Kanal İstanbul neden gerekli? 

Kanal İstanbul neden gerekli? Milliyet gazetesi yazarı Abdullah Karakuş bugünkü yazısında Kanal İstanbul Projesi'nin neden gerekli olduğunu kaleme aldı. İşte Abdullah Karakuş'un yazısı...


Milliyet gazetesi yazarı Abdullah Karakuş bugünkü yazısında Kanal İstanbul Projesi'nin neden gerekli olduğunu kaleme aldı. İşte Abdullah Karakuş'un yazısı...

Kanal İstanbul’u yaptırmamak için oyunlar oynanıyor.

Montrö tartışmaları çıkarılıyor.

Ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kanal İstanbul’u yapma konusunda kararlı.

Kanal İstanbul Türkiye için çok önemli bir proje.

Hem güvenlik hem egemenlik için.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul’un Montrö ile yakından uzaktan alakası olmadığını dile getirdi.

Kanal İstanbul’un neden gerekli olduğunu yetkililere sorunca şu yanıtları aldım:

İstanbul Boğazı’ndan yılda 40 bin dolayında gemi geçiyor. Boğaz’dan normal şartlarda emniyetli ve güvenli bir şekilde geçebilecek gemi sayısı 25 bin olması gerekiyor. Gemi kazaları ve güvenlik açısından hem İstanbul hem Boğaz risk altında. Büyük gemilerden birinin kazası felaketi neden olabilir.

Kanal İstanbul neden gerekli? 

Önümüzdeki 30 yılda boğazdan geçecek deniz araçları sayısının 70 bine kadar çıkması bekleniyor. Bu rakamı da İstanbul Boğazı kaldırmaz.

Şu anda bile gemiler geçmek için 2-3 gün sıra bekliyor. Sayı arttıkça Boğaz’da tehlike artacak. Kanal İstanbul’un yapılması İstanbul Boğazı’nı rahatlatacak.

İstanbul Boğazı bir deniz yolu olarak düşük standartlı bir geometriye sahip. Düz bir geçiş hattı yok. Boğazda 19 tane keskin viraj var. Gemilere kılavuz kaptan veriliyor ama kazalar yine olur.

Kanal İstanbul, İstanbul’un marka değerini artıracak bir şehircilik projesi.

Kanal İstanbul'la neler değişecek?