Kale grubu, bu yıl 1 milyar dolar ciroyu aşmayı planlıyor

Kale grubu, bu yıl 1 milyar dolar ciroyu aşmayı planlıyor

Kale Grubu'nun 2007 yılı brüt ciroları 895 milyon dolara çıktı.


Kaleseramik fabrikalarının kurulu olduğu Çanakkale'nin Çan ilçesinde kutlanan `Kale Grubu 51. yıl Seramik Bayramı'nda konuşan Kale Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, 2007 yılı brüt cirolarının 895 milyon dolara çıktığını söyledi.

Zeynep Bodur Okyay, "Grubumuz geçen yıl 214 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, toplam yatırım tutarı 55 milyon dolar oldu. Kale Grubu bu yıl, 1 milyar 50 milyon dolar ciro, 277 milyon dolar ihracat ve 38 milyon 400 bin dolar yatırım hedefliyor" dedi.

Seramik Bayramı kutlamalarına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanı sıra eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun ve davetliler katıldı.

`Kademeli fiyat'

Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur, grubun nice 50. yıllara ulaşması için gerekli formülü şöyle özetledi: "Kendinize inanmak, çalışmak ve çalışmaktır. Başka bir yolu yoktur." Zeynep Bodur Okyay, konuşmasında, uygulanan elektrik ve istihdam desteğinin yer farkı gözetilmeden enerji kullanımı yoğun olan seramik sektörünün bütününe uygulanmasını istedi.
Okyay ayrıca, doğalgazın seramik sanayine ihracata yönelik üretiminde özel fiyatla ve kullanım miktarına göre değişen kademeli fiyat uygulanmasını önerdi.

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak da, enerji yatırımlarının devam ettiğini vurgulayarak, "Nükleer enerji üzerinde durduğumuz bir konu ve eylül, ekim ayında nükleer santral ihalesi yapılacak. Bir veya birkaç nükleer santral gelebilir" dedi.

`Teşvik sistemi düzenlenmeli'

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise Türk sanayisinin pahalı enerji kullandığına işaret ederek, "Sanayiye bu kadar pahalı enerji verilmeye devam edilirse, rekabet gücünü kaybeder" dedi.

Demirel, bunun için teşvik sisteminin sektöre ve kalkınmamış illere göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Milliyet