Kapalıçarşı'da 11 değerli gayrimenkul bir günde devredildi!

Kapalıçarşı'da 11 değerli gayrimenkul bir günde devredildi! Kapalıçarşı'da 11 değerli gayrimenkul bir günde devredildi!

Kapalıçarşı’nın eski başkanı Ahmet Kökler'in çok sayıda kişiden kâr payı vaadiyle 30 milyon dolardan fazla para topladığı iddia edildi. Kökler’e karşı icra takipleri yapılırken, mahkeme tapuların devrine tedbir koydu.

Her yıl milyonlarca ziyaretçi alan Kapalıçarşı'da işler karıştı. Kapalıçarşı’nın eski başkanı Ahmet Kökler'e bazı kişiler zaman-zaman yüklü miktarda döviz verdi. Verilen paralar geri alındıktan sonra yeni paralar verildi. Bu süreçte 200 bin dolar veren de oldu, 5 milyon dolar veren de...

Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Kökler'in çok sayıda kişiden kâr payı vaadiyle 30 milyon dolardan fazla para topladığı iddia edildi. Alacaklılar, paralarının geri verilmediğini iddia ederek icra takibi başlattı.

Ahmet Kökler

Kökler'e 200 bin dolar veren bir isim “Verdiğim parayı söz verilen tarihte olmasa da aldım. Paramı kâr payı ile aldım. Bu paralar çarşı esnafı için çok da yüksek değil. Yani bu paraları alamayan adamın işleri bozulmaz. Ancak bazı kişilerin, başkalarından para toplayarak verdiği belirtiliyor. Sıkıntı buradan çıkıyor” diye konuştu. S. E. ise, Kökler’e para verdiğini ancak kâr payı almak için değil borç olarak verdiğini ifade etti.

Ahmet Kökler ise kendini ''Kimseden kâr payı vaadi ile para almadım. Alınan paralar da belli bir sıraya göre ödenecektir” diyerek savundu.

5 ayrı senet icrada

En yüklü alacaklı konumunda olduğu ifade edilen S.K., elindeki 5 milyon 38 bin dolarlık 5 ayrı senedi icraya koydu. İcra müdürlüğünden alınan karar gereği Kökler’in, Kapalıçarşı’daki Zincirli Han’da bulunan iş yerinde 26 Eylül 2017’de haciz işlemi yapıldı. 

 S. K., anılan haciz işlemi yanı sıra iki ayrı dava da açtı. Asliye Hukuk mahkemelerinde açılan dosyalarda Kökler’in yanı sıra, iş insanı S. D. de davalı. D.’nin davalı konuma gelmesinin nedeni ise, Kökler’in 11 gayrimenkulünü devralması. Adalar, Avcılar, Küçükçekmece ve Kapalıçarşı’da bulunan gayrimenkullerin tamamının devir tarihi 16 Haziran 2017. Bir diğer dava ise Kökler’in, D.’ye devrettiği iki şirketin hisselerinin üçüncü bir kişiye devrinin önlenmesine ilişkin. K.’nin avukatları, bu devirlerin önceden anlaşmalı olduğu iddia edildi. 

Tapular devredilecek 

D. adına yapılan savunmada şu ifadeler yer aldı: “Kökler’in bize 10 milyon dolarlık senet borcu var. Senedi bankaya verdik. Bu borca karşılık bu gayrimenkuler alındı. İşlemde, hukuka aykırılık yok.” İki ayrı mahkeme de, tapu devirleri ve şirket hisselerinin devrine ilişkin tedbir kararı verdi.

''Kar payı vaadi ile almadım''

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Kökler ise “Kimseden kâr payı vaadi ile para almadım. Zaman-zaman para alıp verdiğimiz oldu ticari hayat içinde. Aldığınız paranın da bir maliyeti var tabi. Kimse kimseye bedava bir şey vermez. Geri öderken bunu dikkate alarak ödemesini yapıyorsunuz. Alınan paralar da ödenecektir belli bir sıraya göre. Gayrimenkullerin devri oldu. Bu devirler, bir borca karşılık yapılmıştır. Hukuk karar verecek. Mahkemenin verdiği tedbir kararı var zaten. Zimbabwe’de bir altın madeni işimiz var. Ama bu paralarla ilgili bir durum değil o. Oradaki işimiz de sürüyor” ifadelerini kullandı. Kökler, toplanan paranın miktarına ilişkin soruya ise “Mahkeme evraklarında ne ise odur” açıklamasında bulundu.