İzmir'in turizm yatırımları

İzmir'in turizm yatırımları İzmir'in turizm yatırımları

TSKB Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre; Marmara Bölgesi'nden sonra turizm geliri en fazla olan ikinci bölge Ege...


Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyılar, deniz turizmi açısından son derece zengin. İzmir'in, en önemli turizm merkezlerinden birisi olması yanında, kentte yer alan 5 adet üniversite, üllkedeki ilk uluslararası sanayi fuarı ve tüm yıl kongre turizmi imkânına sahip olması, otel sektörünü olumlu yönde etkiliyor.

İzmir ili sahip olduğu uygun iklimi, deniz turizminin en iyi imkanlarına sahip sahilleri, termal kaynakları, antik kentleri, Meryem Ana Evi gibi dini merkezi ve çeşitli doğal güzellikleriyle  turizm hareketliliğinde Türkiye'de öncülük yapan bir ilimiz.

İzmir iline her yıl karayolu, denizyolu ve havayolu ile çok sayıda turist geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın istatistik verilerine göre;  İzmir  Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni dış hatlar terminal binasının devreye girmesiyle, İzmir'e 2006 yılı itibariyle yaklaşık toplam 403.482 kişi giriş, 402.436 kişi çıkış yapmış. Şehre gelen turist sayısı, 2007 sonu itibariyle denizyolu ile 342.204 kişi,  havayolu ile ise 628.568 kişi olmak üzere toplam 970.772 kişi olmuş. 2008 yılı ilk 4 aylık verilerine göre bu rakamların %25-30 aralığında artması bekleniyor.
 
Gelecek vizyonunu "fuarlar ve kongreler kenti" hedefi ile oluşturan İzmir'in; şehirlerarası ve şehiriçi ulaşım kolaylıkları, iklim avantajları, 5 adet üniversitesi, uluslararası sanayi fuarı (İzmir Enternasyonal Fuarı),  zengin tarihsel mirası, coğrafi güzellikleri, kongre ve sergi merkezlerinin olanakları ile birleşerek sempozyum, fuar, gösteri, tiyatro, konser ve her boyuttaki toplantılar için tercih edilen şehirler arasında yer almaya başlaması, şehirde bulunan otellerin doluluk oranlarını arttırır hale geliyor. O kadar ki, bu artış son yıllarda sayısı artan toplantı, fuar ve kongrelerin katılımcılarını karşılayamaz hale gelmiştir. Bu sebeble yapılması planlanan bazı organizasyonlar iptal edilmiş, bazıları da başka kentlere kaydırılıyor.

İzmir'de yer alan otellerin bir çoğu genellikle Konak ilçesi ve civarında konumlanıyor. Bunun başlıca sebepleri; şehir merkezi olması, resmi kurum ve kuruluşların bu bölgede bulunması, özel firmaların müdürlükleri ile banka vb. kuruluşların bu merkezde yer alması ve ulaşım seçeneklerinin çeşitliliği (Otobüs, metro, taksi, vapur, dolmuş) olarak sıralanabilir.

İzmir'de bulunan oteller, konumlandıkları bölgelere göre şehir merkezi ve civarında yer alan oteller ile; turizm çeşitliliğine bağlı olarak ilçelerde yer alan oteller olarak iki grupta sınıflandırılıyor.

Konak İlçesi: İlçe merkezinde özellikle Konak, Çankaya ve Basmane semtlerinde konumlanan oteller daha çok günübirlik konaklamalar için tercih edilmektedir. Gelir düzeyi yüksek kesimlerin bulunduğu Alsancak ve deniz kenarında yer alan Pasaport  semtlerinde yoğunlaşan oteller ise; kamu kurum ve kuruluşlarının, özel firmaların ve bankaların şube ve bölge müdürlüklerinin bu bölgelerde bulunmasının avantajını kullanarak daha çok iş amacıyla şehirde bulunan turistlere ev sahipliği yapmaktadır.


Otel Konum Oda Sayısı
Swissotel Grand Efes (* * * * *) Pasaport-Alsancak 531
Mövenpick Hotel (* * * * *) Pasaport-Alsancak 185
İzmir Hilton Oteli (* * * * *) Alsancak 380
Aksan Otel (* * * *) Basmane 87
Kaya Prestij Otel (* * * *) Çankaya-Basmane 142
Best Western Konak Otel (* * * *) Konak 82
Palm City Otel (* * * *) Basmane 55
Ege Palas Otel (* * * *) Alsancak 116
Anemon Otel (* * * *) Basmane 98
Anemon Fuar Otel (* * * *) Çankaya-Basmane 118
Kordon Otel (* * * *) Pasaport-Alsancak 60
Atlantis Otel (* * *) Basmane 39
Kilim Otel (* * *) Pasaport-Alsancak 70
Otel Karaca (* * *) Çankaya 73
Anba Otel (* * *) Pasaport-Alsancak 53
Kocaman Otel (* * *) Çankaya 77
Ontur Hotel (Özel Belgeli) Basmane 80
Beyond Otel (Özel Belgeli) Alsancak 60
My Hotel (Özel Belgeli) Pasaport-Alsancak 30
SC Inn Otel (Özel Belgeli) Basmane 50

Swissotel Grand Efes: Cumhuriyet meydanına bakan, toplam 402 oda, 745 yatak kapasiteli otelde, 55 suit oda, 42 bağlantılı oda, 4 özürlü odası, 91 sigara içilmeyen oda, 74 executive oda, 1 presidential suit ve 49 standart oda mevcut. Açık ve kapalı yüzme havuzu, sauna, SPA, Rooftop Equinox, Café Swiss, Swiss Gourmet, Aquarium Restaurant'ın bulunduğu otelde, standart oda fiyatları 150 EUR + KDV'den başlamakta, suit odalarda 485 EUR + KDV'den başlayıp executive suitlerde bu rakam 635 EUR + KDV'yi bulmaktadır. Son katta bulunan otelin tek kral dairesinin fiyatı ise 2.050 EUR + KDV'dir.


Mövenpick: Pasaport'ta yer alan ve 185 oda, 254 yatak kapasiteli otelde, 17 junior suit, 2 özürlü odası, 84 sigara içilmeyen oda ve 38 executive oda bulunmaktadır. Kapalı yüzme havuzu, fitness center, sauna, masaj salonu, kuaför ve iş merkezinin bulunduğu otelde standart oda fiyatları 250-280 EUR + KDV aralığında, suit oda fiyatları ise 400-450 EUR + KDV aralığında değişmektedir. Ayrıca otelde bulunan presidential suit 750 EUR + KDV fiyatla hizmete sunuluyor.