Kağıthane’de çöken binadan İVA Yapı çıktı!

Kağıthane’de çöken binadan İVA Yapı çıktı! Kağıthane’de çöken binadan İVA Yapı çıktı!

Kağıthane’de çöken binanın altından İVA Yapı çıktı. Şirketin 20 dönümlük yapı alanında istinat duvarı yıkılınca 4 katlı bina çöktü. Şimdi ise bölgede gözler kentsel dönüşüme çevrildi.İstanbul Kağıthane'de çöken binanın altından İva Yapı çıktı. Edinilen bilgilere göre, şirketin iki yıl önce inşaatına başladığı ve yarım bıraktığı İva Flats projesinin 20 dönümlük yapı alanında oluşan toprak ıslanması sonucu istinat duvarı yıkıldı. Yarım kalan projenin hemen yanındaki 4 katlı bina da toprak kaymasıyla birlikte çöktü. Bölgedeki Yahya Kemal Kompleksi'nde kriz masası oluşturuldu. 24 tane ev güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Tedbir amaçlı bir bina da kontrollü olarak belediye ekiplerince yıkıldı. 

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, boşaltılan 24 binanın bir kısmının kayan toprak alanının içerisinde, bir kısmının da iş güvenliği nedeniyle boşaltıldığını kaydetti. 4 katlı çöken binanın zeminiyle birlikte yıkıldığını açıklayan yetkililer, "Şu anda bölgede çalışmalar hızla yapılıyor. Yıkılan binanın zemini de yok şu an. Öncelikle zemin çalışmaları yapmamız lazım" açıklamasında bulundu.

SAHİBİ ORTADA YOK

Kağıthane'deki binanın çökmesine yol açan İva Yapı'nın projesi İva Flats'ın inşaat çalışmalasına 4 yıl önce başlandı. Şirketin sahibi Serdar İnce, Kağıthane'de Yahya Kemal Sokak'ta bulunan yaklaşık 20 dönüm arazi üzerindeki projeyi hayata geçirmek için arsa sahipleriyle kat karşılığı anlaşmalarda bulundu. İddialara göre, 2 yıl önce inşaatına başlanan projenin temel kazısı açıldı ancak şirket inşaatı tamamlayamadan iflas etti. Şirket mağdurları, iki senedir ortada olmayan yetkililerden şikâyet ediyor.

126 HANEYE İLK YARDIM ÖDEMESİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya dün Kağıthane'deki çöken bina hakkında konuştu. Kendilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli bilgilendirdiğini söyleyen Yerlikaya, "Ailelerle komşularla bir araya geldik ve üzüntülerini paylaştık. Bütün Türkiye adına onlara geçmiş olsun diliyorum. Kriz masası görevi başında, ilk etapta o geceyi bazıları 428 nüfus, adreslerini bize söylemek kaydıyla aile yakınlarına ve otellerine yerleştirdik. Tedbirlerimizi aldık" ifadelerini kullandı. 24 evin yer aldığı bölgenin toprak zemin etütlerinin yapıldığını ifade eden Yerlikaya, "Bu zeminin üzerinde bulunan ve boşaltmak zorunda kaldığımız binaların da depremsellik risk analizlerini de süratle yapmaya başladık. Bunlar tamamlandıktan sonra nasıl bir yol izleneceğini paylaşacağız" şeklinde konuştu. Yerlikaya, hane başı ödeme yaptıklarını söyleyerek, "Yarın (bugün) sabah itibarıyla 126 haneye, hane başına ilk yardım olarak ödeme yapıyoruz" şeklinde konuştu.

550 BİN BİRİM DÖNÜŞTÜ

İstanbul Kağıthane'de önceki gün yarım kalan bir inşaatın istinat duvarının yıkılması sonucu bir binanın çökmesi gözleri kentsel dönüşüme çevirdi. Hükümet, nisan ayı itibarıyla başlayan reform atağında başrol oynayan dönüşüm hamlesine tam gaz devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre, 2012'den bu yana Türkiye genelinde 597 bin riskli bağımsız birim tespit edilirken, 550 birim de kentsel dönüşüm kapsamında yenilendi.

HEDEF 1.5 MİLYON KONUT

Kentsel dönüşüm projelerinde yılda 300 bin, 2023 yılına kadar da toplam 1.5 milyon konutun dönüştürülmesi planlanıyor. 20 yıl içinde Türkiye'de toplam 6.7 milyon konutun da yenilenmesini planlayan kentsel dönüşüm projesi için bakanlık İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık kredi belediyelere verildi. Yüzde 50'ye kadar kredi faizinde hibe desteği veren bakanlık dönüşümde önemli bir süreç başlattı. 

Bankalardan uygun faizlerle kentsel dönüşüm kredisi!

Kağıthane'de boşaltılan evlerden biri çöktü!