Japonya'nın Sinop'a kuracağı nükleer santralin anlaşması kabul edildi!

Japonya'nın Sinop'a kuracağı nükleer santralin anlaşması kabul edildi!

Japonya tarafından Sinop’ta Türkiye’nin ikinci nükleer santralinin yapımını öngören uluslararası anlaşman bu sabaha karşı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi..


Japonya tarafından Sinop’ta Türkiye’nin ikinci nükleer santralinin yapımını öngören uluslararası anlaşmanın bu sabaha karşı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Sinop’ta bulunan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar görüşlerini dile getirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan MÜSİAD Sinop İl Başkanı Ahmet Hilmi Gökmen, “Nükleer santral yenilenebilir enerji anlamında doğru bir karar. Nükleer santralden ziyade bizim ülke olarak enerji ihtiyacımız sürekli artarak devam ediyor. Genç nüfusumuz, sanayileşmemiz ve ülkemizin 2023 yılındaki dünyanın ilk on ekonomisi arasına girme hedefi, 500 milyar dolar ihracata ulaşma hedefi, bu ve benzeri hedeflerden dolayı enerji ihtiyacımız devamlı artmakta. Buna da çözüm olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından farklı seçenekleri hükümetimiz değerlendiriyordur mutlaka. Bunlardan bir tanesi de nükleer santraldir. Nükleer santral yenilenebilir enerji seçeneklerinden biridir. Bizim bu artan enerji ihtiyacına mutlaka bir çözüm bulunması gerekmektedir. Onun için de bu yatırım mutlaka seçenek olmaktan ziyade zaruret haline gelmiştir. Bir elektrik kesintisi yaşadık ve hayat adeta durdu. Demek ki biz artık enerjisiz yapamıyoruz, on dakika bile elektrik kesintisinde sistemler ve hayat durma noktasına geliyor. Teknoloji ile iç içe yaşıyoruz, teknoloji demek enerji demek. Bunun için de mutlaka artan enerji ihtiyacına bir çözüm bulunması gerekiyor. Bunda da nükleer santralin doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Ekolojik dengeler ve diğer mahsurları mutlaka yetkililer ve uzmanlar tarafından değerlendirilecektir. Biz iş adamları olarak bu artan enerji ihtiyacımızı, dışa olan bağımlılıktan kurtulup kendi kaynağımızı, kendi ihtiyacımızı kendimizin üretebileceği bir sistemin kurulması olduğunu düşünüyoruz. Bunun da en doğru adımının ve kararının nükleer santral olduğunu düşünüyoruz. Sinop’a da yapılmasının Sinop ekonomisinin canlanması anlamında, stratejik değerinin artması anlamında artı faydalar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren Sinoplu vatandaşlar ise, Sinop’a yapılması planlanan nükleer santralin şehre ekonomik ve sosyal yönden faydalı olacağını dile getirdi. Ayrıca nükleer santralin Sinop’un nüfusunun artmasında önemli bir rol oynayacağını ifade eden vatandaşlar, yetkililerden nükleer santral hakkında yeterli bilgi verilmediğini ve bu konuda bilgilendirilmek istediklerini dile getirdi.


Milliyet