İzmir’in ilk kent müzesi açılıyor!

İzmir’in ilk kent müzesi açılıyor! İzmir’in ilk kent müzesi açılıyor!

Kültür, sanat alanlarında çalışmaları destekleyen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir’in ilk kent müzesinin açılış müjdesini verdi. Proje için eski un fabrikası aslına sadık kalınarak müzeye dönüştürülecek. 


Yaşar Eğitim Vakfı, 1967 yılından beri kültür, sanat ve eğitime olan katkılarını bir adım daha ileri götürüyor. 45 yıldır aralıksız olarak eğitim, kültür, sanat alanlarında çalışmaları destekleyen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, yeni projesini ise İzmir’de hayata geçiriyor. 

Milliyet Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre bu yıl 37’incisi düzenlenen Dyo Sanat Ödülleri Sergisi’nin Galata Rum Okulu’ndaki açılışı için İstanbul’da bulunan Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Vakfın çalışmaları konusunda açıklamalar yaptı. 

‘Evrende Dönüşüm’ teması ile düzenlenen 37’nci DYO Sanat Ödülleri yarışmasına Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Özbekistan’dan sanatçıların da katıldığını belirten Feyhan Yaşar, Denizhan Özer küratörlüğünde düzenlenen serginin 10 Şubat’a kadar açık olacağını ifade etti. Yaşar, “Sergide aynı zamanda 1967 yılından bu yana yarışmada ödül almış eserler de sergilenecek. 52 yıllık bu sanat arşivini İstanbullu sanatseverlerle buluşturmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” diye açıklama yaptı.

‘Babamızın hayaliydi’

Eskişehir’de yaptırılan Gıda Teknolojisi Anadolu Lisesi dahil Türkiye genelinde 8 okulu milli eğitime kazandırdıklarını dile getiren Feyhan Yaşar, Anadolu Meslek Lisesi, yüksek okul, lisans ve yüksek lisans öğrencileri dahil 6500 öğrenciye karşılıksız burs sağlandığını da sözlerine ekledi. “Babamız Selçuk Yaşar’ın hayallerinden birini daha hayata geçiriyor olmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz” diyen Yaşar, İzmir’in ilk kent müzesinin 2019’un ikinci yarısında tamamlanacağı söyledi. Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alsancak’ta, eski bir un fabrikası olan ve Yaşar Üniversitesi rektörlük binası olarak kullanılan binanın restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının Mimarı Etem Ülkütaş tarafından yürütülüyor. 2019 yılı ikinci yarısında tamamlanacak müze, toplam 6000 m2 kapalı alan içinde 2600 m2 geçici ve kalıcı sergi alanları, 326 kişilik opera çukurlu konferans salonu, kütüphane ve sanat atölyelerinden oluşacak.  İzmir  kent yaşamına yeni bir soluk getirecek müze projesinin toplam bütçesi 20 milyon TL.” 

2019 yılının ikinci yarısında açılması planlanan müze,  geçici ve kalıcı sergi alanları, opera ve konferans salonu, kütüphane ve sanat atölyelerinden meydana gelecek.

Davette konuşan Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar,  Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Yaşar Topluluğu olarak amaçlarının ülkenin eğitim, kültür ve sanat alanında kalıcı izler bırakmak olduğunu söyledi. Yaşar, “52 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz Dyo Sanat Ödülleri bizim için çok değerli. Türk resim sanatında, sanatın ve sanatçının yanında olduk, birbirinden değerli jüri üyeleri ve sanatçılarla çalıştık. ‘Evrende Dönüşüm’ teması ile düzenlediğimiz yarışmamıza 500’e yakın sanatçının 800’e yakın eseri katıldı. Seçici kurulumuzun yaptığı değerlendirmelerle ödüllü ve sergilenmeye değer bulunan eserler seçildi” diye konuştu.  Yarışmada dereceye giren pentür dalında ‘Doğa Beden- Kent 1’ isimli eseriyle Murat Özbakır’ı ‘İsimsiz’ adlı eseriyle Sidar Baki’yi ve özgün baskı dalında ’Atık No 1’ isimli eseri ile Semih Çınar’ı kutlayan Feyhan Yaşar sanatçılara başarılarının devamını diledi.