaklaşık yüzde 65’i kaçak ve gecekondulardan geri kalan kısmının da yüzde 50’si deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluşmaktadır" dedi.


AK Parti  İzmir  Milletvekili Necip Nasır, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) ve bağlı dernek başkanları ile birlikte Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'a makamında ziyarette bulundu. 

MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Bornova İlçe Başkanı Hasan Ali Kahraman ve çok sayıda müteahhitler derneği başkanının katıldığı görüşmede, deprem tehlikesi ve kentsel dönüşüme ilişkin bilgi alışverişinde bulundu. Milliyet'te yer alan habere göre; İzmirde gerek merkezi hükümet, gerek yerel yönetimler gerekse de meslek odaları ve STK'ların beraberce örnek İzmir modeli oluşturması gerektiğine vurgu yapan Necip Nasır, konunun siyaset üstü bir anlayışla çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK

Deprem denince akla ilk önce İstanbul geldiğini ancak İzmir'de kent merkezinden geçen aktif fay hatlarının bulunduğuna ve birinci derece deprem riski taşıdığına dikkat çeken Nasır, tedbir alınmazsa deprem sonrası sorumlu aramanın da bir anlamı olmadığını dile getirdi. 

 İzmir’deki yapıların yüzde 50

Ege’nin incisi olan İzmir’in büyük bir deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Necip Nasır, “Mevcut yapı stoğunun dönüşümü için siyaset üstü bir anlayışla hükümet olarak yasal yetkiler doğrultusunda iş birliğine yapılması önem taşıyor. İzmir’deki yapıların yaklaşık yüzde 65’i kaçak ve gecekondulardan geri kalan kısmının da yüzde 50’si deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluşmaktadır. İzmir’deki depreme dayanıklı yapı stoku sadece yüzde 25-30 seviyesindedir. İzmir aynı zamanda 7 şiddetinde bir deprem üretebilecek 17 fay hattının merkezinden geçtiği riskli bir kenttir. Büyük riskler taşıyan İstanbul, Marmara Denizi’nden geçen 2 fay hattı üzerinde bulunmasına ve İstanbul’un kuzeyi ikinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen İzmir, doğusundan batısına, kuzeyinden güneye birinci derece deprem kuşağındadır. Bu gerçek asla unutulmamalıdır” açıklamasında bulundu. 

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Deprem tehdidi ve kentsel dönüşüm konusunda yapılması gereken çok iş bulunduğunun altını çizen Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, sorunların çözümü için işbirliğine hazır olduklarını belirtti. 

İduğ, şunları kaydetti: 

“Makamlar geçici fakat ortaya konan hizmet kalıcıdır. Kentsel dönüşüm konusunda işbirliğiyle sorunları çözmek istiyorum. Bizim için en önemli şey halkımızın mutluluğu ve yarınlara güzel bir Bornova bırakabilmektir. Günlük ortalama 1.5 milyon kişi ilçemizi ziyaret ediyor. İnsanların sağlıklı konutlarda oturmak istemeleri onların en önemli hakkı. Bu konuda ilçemizdeki kentsel dönüşüm alanlarını tespit ederek planlamalar gerçekleştiriyoruz. Halkımıza daha yeşil ve yaşanabilir bir Bornova bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmirin ve ülkemizin yararına olacak her türlü işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bugünkü ziyaretiniz için sizlere çok teşekkür ederim.”

İzmir'de yapı stoku miadını doldurdu!