Jeotermalde 20 milyar dolarlık potansiyel var!

Jeotermalde 20 milyar dolarlık potansiyel var!

Türkiye, dünyada jeotermal enerji potansiyeli en yüksek ülkelerden biriJeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan, bu oranın yüzde 100'e çıkarılması halinde yılda 20 milyar dolarlık katma değer oluşturulabileceğini söyledi. TOBB Enerji Meclisi üyesi de olan Doğan, buna rağmen ithal doğalgaza neden bu kadar çok yatırım yapıldığını anlayamadıklarını vurguladı. Şu anda 55 ilin doğalgazla ısındığını belirten Mehmet Ali Doğan, Türkiye'nin enerji vanasının Rusya'nın elinde olduğunu ifade etti. Bu tekeli kırmak için bir an önce enerji politikasında değişikliğe gidilmesi gerektiğini bildirdi.

Doğan'a göre enerji tüketiminin yüzde 77'si dışa bağımlı olan Türkiye, yer altı zenginliklerinin farkında değil. Doğan, 2 milyon konutun jeotermal ile ısınmasının mümkün olduğuna dikkat çekti. Ayrıca jeotermalden yılda 2 bin megavat elektrik üretiminin de yapılabileceğini aktardı. Oysa şu anda jeotermal kaynaklı elektrik üretimi sadece 50 megavat civarında. Mehmet Ali Doğan, "50 yıldır enerjide dışa bağımlıyız. Çözümün adresi ise yer altında gizli. 1 kilovatsaat enerjiyi 1 cente üretmek varken, doğalgaza 6-7 cent harcamak zorunda kalıyoruz." dedi.Jeotermal enerji konusunda en gelişmiş ülke İzlanda. Bu ülkede elektriğin tümü jeotermal yolla üretiliyor. Binaların yüzde 90'ı ise yer altından çıkan sıcak su ile ısınıyor. Japonya'da da şimdiye kadar 26 binden fazla jeotermal kaynak açıldı. Türkiye'deki sayı ise 1.500 civarında. Ancak son yıllarda bu konuda ciddi bir artış söz konusu. Şirketler, yaklaşık 2 bin kadar jeotermal kaynak arama ruhsatı aldı. Bunların devreye girmesiyle jeotermal enerji kullanımı büyük sıçrama yapacak. Türkiye'de potansiyelin tümünün kullanılması halinde ortalama 100 metrekarelik 5 milyon konutun temiz ve sonsuz enerji kaynağı jeotermal ile ısıtılabileceği belirtiliyor.

Turizm sektörüne yönelik yatırımları da bulunan Mehmet Ali Doğan, Balıkesir'de 18 milyon Euro'ya mal olan projenin ilk etabının geçen ay devreye girdiğini kaydetti. Doğan, 2011'in başında tamamlanacak otel, devremülk ve SPA projeleri için toplamda 50 milyon Euro yatırım yapılacağını kaydetti. Krize rağmen büyümeyi hedeflediklerini aktaran Doğan, 500 kişinin çalıştığı yeni tesislerde ikinci etabın tamamlanması ile birlikte toplam istihdam sayısının bine çıkacağını anlattı. Hattuşa Termal Tesisleri'nin yönetim kurulu başkanı olan Doğan, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesindeki termal, devremülk, resort otel ve SPA merkezinin tam olarak tamamlanması halinde Avrupa'nın en büyük tesisleri arasında yer alacağını sözlerine ekledi.
Ercan Baysal/Zaman