Kanepenizi değiştirmenin vakti geldi mi?

Kanepenizi değiştirmenin vakti geldi mi?


Eski kanepenizi değiştirerek salonunuzun havasını yenileyebilirsiniz.


Kanepe üzerinde gördüğünüz tek desen, evin minik yaramazının şaheserlerinden bir yenisi miş Ve siz bu lekeleri çıkarmanın ne kadar zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu durum çok açık bir şekilde şu anlama geliyor:

Kanepenizi değiştirmenizin vakti gelmiş! Ama bu sefer kanepenizi satın almadan önce mobilya mağazasında biraz daha fazla zaman harcamanız gerekebilir. Çünkü aksi halde bir süre sonra kanepenizin ilk düşündüğünüz kadar güzel olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte size kanepenizi seçerken yaşayacağınız sıkıntıları azaltacak ve işinizi kolaylaştıracak mini bir rehber.

Boyutlarda karar verin

Hiçbir şey yapmadan önce hangi boyutta bir kanepe almanız gerektiğine karar verin. Bu kararınızı belirlerken sadece odanızın boyutunu dikkate almanız yeterli olmayacaktır. Örneğin kanepe, odanızın kapısından sığmayabilir ya da dördüncü katta oturuyorsanız kanepenizin asansör veya merdivenlerden taşınamaması riski ortaya çıkabilir. Tabii sadece kanepenin uzunluğunu değil, aynı zamanda en ve yüksekliğini de kontrol etmeli, odanıza koyabileceğiniz en büyük boyutun ne olabileceğini belirlemelisiniz.

Renk seçimi çok önemli

En canlı rengi seçmek her zaman için tavsiye edilmez. Zaten nötral renkler de iç tasarımlarda hala en ideal seçim olarak yer almaya devam ediyor. Yine de sıcak ve çarpıcı renkler konusunda ısrar ediyorsanız, bu durumda kanepe aksesuarlarından yararlanın. Kırlent ve yastıklar çok daha az bir harcama ile ev dekorasyonunuza hoş bir görünüm katmanızı sağlar. Aynı zamanda yastıklarınızı farklı bir şekilde düzenleyerek ya da kılıf renklerini değiştirerek salonunuzun görünümünü yenileyebilirsiniz.

Yaşam stilinizden hareket edin

Yaşam stilinizi düşünün ve bu stilden hareketle kanepe döşemenizin nasıl olacağını belirleyin. Aynı zamanda kanepenin, evinizin hangi bölümünde yer alacağını da düşünün. Kanepenizi oturma odasında mı yoksa salon da mı kullanacaksınız? Eğer çocuğunuz varsa seçiminizi tekrar değerlendirmeniz gerekebilir. Mobilyanızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız saten gibi nazik döşemelerden kaçının.

Desen tercihi

Eğer sade tasarımları tercih ediyorsanız seçimlerinizi daha açık renk tonları ile daraltmanız daha doğru olur. Buna karşın desenli bir döşeme seçimi başlı başına bir iştir. Seçeceğiniz desenin, örneğin patenti minik oğlunuza ait 'ek' tasarımları gizleyebilmesine dikkat edin. Bu yaklaşımla çok renkli bir desen de tercih edebilirsiniz. Bu tip bir döşeme, çocuğunuzun eseri olan kir ve lekeleri saklamanıza yardımcı olacaktır.

Mobilyayı iyi inceleyin

Satın alacağınız yerde alt konstrüksiyonundan tüm dış süslemelerine, kanepeyi rahatlıkla inceleyebileceğiniz kadar geniş bir zaman ayırın. Kanepenin üzerinde kendinizi nasıl hissettiğinizi anlamaya çalışın. Evinizdeymiş gibi üzerinde oturun. Bu size kanepenin üzerinde kendinizi nasıl hissedebileceğiniz konusunda çok daha iyi fikir verecektir. Hatta eğer mümkünse çevrenizdekilerden de kanepeyi sizin gibi denemelerini isteyin. Böylece mobilyanın ne kadar rahat olduğunu görebilirsiniz.

Kullanılan malzemeleri kontrol edin

Kanepenin ayrıntılarını oluşturan unsurları inceleyin. Süslemeleri, konstrüksiyonda kullanılan ahşap malzemeleri, minder dolguları ve tüm tasarımı kontrol edin.

Evim dergisi