Japonya'da 2 milyar dolarlık proje iptal!

Japonya'da 2 milyar dolarlık proje iptal!

Japonya’nın 2020’de başkent Tokyo’da ev sahipliği yapacağı Olimpiyatlar’ın maliyeti önemli bir mimari projenin iptalini gündeme getirdi. Başbakan Şinzo Abe, Hadid’in projesinin tamamen iptal edildiğini duyurdu.


Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarladığı, Mayıs 2019’da inşaatının tamamlanması planlanan olimpiyat stadyumunun maliyetinin 2 milyar dolara yükselmesi halkın tepkisini çekmişti. 


Kamuoyunda yükselen itirazlara karşı Chiba İli Valisi Kensaku Morita, “Bu yapı Japonya’yı temsil edecek. Ben de bir Japon vatandaşı olarak böyle harika bir yapının inşasını isterim. Bunun sonrasında nasıl kullanılacağının da planlanması gerekir” savunmasını yapmıştı. 


Fakat artan baskı sonucunda Başbakan Şinzo Abe geri adım attı. Abe, Hadid’in projesinin tamamen iptal edildiğini; ‘sıfırdan tekrar başlanacağını’ duyurdu.


Abe, altı ay içerisinde yeni bir tasarımın seçilerek 2020 Olimpiyatları’na yetiştirileceğini öne sürdü. Zaha Hadid Architects firmasından yapılan açıklamada, stadyumun ‘daha düşük maliyetle’ yapılabileceği öne sürülerek orta yol arandı. 


Büyük spor etkinliklerinin maliyetleri halkın itirazları nedeniyle hükümetleri zora sokuyor.Milliyet