Kanal İstanbul takvimi açıklandı! İşte tüm detaylar!

Kanal İstanbul takvimi açıklandı! İşte tüm detaylar! Kanal İstanbul takvimi açıklandı! İşte tüm detaylar!

Ulaştırma Bakanlığı, “Kanal İstanbul” takvimini açıkladı. Toplam 75 milyar TL'ye mal olacak çılgın proje Kanal İstanbul'un yüzde 60’ının 2023’e kadar tamamlanması öngörülüyor...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "hayalim" dediği, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ise, "cinayet projesi" olarak nitelediği, çılgın proje Kanal İstanbul'un yapım takvimini 2019-2023 stratejik planında açıkladı. Buna göre, "İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü azaltacak uluslararası bir su yolu oluşturmak" için yapılması planlanan Kanal İstanbul’un, 2023 yılına kadar yüzde 60’ının tamamlanması planlanıyor. 

Milliyet'teyer alan habere göre; Kanal İstanbul projesinin toplam 75 milyar liraya mal olması planlanıyor. Proje için 2023’e kadar 45 milyar lira harcanması öngörüldü. Planda, "İhale sürecinde yapılan itirazlardan kaynaklanan gecikmeler, yatırım maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle özel sektör girişimciliğinin yetersiz kalması" Kanal İstanbul'un riskli yönleri olarak değerlendirildi.

Yapay su yolu

Kanal İstanbul projesi, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir su yolunun açılmasını öngörüyor. Projenin uzunluğu 40 kilometre; genişliği 150 metre, derinliği ise 25 metre olarak planlandı. Kanalın hayata geçirilmesi durumunda İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanacak.

İstanbul’da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacak. Projenin çevresinde kurulacak yeni yerleşim alanı, 453 milyon metrekareyi kapsayacak.

Stratejik planda

Kanal İstanbul, ilgili ÇED çalışmaları ile yeniden gündeme geldi ve , Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı "Kanal İstanbul'un yapım takvimini 2019-2023 stratejik planında açıkladı.

2019-2023 stratejik planda "Denizciliği geliştirmek ve deniz kültürünü yaygınlaştırmak" amacı altında yer verilen projede hedef, "İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü azaltacak uluslararası bir suyolu oluşturmak" şeklinde belirlendi. 

Kanal İstanbul'un 2023 yılına kadar olan bölümünün detaylandırıldığı plana göre, projenin 1. yılı hazırlıkla geçirilecek; 2. yılda yüzde 10’u, 3. yılda yüzde 20’si, 4. yılda yüzde 30’u ve 5. yılda ise yüzde 60’ı tamamlanacak.

Daha önceki açıklamalarda Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te yapımının tamamlanacağı ifade edilen Kanal İstanbul’un 2023’te ancak yüzde 60’ının tamamlanması, bakanlığın hedefi olacak.

Çevresine modern şehir kurulacak

Planda, “İhale sürecinde yapılan itirazlardan kaynaklanan gecikmeler, yatırım maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle özel sektör girişimciliğinin yetersiz kalması” projenin riskli yönleri olarak değerlendirildi. İzlenecek stratejiler arasında ise, “Doğanın ve çevrenin korunmasına azami özen gösterilecektir. Proje süreci, paydaş kurum/kuruluşlarla güçlü bir işbirliği içerisinde yürütülecektir. Kanal çevresinde kentsel dönüşüm ile birlikte modern şehir oluşumu desteklenecektir” maddelerine yer verildi. Toplam 75 milyar liraya mal olması planlanan Kanal İstanbul için 2023 yılına kadar 45 milyar lira harcanması öngörüldü.

 

Kanal İstanbul çalışmaları hızlandı!

Kanal İstanbul Boğaz'ı kazalardan kurtaracak!