Kalamış'ta ipler Kasım'da kopacak!

Kalamış'ta ipler Kasım'da kopacak! Kalamış'ta ipler Kasım'da kopacak!

10 metrelik bir teknenin aylık kirasının 500 euro, sırada 200 teknenin olduğu Kalamış Marina'nın geleceği tartışılıyorKalamış ve Fenerbahçe Marinalarında, Kadıköy Belediyesi ile maliye Bakanlığı arasındaki çekişme Kasım ayını bekliyor. Setur Marina'nın işlettiği Kalamış Marina'nın taliplileri arasında Ülker adı öne çıkıyor.

KİRASI 120 BİN YTL

Maliye Bakanlığı ile Kadıköy Belediyesi'ni mahkemelere düşüren Kalamış Marina, Setur tarafından aylığı 120 bin YTL'lik "İşgaliye parası" karşılığı işletiliyor. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Akşam'a yaptığı açıklamada, kasım ayının önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Kalamış Marina protokolü 5 yıl önce bozuldu. 5 yıldır Maliye ile uzlaşmaya çalışıyoruz. Başvurularımıza cevap verilmedi. Kasım ayında Maliye marinaya el koyabilir." Setur Marinaları'nca işletilen Kalamış Marina, denizde 1.069, karada 220 yatlık kapasiteye sahip. 4 restoran, 1 brasserie gibi sosyal alanlar ve 375 araçlık otopark da var.

"MARİNADA KÜÇÜK HİSSEDARIZ"

ÜLKER, konuyla ilgili sorumuza şu yanıtı verdi: "Yıldız Holding olarak bahsi geçen marina projeleriyle bir ilgimiz bulunmamaktadır. Holding bünyesindeki şirketlerden Sağlam İnşaat, Pendik'teki marina projesini yürüten şirkette küçük bir hisseye sahiptir."

EL KONURSA BELEDİYE DAVA AÇACAK

KadIköy Belediye Başkanı Selami Öztürk konuyla ilgili sorularımızı şöyle cevapladı.


Kalamış Marina'da yeni bir döneme girileceği görülüyor. Bu duruma nasıl gelindi?

- Kalamış ve Fenerbahçe Marina, 1988'de Turgut Özal tarafından açıldı. O yıllardan bu yana protokolle özel sektöre kiraya verildi.


Aranızdaki anlaşma nasıl bozuldu?

-2 yıl önce açılan bir dava sonucu mukavele bozuldu. Bakanlık da bizimle mukaveleyi bozdu. Bu da kiracıya yarıyor. Kiracı yıllardır aylık 120 bin YTL işgaliye parası ödüyor orada.


Siz şu anda ne yapıyorsunuz?

-Biz anlaşma zemini arıyoruz. Maliye'ye yeni ihaleye çıkmak için anlaşma önerdik. Maliye Bakanlığı'ndan cevap gelmedi. Kasımda iptal edilen mukavelenin etki süresi bitiyor. Maliye büyük ihtimalle marinaya el koyacak. Ben de teslim olmayıp karşı dava açmaya hazırım. El koyarlarsa 100 trilyon liralık maliyetimi bilirkişi ile tespit ettirdim. Onu isterim.

Akşam