İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün belgeseli çekilecek!

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün belgeseli çekilecek!

Önümüzdeki ay sonunda ulaşıma açılması beklenen İzmit Körfez Geçiş köprüsü'nde 113 tabliyeden 91'i yerleştirildi.Öte yandan drone'larla yapım aşamaları görüntülenen projenin, tamamlanmasının ardından belgesel hazırlanacağı öğrenildi.Önümüzdeki ay sonunda ulaşıma açılması beklenen İzmit Körfez Geçiş köprüsünde 113 tabliyeden 91'i yerleştirildi. Şu ana kadar deniz üzerinde 2 bin 315 metrelik yol yapılmış oldu. Geçici montaj ayaklarıyla birbirine bağlanan tabliyelerin tamamlanmasının ardından konumlandırma işlemi yapılacak ve tabliyeler birbirine kaynaklanacak. Öte yandan drone'larla yapım aşamaları görüntülenen projenin, tamamlanmasının ardından belgesel hazırlanacağı öğrenildi.


İstanbul-İzmir arasındaki yolun 3,5 saate inmesini sağlayacak projenin en önemli ayağı olan İzmit körfez geçiş köprüsünde çalışmalar hızla sürüyor. 7 Ocak 2016 tarihinde deniz üzerinden geçen tabliyelerin yerleştirilmesine başlanmıştı. Şu ana kadar toplam 113 tabliyeden 91'i yerlerine yerleştirildi. Geriye kalan 22 tabliyeden 20'si yerlerine yerleştirildikten sonra tabliyelerin konumlandırma işlemi yapılacak. Daha sonra kalan iki tabliyenin yerlerine yerleştirilmesinin ardından şu ana kadar geçici ayaklarla birbirine tutturulan tabliyeler kaynakla birbirine bağlanmaya başlanacak. Köprünün kaynak işleminin hemen öncesinde kavisli yapısına kavuşacağı belirtildi. Çalışmaların hava şartları yüzünden sekteye uğramaması için hazırlanan dev kaynak çadırları da şantiyenin Gebze bölümünde hazır olarak bekletiliyor.


PROJE GEBZE'DE BAŞLIYOR İZMİR OTOGAR KAVŞAĞINDA BİTİYOR


Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Proje, Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı'ndan  Ankara  yönüne yaklaşık 2,5 km sonra, köprülü kavşakla (2x5 şeritli) başlayıp  İzmir  Çevre Yolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı'nda son buluyor.


VİYADÜKLERDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR


Gebze-Bursa Kesiminde 12 adet, Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde 6 adet, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 20 adet viyadükten, Gebze -Bursa arasındaki 7 adet viyadük tamamlandı. 13 adet viyadükte ise çalışmalar devam ediyor. Projede toplam 7 bin 908 personel ile birlikte 1568 adet iş makinesinin çalıştığı öğrenildi.


3 BÜYÜK TÜNELDE SON ÇALIŞMALAR YAPILIYOR


Öte yandan projede Otoyolun Yalova'nın Altınova ilçesinde girip Orhangazi ilçesinden çıkan Samanlı tüneli tamamlandı. Her biri 3 bin 590 metre olan iki ayrı tüpten oluşan tünelde elektromekanik donanımların da takıldığı ve işletmeye hazır hale getirildiği belirtildi. Projenin Bursa bölümünde yer alan Selçukgazi tünelinde ise her biri 1250 metre olan iki tüpte kazı ve destekleme çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi. Selçukgazi tünelinde beton kaplama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. İzmir'de bulunan her biri 1605 metre olan iki ayrı tüpten oluşan Belkahve tünelinde ise kazı, destekleme ve beton kaplama işlemlerinin tamamlandığı, elektrik, elektronik ve elektromekanik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.


İNŞAATIN HER ANI DRONELAR TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENİYOR


252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip, toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1550 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, halen körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak.


Öte yandan pojedeki çalışmaların İnsansız hava araçları drone'lar ile görüntülendiği inşaatın tamamlanarak ulaşıma açılmasının ardından yapım aşamalarıyla ilgili bir belgesel hazırlanacağı öğrenildi.


Milliyet


Haber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


İstanbul-İzmir arasını 3 buçuk saat gibi kısa bir süreye indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli noktası İzmit Körfez Geçiş Köprüsü tamamlanmak üzere. Dilovası-Yalova arasındaki köprüde kara üzerindeki son tabliye dev yüzer vinç tarafından yerine yerleştirildi. Ana kablonun döşenmesi işlemi bitti. İki ayak arasında kalan son boşluğu tamamlayacak olan, 35 metre 93 santim genişliğindeki son tabliyeler de birkaç gün içerisinde yerleştirilecek.


Sabah
Haber Cumhuriyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Deniz üzerinde 2 bin 315 metrelik yol yapılmış oldu. 252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip, toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1550 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4. köprüsü olacağı belirtildi. Projedeki çalışmaların drone'lar ile görüntülendiği ve inşaatın yapım aşamalarıyla ilgili bir belgesel hazırlanacağı öğrenildi.Cumhuriyet